Kuşburnunun Sağlığa Faydaları Nelerdir

SON GÜNCELLEME: Aralık 3, 2017

Kuşburnunun Sağlıga Faydaları Nelerdir

Kuşburnunun Sağlığa Faydaları Nelerdir, Kuşburnunun faydaları arasında diğer kırmızı renkli meyveler ile büyük benzerlikler yer almaktadır. Kuşburnu yabangülünün meyvesidir. Gül burnu ve gül elması adlarıyla da bilinmektedir. Kuzeybatı Afrika, Avrupa ve Batı Asya ülkelerinde yetişmektedir. Ülkemizde ise Malatya, Tokat ve Giresun illerinde yetişmektedir. Kök yapısı oldukça kuvvetlidir, oldukça uzun ömürlü bir bitkidir. Sonbahar aylarında meyveleri toplanarak kurutulmaktadır. Bu bitki hava almayan kaplarda muhafaza edilmektedir. Hava alması tehlikelidir çünkü içerisindeki maddelerin yok olmasına neden olmaktadır.

Kuşburnu içerisinde C vitamini bulunmaktadır. C vitaminin yanında flavonlar, tanen ve şeker bulunur. Vitamin oranı oldukça bol olan bitkide bol miktarda da mineral bulunmaktadır.

Kuşburnunun Sağlıga Faydaları Nelerdir
Kuşburnunun Sağlıga Faydaları Nelerdir görsel

Kuşburnunun Faydaları Nedir?

Kuşburununun en önemli faydası içerisinde bulunan C vitaminlerinden kaynaklanmaktadır. Bu özelliği sayesinde hastalıklara karşı direnç kazanmasını sağlamaktadır. Kuşburnunun faydaları içerisinde enfeksiyon ve iltihapların daha hızlı iyileşmesini sağlamaktadır. Kan dolaşımını hızlandırır, böbrek üstü bezlerinin daha iyi bir şekilde çalışmasını sağlar. Kanın şeker oranını düzenler, bu sayede diyabet hastaları bu bitkiyi rahatlıkla kullanabilir. Kuşburnunun kanser türlerine karşı faydası da bulunmaktadır. Romatizma ağrılarını da dindirmektedir. Cilt yenilenmesi ve tazelenmesini sağlayarak cilde parlaklık verir.

Kurburnu İltihaba iyi gelir: Kuşburnu enfeksiyon ve iltihapla mücadelede oldukça etkindir. Kuşburnu vücutta biriken ödemin atılmasını sağlar. Bu durum iltihabın atılmasında etkindir. İçerisindeki etken maddeler enfeksiyon iyileştirir.

Kuşmurnu Romatoide iyi Gelir: Düzenli kuşburnu tüketmek %20 ile %25 hareketliliği artırmak için yardımcı olur. Bu durum ağrıyı azaltır, ruh halini düzeltir.

Solunum Yolları Hastalıklarına İyi Gelir: Kuşburnunun faydaları arasında solunum yolu hastalıklarına karşı şifa da bulunur. Bu konuda etken olan C vitaminidir. C vitamini solunum yolu hastalıklarını azaltmaktadır. Kuşburnu özellikle çocuklardaki kronik öksürük, astım, bronşit ve nefes darlığı konularında tedavi sağlayabilmektedir.Kuşburnunun Sağlığa Faydaları

Kuşburnu Kolestrole İyi Gelir: Kolestrol sorununa çözüm için kuşburnu kullanılmaktadır. Kuşburnu tüketerek kolestrolünüzü düşürebilirsiniz. Bunun için suda kaynatıp içmeniz gerekmektedir.

Kuşburnu ve Kanser: Kurburnu kanser için önemli bir unsurdur. Antioksidan özelliği sayesinde serbest radikallerle mücadele sağlar. Hücre ölümlerinin ve kontrolsüz hücre çoğalmasının önüne geçmektedir.

 

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir