Kivinin Sağlığa Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Bu yazımızda kivinin sağlığa faydaları nelerdir? Hangi vitaminleri, mineralleri içerir? Neye iyi gelir? gibi sorulara cevap vereceğiz. Hepimizin hedefi kendimiz ve çocuklarımızın en iyi şekilde besinlerden faydalanmasını sağlamak ve kış aylarında onları taze meyvelerle hastalıklar karşı dirençli kılmak.  Tabii bu da biraz bilgi ve donanımla gerektirmekte. Yazımızda sizler için kış aylarında bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiren meyvelerden biri olan kividen söz edeceğiz.

Kivi, başta grip olmak üzere bir çok hastalığa karşı koruyucu özellikler taşıyan meyvelerin başında gelir. Sıradışı bir tada sahip olan kivi K, E, A vitaminleri, potasyum magnezyum ve bir çok farklı mineral ve elementleri bünyesinde bulunduran küçük ama müthiş bir vitamin deposudur. Lifli bir meyve olması nedeniyle sindirim problemi yaşayanlar için iyi bir kabızlık gidericidir.

İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde kanseri önlemede ve geriletmedeki faydası tıp dünyası tarafından açıklanmıştır. Antioksidan etkisi ile kalp ve damar sağlığı için faydalar sağlar.

Kivinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

  • Lifli bir meyve olmasından dolayı sindirim sistemini düzenler.
  • Midedeki asidi nötralize ederek mide duvarlarını korur.
  • Kan basıncını ayarlar. Buda kalp ve damar hastalıkları dahil olmak üzere kalp krizini ve felci önler.
  • Antioksidan özelliği sayesinde DNA ve hücrelerin tahribinin önlenmesinde etkilidir.
Kivinin Sağlığa Faydaları
Kivinin Sağlığa Faydaları görsel
  • Bünyesinde bulundurduğu C vitamini ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalanmamızı önler.
  • Kan sulandırıcı olarak kullanılan ilaçların bir zaman sonra mide kanamalarına neden olduğu artık tıp dünyası tarafından da onaylandı. Oysa günde tüketeceğiniz iki adet düzenli kivi sizin kanınızın pıhtılaşmasını önleyecek kadar önemli bir meyvedir.
  • Kivi, antioksidan özelliği ile bünyeyi serbest radikallerden temizlediği gibi, C vitamini yardımıyla da etkisiz hale getirir.bağırsak parazitlerinden vücudu arındırdığı gibi bağırsakların çalışmasına da yardımcı olarak kilo vermede etkilidir
  • Kivinin diğer bir faydası astım ve bronşite etkili çözüm olmasıdır. Akciğerleri sağlıklı çalışmasına olanak tanırken astım krizi ataklarını engeller.

Sigara kullanıcıları dikkat !!Akciğerlerinize sigaranın verdiği hasarı kısmen de olsa azaltır. Anne adayları biliyor muydunuz kivi rahat doğum yapmanıza ve doğum sonrası meydana gelecek kabızlığa çözümdür. Cilt güzelliğine etkilidir içinde bulunan C Vitamini sayesinde ve antioksidan olmasından dolayı genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmak isteyen bayanlar pahalı pahalı olduğum kadar kimyasalların fazlaca bulunduğu ürünler yerine doğanın size sunduğu kivi bulunmaz bir nimet. Düzenli tüketildiğinde vücudumuz da biriken atıkların ve toksinlerin ortadan kaldırılmasında yardımcıdır. hücre yenilemekte vücuda yardımcı olduğu gibi mantar ve benzeri cilt problemlerine çözümdür.Göz sağlığı,yaşlılardaki görme yeteneğinin azalmasını önlemede,şeker hastaları için bulunmaz bir meyvedir. Evet sevgili anneler iş birazda size düşüyor çocuğunuza bu müthiş meyveyi sevdirmeyi başarmalı hatta okula giderken beslenme çantasında kışın mutlaka koymalısınız diyorum.Sizlere tavsiyem kabuğuyla yerseniz daha büyük faydaları var.Çocuklarınıza değil ama kendiniz kabuğu ile yemeyi adet haline getirin.Ben kendimden gene örnek vereceğim kabuğu ile yendiğinde faydalarının daha da fazla olduğunu bir sağlık programında dinlediğimde uzmanından kivi ‘yi kabuğu ile tüketenlerdenim. Denemenizde fayda var.

 

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir