Lahana ve Lahananın Faydaları

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

Lahana ve Lahananın Faydaları

Lahana ve Lahananın Faydaları , Lahananın yaprak ve yaprak saplarından besin maddesi olarak faydalanılır. Birçok ülkede, yaz ve kış tüketilir. Çeşitli yemekleri, turşuları yapılmaktadır. Bazı çeşitlerinden marul ve salata gibi istifade edilir. Eskiden beri romatizma, uykusuzluk, mide ağrıları, nezle, yara-berelerin tedavisinde, iştah açmada, pişirilerek hazmı kolaylaştırmada geniş ölçüde kullanılmaktadır.

Lahana yemekleri, kabızlığın giderilmesinde, balgam söktürmede, idrar söktürmede, vücuttaki zehirli maddelerin atılmasında pratikte yaygın olarak kullanılmaktadır. Aybaşı hali ve apse için faydalıdır. İçerdiği isotiocyanates adlı maddeden dolayı vücudun enerjisini arttırarak, kanser hücrelerinin üremesi engellenir. ABD’de yapılan araştırma sonuçlarına göre; haftada bir gün lahana yiyenlerin bağırsak kanseri olma riskleri %66 oranında azalıyor. İçerdiği karoten maddesi, vücutta mevcut bulunan kanser hücrelerinin çoğalmasını önler.

Lahana ve Lahananın Faydaları
Lahana ve Lahananın Faydaları görsel

Özsuyundan; ince ve kalın bağırsak iltihaplarını kurutmak, mide yanmasını ve mide ağrılarını dindirmek için yararlanılır. Mide ve onikiparmak bağırsağı ülserini iyileştirir. Antibiyotikleri fazlaca kullananlar, yemeklerinde lahanaya fazlaca yer vermelidir. Bu maksatlarla, 3-4 hafta süreyle özsuyu içilir. Kan şekerini düşürür. Sarılık, astım ve safra kesesi hastalıklarına iyi gelir. Ergenlik sivilceleri, bağırsak tembelliği, bronşial nezle ve romatizmal rahatsızlıkları düzeltmek amacıyla faydalanılır. Bu maksatlarla, günde 2-3 bardak çayı içilir.
Yapraklarından hazırlanan lapa, yara-bere ve çıbanların olgunlaştırılmasında, arpa unu ilaveli lapa siyatik, romatizma ve mafsal ağrılarının giderilmesinde etkilidir. Gövdesinden alınan usare, iyi bir müshil etkisine sahip olmasının yanında siğilleri de iyileştirir.

 

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir