• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kontraktür Nedir? Kontraktür Ne Demektir?

Kontraktür Nedir? Kontraktür Ne Demektir?

Kontraktür deformitesi, vücudunuzda bulunan bağ dokusundan oluşan yapılarda sertlik oluşması veya elastikiyet kaybı sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Kontraktürler; kaslarınızda, tendonlarda, bağlarda ve ciltte oluşabilir. Ayrıca eklem kapsülünüzde de kontraktür deformitesi yaşayabilirsiniz. Eklem kapsülü, eklemi ve bitişik kemikleri en derin, en iç düzeyde stabilize eden yoğun, lifli bağ dokusudur. Bu deformite normal hareketi kısıtlar. Genellikle […]

Kontraktür deformitesi, vücudunuzda bulunan bağ dokusundan oluşan yapılarda sertlik oluşması veya elastikiyet kaybı sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Kontraktürler; kaslarınızda, tendonlarda, bağlarda ve ciltte oluşabilir. Ayrıca eklem kapsülünüzde de kontraktür deformitesi yaşayabilirsiniz. Eklem kapsülü, eklemi ve bitişik kemikleri en derin, en iç düzeyde stabilize eden yoğun, lifli bağ dokusudur.

Bu deformite normal hareketi kısıtlar. Genellikle esnek olan bağ dokularınızın esnekliği azaldığı zamanlarda gelişir. Bu, hareket kabiliyetinizin sınırlı olacağı anlamına gelir.

Kontraktür Deformitesi Belirtileri

Kontraktürün ana belirtisi, vücudunuzun bir bölgesini hareket ettirme kabiliyetinde azalma olmasıdır. Sorunun yerine ve nedenine bağlı olarak ağrınız da olabilir.  Deformitenin oluştuğu bölgeye göre belirtiler görülür;

  • Parmaklarınızı hateket ettirmekte zorluk
  • Bacaklarınızı gererken zorlanma
  • Direklerinizi hareket ettirirken güçlük çekme bu belirtilere örnek olarak verilebilir.

Kontraktür hangi dokularda görülür?

Kontraktürler vücudunuzun farklı bölgelerinde meydana gelebilir, örneğin:

Kaslar. Kas kontraktürü, kasların kısalmasını ve gevşemesini etkiler.

Eklem kapsülü. Eğer iki veya daha fazla kemiğin birleştiği eklem kapsülü içinde  gelişmişse, vücudunuzun o bölgesinde sınırlı hareket aralığı yaşayacaksınız.

Cilt. Yaralanma, yanık veya geçirilmiş ameliyattan kaynaklanan cilt kontraktürleri olabilir. Bu, vücudunuzun o kısmını hareket ettirme yeteneğinizi sınırlayacaktır.

Kontraktür Deformitesi Nedenleri

Kontraktürün en yaygın nedenleri arasında inaktivite, yaralanma ya da yanık izi sayılabilir. Hareket etmelerini engelleyen diğer koşulları olan insanlar deformite açısından yüksek risk altındadırlar. Örneğin, ciddi osteoartrit veya romatoid artritli kişiler sıklıkla kontraktür geliştirirler. Kaslarını ve eklemlerini normal hareket aralıkları ile hareket ettirmedikleri için, bu dokular deformite için başlıca aday olarak karşımıza çıkar.

Örneğin, yoğun bakım ünitelerinden taburcu edilen veya uzun süreli hastanede kalanlar daha sonra yaygın kontraktürler geliştirebilirler. Kontraktürler, felç geçiren ve sonuçta hareket kabiliyeti kaybına uğrayan kişilerde de çok yaygındır. Diğer nedenler, kalıtsal olarak ebeveynlerden miras alınan veya erken çocukluk döneminde gelişen hastalıkları içerir. Bunlar arasında kas distrofileri, serebral palsi, MS ve Parkinson gibi merkezi sinir sistemi hastalıkları, romatoid artrit gibi iltihabi eklem hastalıkları sayılabilir.

Kontraktür tedavisi nasıl yapılır?

Fiziksel tedavi, ilaçlar, ortopedik araçlar veya cerrahi, bazı tip kontraktürlerde yardımcı olabilir.

Diğer yazımız olan Boyun Kası Ağrısı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?