Kızamık Tedavisi

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Kızamık hastalığı, bir RNA virüsü olan morbilliviridae ailesinin bir alt tipi tarafından meydana getirilen bulaşıcı ve akut bir çocukluk çağı hastalığıdır. Tedavide antibiyotikler etkili değildir bunun nedeni virüsün bakteri gibi etki etmemesinden kaynaklanır. Virüsün kendi enzimleri olmadığından ve konakçı hücrelerini kullandığından antibiyotik tedavisi hastalığın gelişimini durduramaz. Bu nedenle kızamık tedavisi için semptomatik tedavi tercih edilmektedir. Tedaviden önce asıl dikkat edilmesi gereken şey ise korunma ve bağışıklıktır. Bu amaçla hastalığa ait bölgesel subtipler için geliştirilen aşılar küçük yaşlarda çocuklarda kullanılmakta, sağlanan bağışıklık ile hastalığın önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Aşılı birey hasta olmaz demek ise doğru değildir ancak aşılı bireylerin oluşan bağışıklık düzeylerini göz önünde tutarak hastalık etkeni ile karşılaşıldığında oluşan hızlı immun yanıt ile hastalığı hafif olarak atlattıklarını söylemek mümkündür.

Kızamık Belirtileri

Kızamık hastalığının kuluçka süresi 10 – 12 gündür. Bu süre içerisinde herhangi bir klinik belirti görülmezken kuluçka süresinin sona ermesiyle birlikte ateş, yanak içerisinde afta benzer lekeler, halsizlik, iştahsızlık, öksürük gibi belirtiler ortaya çıkar. Kızamıkbelirtileri ortaya çıkışından 2- 3 gün sonra ateş düşer ve özellikle yüz çevresinden başlamak üzere tüm vücutta olabilen, önceleri pembe sonraları kırmızı olan döküntüler çıkmaya başlar. Bu döküntülerin çıkması ile ateş tekrar artar. Bir süre sonra bu döküntüler pul pul olarak dökülmeye başlar bu süreçte ateş tekrar ve son olarak düşer. Bu süreç iyileşme sürecidir.

Kızamık Nedenleri

Kızamık nedenlerivirüs olarak tabir edilen yarı canlı varlıklardır. Bu enfeksiyon etkenleri hücre içinde konak hücrelerinin metabolitlerini kullanarak yaşamlarını devam ettirir ve ürerler. Kendine has enzimleri hücre dışında üretemediğinden dolayı da antibiyotik gibi bakteriyel ajanlara etkiyen etken maddelerden etkilenmezler. Solunum ve konjuktival yol ile bulaşan hastalık genellikle 3 – 10 yaşlı çocuklarda görülür. Bu hastalığın bulaşması için çevrede hastalık etkenini yayan bir taşıyıcı olması gerekmektedir. Özellikle kreş, okul, park gibi çocukların toplu olarak zaman geçirdiği ve irtibat halinde olduğu bölgelerde bu hastalığın bulaşma riski yüksektir.

Kızamıkta Tedavi Yöntemleri

Kızamık bağışıklık sistemi kuvvetli, iyi bir bakım beslemeye sahip çocuklarda daha hafif geçmektedir. Bu amaçla çocuğun yeme, içme ve uyuma düzenlerine özen gösterilmesi hastalığı atlatmada önemli bir faktördür. Hastanın bulunduğu oda serin ve havadar olmalıdır. Ateşi yükselen hasta kesinlikle kalın giydirilmez, terletilmez, tam tersi ince ve hafif giysiler giydirilmeli, ateş düşürücüler ile ateş düşürülmeye çalışılmalıdır. Oluşan öksürük için ekspektoran şuruplar ve ballı yiyecekler faydalı olabilir. Kaşıntının giderilmesi amacıyla ılık banyo yaptırmak faydalı görülmektedir. A vitamininden zengin besinlerin tercihi bağışıklık sisteminin desteklenmesi için önerilmektedir. Kızamıkta tedavi yöntemleri değil önemli olan korunmadır, bu amaçla da çocukların mutlaka kızamık aşısı ile bağışıklığının sağlanması gerekmektedir.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir