Lazerle Boyun Fıtığı Tedavisi

SON GÜNCELLEME: Mart 20, 2019

Lazerle Boyun Fıtığı Tedavisi, Boyun fıtığı; boyun bölgesinde yer alan omurların arasının açılarak, omur içerisinde bulunan yumuşak dokunun içerisinden geçen sinirlere baskı yapmasıdır. Yapısı bozulduğu için omurilikte yer alan sinirlere baskı uygulayan bu yumuşak doku, vücudun çok farklı bölgelerinde ağrı oluşmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle boyun fıtığının çok sinsi bir rahatsızlık olduğu söylenebilir.

Genel olarak boyun fıtığı rahatsızlığı olan kişilerin çok büyük bir bölümü, bu sorunu doktora gittikten sonra fark eder. Beyinden vücudun birçok bölgesine giden sinirlerin içerisinden geçtiği boyun bölgesinde meydana gelen bu sorun, insanın hiç tahmin edemeyeceği yerlerinde ağrı oluşmasına neden olabilir.

Boyun fıtığı belirtileri olarak en yaygın görülen durum, el ve bacaklarda oluşan ağrılardır. Eğer boyun bölgesinde kola giden sinirlerin üzerinde baskı oluşuyorsa kişi, şiddetli kol ağrısı ve devam eden süreçte güç kaybı ve uyuşma yaşanabilir. Baskı gören sinirler bacağa giden sinirlerse hasta, bacaklarda uyuşma ve yürüme bozuklukları yaşanabilir.

Boyun fıtığının ilerleyen aşamalarında el ve bacaklarda hissizlik ve daha sonrasında da felç görülebildiğinden, sorun acil olarak çözülmelidir. Bu nedenle kol ve bacak ağrısı çeken kişilerin boyun fıtığından şüphelendiği anda vakit kaybetmeden uzman doktora başvurması gerekmektedir.

Lazerle Boyun Fıtığı Tedavisi

Boyun fıtığı tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Hekimler genel olarak öncelikle hastaların ağrılarını hafifletmek için ağrı kesici ilaçlar verir ve biran önce fizik tedaviye başlanması gerektiğini söyler. Fizik tedavi kapsamında yapılan egzersizler veya kullanılan aletler sayesinde omurların doğru pozisyona gelmesi sağlanır.

Omurga yapısında meydana gelen bozulmadan kaynaklanan boyun fıtığı, doğru fizik tedavi yöntemleri ile kısa süre içerisinde düzelmektedir. Ancak hastalığın ilerleyen durumlarında kişinin çektiği ağrı çok yüksek düzeyde olmasından ya da felç geçirme gibi ciddi sağlık riskleri olduğundan hekim cerrahi müdahale ile boyun fıtığının tedavisine gidebilir.

Boyun fıtığı ameliyatı omurun içerisinde yer alan yumuşak dokunun yapısını düzeltmeye yönelik bir müdahaledir. Ancak gelişen tıp teknoloji ise herhangi bir ameliyata gerek kalmadan lazer ışınları kullanılarak da bu işlem gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem; soruna neden olan dokuya verilen lazer sayesinde bölgede oluşturulan yüksek ısıyla, sinir üzerine baskı oluşturan dokunun daraltılmasıdır.

Lazerle Boyun Fıtığı Tedavisi hakkında bilgi vermeye çalıştık. Umarız açıklayıcı bir yazı olmuştur ve Lazerle Boyun Fıtığı Tedavisi konusunda tüm sorularınıza yanıt bulabilmişsinizdir.

Boyun Fıtığı Ameliyatı başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ediyoruz.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir