Kulak ağrısına bitkisel çözüm

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

SON GÜNCELLEME: Mart 18, 2018

Kulak ağrısına ne iyi gelir? Kulak ağrısı nasıl geçer? Kulak ağrısına ne iyi gelir evde gibi merak edilen soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Tabiki öncelikle doktora başvurulmalı kulak ağrısının sebebi öğrenilmelidir. Bitkisel uygulamalar ancak doktor tavsiyesine uyulduktan sonra ve doktora danışılarak destek amaçlı kullanılabilir.

Kulak ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabını vermeden önce kulak ağrısının nedenleri hakkında bilgi vermekte fayda görüyoruz. Kulak ağrısı her yaştan bireyde oluşabilecek bir rahatsızlıktır. Kulak beş duyu organımızdan biridir. Kulak duyma yetisinin işlendiği organ olduğu için en küçük rahatsızlık bile bireyi çok tedirgin edebilir. Kulak ağrısı nedenleri çok fazla olabilir ancak en çok rastlanan neden orta kulak enfeksiyonu. Orta kulak enfeksiyonu dış kulak ve iç kulak arasında enfeksiyon oluşmasıdır. Kulak ağrısı her iki kulakta da oluşabilir. Her iki kulakta oluşması fiziksel nedenlerden çok fizyolojik nedenlere bağlanabilir.

Tıp dilinde “Otalji” olarak bilinen kulak ağrısı kulakta meydana gelen bir enfeksiyondan dolayı ortaya çıkabileceği gibi, bademciklerde iltihap, diş çürükleri ve diş eti hastalıkları, boğazda ve burundaki iltihaplar, çene ekleminde rahatsızlıklar ya da gırtlak kanseri gibi rahatsızlıklarla ilişkili olarak ortaya çıkabilmektedir.

Kulak ağrısı, kulakta meydana gelen rahatsızlardan dolayı meydana gelmişse bu tip kulak ağrılarına, primer (birincil) kulak ağrısı, diğer organlardaki rahatsızlıklardan dolayı meydana gelmişse sekonder (ikincil) kulak ağrısı denmektedir.

Kulak Ağrısı Belirtileri

Kulak ağrısı kulakta yanma hissi, çınlama, zonklama hissi gibi de hissedilebilir. Kulak sadece duyma merkezi değil aynı zamanda denge merkezidir. Baş dönmeleri, denge kaybı, mide bulantısı gibi şikayetlere de sebebiyet verebilir.

Kulak Ağrısı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Öncelikle hekim tarafından hastaya, ağrının ne türde kendini belli ettiği, şiddeti gibi sorular sorulur. Daha sonra kulağın kepçe kısmından başlanarak muayene yapılır. Dış kulak, kulak zarı, orta kulak ve iç kulakla ilgili muayeneler yapılıp sorunun hangi rahatsızlıkla ilişkili olduğu saptanır. Sekonder kulak rahatsızlıkların saptanması için kulakla ilişkili olan organlar incelenir.

Kulak ağrısının nedeni, dış kulak yolu ve orta kulak yolu kaynaklı ise, ağrı kesiciler kullanılarak kulak ağrısının hafifletilmesi sağlanabilir. Kulak yolunun girişine hafif ısıtılmış bir havlu konabilir, kulak zarı kesin olarak delik değilse, zeytinyağı damlatılarak da kulak ağrısı geçirilebilir. Ilık haldeki zeytinyağı 2-3 damla halinde ağrıyan kulağa damlatılabilir.

Diş iltihabı ve çene sorunları, kulak ağrısına sebep olacağı için, doktor tavsiyesi olmadan antibiyotik alınmaması gerekmektedir.

Kulak Ağrısına Neden olan Hastalıklar

Pirimer kulak ağrısına neden olan hastalıklara bakıldığında, kulak kepçesinde oluşan travmalar, kan toplanması, kıkırdak iltihabı, derinin yanması ya da donması ve tümör oluşumlarından dolayıdır.

Dış kulak rahatsızlıklarından zona, travma, tümör oluşumu, kulağa yabancı cisim kaçması, kulak iltihabı kulak ağrısına neden olur.

Kulak zarı ve orta kulak bölgesinde ortaya çıkan, kulak zarının yırtılması, orta kulağın iltihaplanarak sıvı toplaması, östaki borusundaki tıkanmalar da ağrıya neden olabilmektedir.

Sekonder kulak ağrılarına ise en çok, ağızda, dişte, boğazda ve çene eklemlerindeki rahatsızlıklar, bademciklerin iltihaplanması, farenjit problemleri, çeşitli tümörler neden olabilmektedir.

 

Kafa içi basıncı kulak ağrısına neden olabilir. Kulak ağrısı çok önemli nedenlerle oluşabilir. Kulak ağrısı önemsenmeyecek bir ağrı değildir. Kulak ağrısı kulak zarı ile alakalı olabilir. Kulak zarı ile alakalı bir sorunda direk olarak duyma problemleri yaşanabilir.

Kulak ağrısı tamamen kulaktan kaynaklanan bir durum olmayabilir. Kulak ağrısını boyun, baş veya beyin de sebebiyet verebilir. Kafa içi basınç kulak ağrısının genel sebepleri arasındadır. Kafada oluşan aşırı basınç, kafa tasının organik boşluklarından çıkmak isteyecektir. Bu basınç ile kulak zarına yapılan basınç ağrıya sebebiyet verecektir. Kulak ağrısının nedenini öğrenmek için bir doktora başvurmanız gerektiğini burada önemle vurguluyoruz.

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak temizliği :   Kulak ağrısının temek sebepleri arasında orta kulak enfeksiyonu olduğunu belirtmiştik. Kulak temizliğine önem gösterilip temizlenirse orta kulak enfeksiyonu oluşmaz. Duştan sonra iç kulağı iyice kurulamak orta kulak enfeksiyonuna karşı alınabilecek bir önlemdir.

Kulak ağrısına sıcak havlu tatbiki iyi gelecektir. Yine saç kurutma makinesi ile uzak mesafeden sıcak tatbiki faydalı olabilir. Sıcak su torbasını havluya sararak kullanabilirsiniz.

Sakız çiğnemek östaki borusunu rahatlatarak kulak ağrısını azaltabilir. Sakız yoksa oturun, çenenizi ve boynunuzu hareket ettirin. Kulak kepçesine ağzınızı açı (esneyebiliyorsanız esneyin) masaj yapmak da faydalı olacaktır.

Kulak zarında delik olmadığı kesin olarak biliniyorsa 1-2 damla zeytin yağı kullanılabilir. Ya da yine zarda delik bulunmuyorsa Dr İbrahim Saraçoğlu’nun önerisi olan 1 damla soğan suyu deneyebilirsiniz. Taze zencefil suyu da faydalı olabilir. Sarımsağı ezerek susam yağında bekletip süzdükten sonra kulağa damlatarak kullanabilirsiniz. Unutmayın kulağa birşey damlatmadan önce kulak zarınızda delik olmadığından emin olmanız gerekiyor.

Kulak ağrısına ne iyi gelir sorusunun cecevabını verdikten sonra tıbbi tedavisi nasıl yapılır kısaca özetleyelim.

Kulak Ağrısı Tedavisi

Kulak ağrısı hafife alınmaması gereken bir rahatsızlıktır. Baş ve boyundaki birçok bölge ile ilgili olabileceği için mutlaka kulak burun boğaz uzmanına gidilip, detaylı muayenelerin yapılması önemlidir. Tedavi sürecinde, rahatsızlığın hangi hastalıkla ilişkisi olduğu saptanıp, buna göre bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Orta Kulak İltihabı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir