kolesterole ne iyi gelir
kolesterole ne iyi gelir

Kolesterole Ne İyi Gelir

kolesterole ne iyi gelir
kolesterole ne iyi gelir

Kolesterole Ne İyi Gelir; Doğru beslenmek ve spor yapmak kolesterole iyi gelir. Eğer yanlış beslenme ve dengesiz beslenme olursa kolesterol yükselir. Uzun süre hareketsizlik te kolesterolün yükselmesini sağlar. Kan akışını hızlandıran hareketler yapılırsa damarlarda birikmiş yağlar çözünür ve böylece kelesterol önemli ölçüde azalır. Tabi spor, tek başına kolesterolü düşürmez. Bunun için çok doğru beslenmek gerekir.

Kolesterole İyi Gelen Gıdalar

Yulaf: Birçok konuda faydası olan yulafın, LDL kolesterolünün düşürdüğü bilinmektedir. Ayrıca yulaf az yağ içerdiğinden diyet için vazgeçilmez bir besindir.

Fındık: E vitamini, lif ve tekli doymamış yağlar açısından oldukça zengin olan fındık  kalp sağlığına birebirdir. Fındıkla beraber günde 1 avuç badem ve ceviz yemek kötü kolesterolü düşürür.

Balık: Nerdeyse her derde deva olan balık, omega 3 yağ asidi bakımından zengin olduğundan kalbe direk etkisi vardır. İyi kolesterol olan HDL’yi yükseltirken kan basıncını da düzeltir.

Zeytinyağı: Doğal zeytinyağı, özellikle doğal yollarla yapılan zeytinyağı çok güçlü bir antioksidandır.

Uzak Durulması Gereken Gıdalar

Kötü kolesterolün doğrudan besinlerle ilişkisi vardır. Yanlış ve dengesiz beslenme yüzünden kötü kolesterol yükselir. Bunun için bazı besinlerden olabildiğince uzak durmak gerekir. Her ne kadar adı kötü kolesterol olsa da normal seviyede bir kötü kolesterol vücut için son derece sağlıklıdır. Ancak bu seviyenin artması ölümcül sonuçlar verebilir.

Doymuş Yağ İçeren Yiyecekler: Özellikle hayvansal yağlar, palmiye yağı, tereyağı gibi yağlardan uzak durmak gerekir.

Trans Yağ İçeren Yiyecekler: Trans yağların aşırı alımı çok tehlikelidir. Bunun için kızarmış yiyecekler, fast food gıdalar, margarin, börek, kek, kraker, çerez gibi yiyeceklerden uzak durmak gerekir.

Kolesterol İçeren Yiyecekler: Hayvansal gıdaların çoğu kötü kolesterol içerir. Balık, deniz ürünleri, sakatat, tereyağı, peynir, krema, süt ürünleri, işlenmiş et ürünleri  gibi besinler kötü kolesterol taşır

Ayrıca kontrol et:

Uykusuzluğa ne iyi gelir

Uykusuzluğa Karşı Çözüm Yolları Ne iyi Gelir

Uykusuzluğa karşı çözüm yolları nelerdir? Uykusuzluğa ne iyi gelir? Uykusuzluk nasıl geçer? Uykusuzluk için hangi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close