Lahananın Faydaları Nelerdir Neye iyi Gelir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Lahananın Faydaları Nelerdir Neye iyi Gelir

Lahananın Faydaları Nelerdir Neye iyi Gelir, Lahananın faydaları pek çok sağlık uzmanı tarafından dan doğrulanmıştır. Düşük kalorili gıdalar arasında yer alan lahana yaygın olarak kullanılmaktadır. Karadeniz bölgesinin adeta milli yemeği haline gelmiştir. Türkiye’de her kesimden insan tarafından tüketilir, özellikle sarması çok sevilmektedir. Lahananın birkaç çeşidi vardır. Tüm bu çeşitleri sağlık açısından faydalıdır.

Lahanayı değerli kılan lezzetinin yanında içerdiği mineral ve vitaminlerdir. İçerisinde bol oranda diyet lifi, protein, flotlar, niasin, tiamin, C ve K vitamini bulunmaktadır. Bunun yanında sodyum ve potasyum açısından da oldukça zengindir. Diğer taraftan Kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor ve çinko bulunmaktadır.

Yalnızca bir porsiyon lahana K vitamini ihtiyacının %92’sini karşılamaktadır. Ayrıca lahana yediğinizde B ve C vitamini kombinasyonunu da vucudunuza almış olursunuz.

Lahananın Faydaları Nelerdir Neye iyi Gelir
Lahananın Faydaları Nelerdir Neye iyi Gelir görsel

Lahananın Faydaları Nelerdir?

Lahananın faydaları içindeki mineral ve vitaminlere bağlıdır. Lahana özellikle C vitamini bakımından zengindir. Lahana antioksidan bir maddedir. Karaciğeri korur, aslında tüm içorganlar için faydalıdır.

Lahana Cilt Sağlığına İyi Gelir: Lahana C vitamini içerir. Bu bakımdan düzenli tüketildiğinde cilt sağlığına inanılmaz faydası olmaktadır. Cildin yaşlanmasını yavaşlatır. İçerisinde bulunan A vitamini de vilde faydalıdır. A vitamini cilde berrak ve sağlıklı bir görünüm kazandırır. İçerisinde ayrıca bulunan D vitaminin de cilde çok değişik katkıları bulunmaktadır. Ciltteki hücrelerin yenilenmesini sağlar.

Lahanayı direkt olarak cildinize de uygulayabilirsiniz. Evet yanlış duymadınız, lahanayı lapa halinde cildinize uyguladığınızda egzama, sedef, döküntü hastalığı ve böcek ısırıklarına karşı iyi gelmektedir. Bir blenderda lahanayı iyice ezin ve cildinize koyun sabaha kadar bekleyin. Etkilerini çok net bir biçimde göreceksiniz.

Lahana Kanserden Korur: Lahananın antioksidan etkisi bulunmaktadır. Bu bakımdan lahana sizleri kanser türü problemlerden korur. İçerisindeki maddeler serbest radikallerle mücadele ederek kanserden korunma imkanı sunmaktadır.

Lahana Bağışıklığa İyi Gelir: Lahanada bol bulunan C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminiz güçlenir.

Lahana Enfeksiyona İyi Gelir: Lahananın zengin aminoasit içeriği adeta antibiyotik etkide bulunmaktadır. İçeriğindeki diğer içeriklerle birlikte enfeksiyon için faydalıdır.

Lahana Göz sağlığını korur: Lahana içerisindeki beta karoten içerikler göz sağlığınız için oldukça faydalıdır.

Ayrıca kontrol et:

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir?

Kalça ağrısına ne iyi Gelir? Kalça ağrısı nasıl geçer? sorularının cevabı yazımızın devamında. Son zamanların önemli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir