Kulak Çınlaması Boyun Düzleşmesi Belirtisi

SON GÜNCELLEME: Ocak 30, 2018

Kulak çınlaması, batıl inançlara göre biri sizi andığı zaman gerçekleşiyor fakat durum çok farklı. Kulak çınlamasının altında birçok farklı patolojik durum yatıyor olabilir. Kafa içerisinde duyulan bu seslere tıp dilinde genel olarak “Tinnitus” adı verilmekte ve birçok insan tarafından yaşanılmaktadır. Tinnitus sürekli olarak devam edebileceği gibi kimi zaman ise aralıklı olarak ortaya çıkabilir. Duyduğunuz sesler farklı karakterlerde olabilir. Bazen çok kalın bazen çok ince sesler duyabilirsiniz. Yine bazen tek kulağınızda çınlama olurken bazen iki kulağınızda aynı anda kulağınız çınlayabilir. Kulak çınlaması uzun süreli ve şiddetli olduğu zaman çok büyük rahatsızlıklara neden olabilir. Hatta kulak çınlaması rahatsızlığından muzdarip kişilerin normal günlük hayatları ve psikolojileri değişecek kadar ilerleyebilir.

Kulak Çınlaması Nedenleri ve Görülme Yüzdeleri

 

Kulaktan Kaynaklanan Kulak Çınlaması: (%10)

Kulak yolunuz içerisinde yer alan ufak bir kulak kiri bile geçici Tinnitus nedeni olabilir. Buna ek olarak enfeksiyon, kulak zarı delinmesi veya yırtılması, orta kulak iltihabı veya sıvı birikmesi, orta kulakta eklemlerin kemikleşmesi gibi rahatsızlıklarda uzun süreli veya geçici kulak çınlamalarının altında yatan nedenler olabilir.

Beyin veya Beyincik Kaynaklı Kulak Çınlaması: (%1)

Kulak çınlaması rahatsızlığının bir nedeni ise baş ve boyun bölgesinde bulunan damarların genişlemesidir. Bu damarların genişlemesi denge ve işitmeyi sağlayan  sinirlerin tümörleşmesi sonucu akustik nörinom adı verilen bir tümörden kaynaklı olabilir. Akustik nörinom kaynaklı kulak çınlamalarında işitme kaybı da gözlemlenir.

Akustik nörinom adı verilen tümör denge sinirlerinde en çok gözlemlenilen tümörlere verilen bir isimdir. Bu tümörler çok yavaş ve sinsi olarak gelişir. Bu yavaş büyümesinden dolayı tümöre bağlı şikayetler gelişmeden yıllarca zaman geçebiliyor. Akustik nörinom tümöründe “Baş Dönmesi” yaşanmaz. Tümörün yavaş yavaş büyümesi sebebi ile kulaklardan birinin işlevi azaldıkça beyin ve diğer kulak görevi üstlenmeye başlar. Fakat tümör belli bir büyüklüğe ulaştığı zaman hastada dengesizlik hissi oluşmaya başlar. Ortaya çıkan diğer önemli bir şikayet ise kulak çınlamasıdır. Kulak çınlaması, büyüklüğü belli bir seviyeyi geçen tümörün sinirleri uyarması ile ortaya çıkar. Tümör büyümeye devam ettikçe sinirin işitme bölümü de etkilenir ve işitme kaybı yaşanır. Akustik nörinom tanısı bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans (MR) gibi tetkikler sonrasında koyulabilir. Tedavi ise cerrahi müdahale ile tümörlü dokunun çıkartılmasıdır.

Metabolik Rahatsızlık Kaynaklı Kulak Çınlaması: (%3)

Alerji, hipertansiyon, hipotansiyon, tümör, tiroid kaynaklı rahatsızlıklar, diyabet gibi hastalıklar kulak çınlaması nedeni olabilir. Bu tür altında yatan rahatsızlık tespit edilip tedavi edildiği zaman kulak çınlaması da tamamen ortadan kalkacaktır.

Travmalar Kaynaklı Kulak Çınlaması: (%1)

Baş ve boyun bölgesine özellikle başın temporal bölgesine alınan darbeler çok ciddi kulak çınlamasına neden olabilir.

İlaç Kaynaklı Kulak Çınlaması: (%5)

Romatizma ilaçları, bazı antibiyotik çeşitleri, aspirinler ve bazı sakinleştirici antidepresanlar tinnitus nedeni olabilir.

Boyun Düzleşmesi Kaynaklı Kulak Çınlaması: (%80)

Boyun bölgesinde yaşanan en sık problemler arasında boyun düzleşmesi yer alır. Boyun düzleşmesi boyun kaslarının aşırı gerilmesine bağlı olarak yaşanan aks düzleşmesi rahatsızlığına verilen addır. Normalde boynumuz içerisinde C harfi şeklinde yerleşen boyun kemiklerimiz boyun kaslarının sürekli ve aşırı gerilmesi sonucunda düz bir çizgi yani I harfi şeklini alır. Boyun düzleştiği zaman ise beyini besleyen dört ana damarın iki tanesi çok ciddi şekilde gerilir ve beyine giden kan miktarı azalır. Beyin yeterli miktarda beslenemediği zaman ise baş ağrısı, isteksizlik, aksilik, baş dönmesi, bulantı, kulak çınlaması, konsantrasyon bozukluğu, ileri derecede alınganlık, dengesizlik, unutkanlık gibi belirtiler göstermeye başlar.

Boyun düzleşmesi teşhisi için MR filmi çekimi ve fizik muayene şarttır. MR ile ayrıca hastalığın ilerleme seviyesi de görülebilir. Boyun düzleşmesi rahatsızlığı daha çok ileri seviyeye gelmediyse kas gevşetici kremler ve sıcak uygulama ile rahatlıkla tedavi edilebilir. Fakat boyun düzleşmesi ilerlemiş ise tedaviye boyun düzleşmesi fizik tedavi ve boyun düzleşmesi egzersizleri de eklenmeli. Boyun düzleşmesi tedavi edilmediği zaman boyun fıtığına dönüşebilir ve ilerleyen zamanda cerrahi müdahale gerekebilir.

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer

Kulak çınlaması sanılanın aksine çok ciddi bir rahatsızlık belirtisidir. Bundan dolayı kulak çınlaması hafife alınmamalı ve nedeni bulunmalıdır. Uzun süreli kulak çınlaması yaşadığınız durumlarda ilk olarak Kulak Burun Boğaz Uzmanı bir doktor ile görüşmelisiniz. Sonrasında herhangi bir sorun bulunamaz ve kulak çınlaması devam ederse Beyin Cerrahisi Uzmanı ile görüşmelisiniz.

 

 

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

5 Yorumlar

  1. kulak çınlaması boyun fıtığı belirtisiymiş vay be hiç aklıma gelmezdi

  2. Bazen diş ağrısı da kulağa vuruyor. Biribirine karıştırmamak lazım

  3. uykudan aniden kunak çınlamısıyla uyanıyordum. acaba boynum rahat etmediği için mi?

  4. Bende herhangi bir kulak cinlamasi olmadi. Ancak boyun duzlesmesine bagli ilarak asagi bakamiyordum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir