Kolesterol Diyeti Nedir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Kolesterol Diyeti, Yağ, vücut için önemli bir enerji kaynağıdır. Bununla birlikte, vücudun tek enerji kaynağı değildir. Diyet programında çok fazla yağ zararlıdır- Dolaşım sistemi için yağ iyi değildir çünkü kalp krizi veya inmeye neden olan kan kolesterol seviyelerini yükseltir. Bu diyet yağ ve kolesterol düzeylerini düşürmek için tasarlanmıştır.

Diyette Kolesterol

Kalp, arter denilen kan damarları yoluyla kan pompalamaktadır. Bu kan, doku ve organların vücuda ihtiyaç duyduğu hayati oksijeni ve besin maddelerini taşır. Kalp kendisi koroner arter denilen kan damarlarıyla beslenir. Kolesterol seviyeleri normal sınırların üzerine çıktığında ve yüksek kaldıklarında arterlerde bir miktar kolesterol kalır. Yıllar geçtikçe, arteryel duvarlarda kolesterol plakaları oluşur ve böylece kan akışını azaltır veya engeller. Beyindeki kan akışı bloke edildiğinde, ölüm felç sakatlanma meydana gelir bu nedenle kolesterol diyeti aslında bu tip sorunlarla başı dertte olanlar için yararlıdır.

Kolesterol Kaynağı

Vücuttaki kolesterol iki kaynaktan oluşmaktadır. Kolesterol çeşitli besin maddelerinden ve karaciğer tarafından yapılır. Karaciğer vücudun ihtiyacı olan tüm kolesterolü hemen hemen oluşturabilir. Bütün hayvanlar kendi kolesterolünü oluşturabilirler. Hayvan etinin yenmesi ile kolesterol insan bünyesine geçer. Bu gıdalar et, kümes hayvanları, yumurta sarısı, organ etleri, tam yağlı süt ve süt ürünleri içerir.

Bu kolesterol bağırsaklardan emilir ve karaciğere eklenir. Doymuş yağ barındıran diyetin vücuttaki kolesterol üretimini arttırdığı da bilinmektedir. Bu nedenle, diyet kolesterolünü ve yağları azaltmak, kan kolesterol seviyelerini sağlıklı bir aralıkta tutmaya yardımcı olur.  En önemlisi hayvan eti miktarını önemli ölçüde azaltmak da gerekir. Diyet yağları doymuş (kötü) veya doymamış (iyi) olabilir.

Kolesterol Diyeti Hangi Besinleri Barındırıyor

Bu diyette tahıllar serbesttir çünkü kalp için yararlıdırlar. Makarna ve pilav yemeye de izin veriliyor. Yağsız olmak şartı ile ev yapımı bisküvi ve kekler çok az olmak üzere tüketilebilir. Domates ve meyve suları yenebilir.  Doymamış yağlar tüketilebilir. Salatalar zeytinyağı ile süslenerek serbestçe tüketilebilir. Sarımsak limon suyu soğan baharatlar da serbesttir. Günde azar azar olarak 5-6 defa yemek yenebilir. Diyette kızartılmış besinlerin tümü yasaktır.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir