Lavanta (Karabaş Otu) ve Lavantanın Faydaları

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

Lavanta (Karabaş Otu) ve Lavantanın Faydaları

Lavanta (Karabaş Otu) ve Lavantanın Faydaları , Lavanta, çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Osmanlı zamanında koleraya karşı kullanıldığı gibi özellikle 1. Dünya Savaşında mikrop öldürücü olarak geniş şekilde değerlendirilmiştir.

Karabaş otu, herhangi bir hastalığı önleyici olarak kullanılmamakla beraber yardımcı tedavi amaçlı kullanıma uygun bir bitkidir. Zira içeriğindeki maddelerin birçoğu vücudumuzdaki enzimlerin etkilerini önleyici özelliktedir. Bu nedenle ve özellikle beyin tümörleri, akciğer ve kan kanserlerinin durdurulmasında etkilidir.

İçerdiği perillyl-alkol maddesi, hücre bölünmesini önleyerek meme, pankreas, bağırsak ve prostat kanserlerine karşı etki gösterir. Geraniol adlı madde ise kansere karşı koruyucu etki yapar ve tümörü yok eder. Bu maksatla, kür uygulanmaktadır. Rosmarinik asit, kan dolaşımını düzenleyici, damar genişletici ve kan sulandırıcı olarak etki etmektedir. 1.8-cineol, anti bakteriyel (20’den fazla), anti alerjik, sakinleştirici, burun enfeksiyonlarına, ses tellerindeki enfeksiyonlara karşı etkili olması yanında tansiyon düşürücü etkiye de sahiptir. Caryophyllene, maddesi de saphylococ ve strepococ bakterilerine karşı özel etkilidir.

Lavanta (Karabaş Otu) ve Lavantanın Faydaları
Lavanta (Karabaş Otu) ve Lavantanın Faydaları görsel

Not: Kür çayı, infüsyon şeklinde hazırlanır. 10 gün süreyle bir gün ara ile akşam yemeklerinde iki saat sonra birer bardak içilir. Bir hafta ara verildikten sorna yeniden ve aynı şekilde 10 günlük kür tekrarlanır. Sürenin sonunda ve hastalığın seyrine göre son verilir veya kür tekrarlanır.

En önemli faydalarından biri karaciğer metabolizmasının düzenli çalışmasını sağlamaktır. Zira, karaciğer rahatsızlığı olanlar ve karaciğer yetmezliği çekenlerin öncelikle ve güvenle kullanabileceği bir bitkidir.

 

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir