Kuşkuş Otu ve Kuşkuş Otunun Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Kuşkuş Otu ve Kuşkuş Otunun Faydaları

Kuşkuş Otu ve Kuşkuş Otunun Faydaları, Bitkisinin yaprak ve tohumlarında yararlanılır. Kuşkuş otunun kurutulmuş yaprağından hazırlanan demleme; rahim kanamalarında kan durdurucu olarak kullanılır. Bitkinin tamamından mide, bağırsak, akciğer ve böbrek rahatsızlıklarında istifade edilir. Kan kesici özelliği, terkibindeki K vitamininden ileri gelir. Yeşil kısmından demlenen çay, uzun süreli ve şiddetli olan adet kanamaları, döl yatağı içi kanamaları ile burun kanamaları gibi dahili kanamalara karşı kanı durdurmak amacıyla içilir. Kan kesici olarak hazırlanan ilaçların terkibine girer. Taze yaprakları çorbalara ilave edilir.

Kuşkuş Otu ve Kuşkuş Otunun Faydaları
Kuşkuş Otu ve Kuşkuş Otunun Faydaları görsel

Çayıkan dolaşımını düzenleyici, tansiyon düşürücü, rahmi kuvvetlendirici, bağırsak, burun, basur, mide, rahim ve hemoroit kanamalarında, kan tükürmede ve idrar kanamalarında kan kesici-durdurucu olarak kullanılır. Çayı, boğaz ağrılarında gargara yapılır. Böbrekteki kumu ve taşı düşürür. Döl yatağını uyarıcı, adet kanamalarını dengeleyici, kan basıncını düzenleyici, kalp kaslarını güçlendirici, durdurulamayan yara kanamalarında kan durdurucu olarak içilir.

Böbrek kanamalarında, kuşkuş otu + atkuyruğu karışımından hazırlanan infüsyonundan günde 2-3 bardak içilir. Suyu, açık yaraların pansumanında ve el-ayak banyolarında antiseptik olarak kullanılır.

 

Tentürü, organ ve kas erimelerinde, basurda, ağrı dindirmede, rahim ağzı düşmesi veya prolopusda günde 4 bardak içilir, üzerine tentür sürülür.
Halk arasında, kan tükürmede, kabızlığı gidermede, yatak ıslatmada, kan işeme problemi olduğunda, dalak hastalıklarında, karaciğer ve böbrek ağrılarında, dizanteride, kilo vermede başarı ile kullanılır.
Haşlaması, diş ve boğaz ağrısında gargara yapılır. Lapası, yaralanmalarda yara üzerine kapatılır.

 

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir