Kivinin Faydaları
Kivinin Faydaları

Kivinin Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Kivinin Faydaları
Kivinin Faydaları

Tropikal bir meyve olan kivinin geçmişi Türkiye’de pek eski değil. Türkiye’de yeni yeni görülmeye başlayan kivi oldukça egzotik bir meyve. Çin kökenli olmasına karşın artık Türkiye’de de karadeniz bölgesinde yetiştirilmeye başlanmış. Kivinin faydaları hiç de diğer sebze ve meyvelerden aşağı kalır cinste değil.

Tüylü ve kahverenkli bir renge sahip olan kivinin kabuğunun altında yemyeşil, etli bir meyve yer alıyor. Birazcık mayhoş tadı bulunan bu meyvenin pek yaygın bir kullanım alanı mevcut.

Kivinin faydaları içerisinde sahip olduğu vitamin ve mineraller yer alıyor. Kivi özellikle C, E ve K vitaminleri açısından oldukça zengin. İçerisinde mineral olarak da bol miktarda potasyum yer alıyor. Eğer C vitamini eksiğiniz bulunuyorsa kivi tüketmenizi öneririz. İçerdiği potasyum sayesinde de vitamin eminilimi artırma özelliği mevcut.

Kivi de antioksidan bir besin. Bunun nedeni sahip olduğu E ve C vitaminleri. Bu vitaminler serbest radikallerin yol açtığı hasarı en aza indiriliyor. Kalp ve damar sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahip olan kivi sağlımızın korunmasında etkin bir role sahip.

Kivinin Faydaları Nelerdir?

Kivinin faydaları arasında sigara tüketen kişilerin sigaradan gördükleri zararı artırması yer alıyor. Çünkü sigara içen kişilerde C vitamini oranı düşük olmakta. Kivi ise bu eksiği gidererek kanser riskini azaltıyor.

Kivinin kalp salığı üzerinde etkin bir rolü bulunuyor. İçerdiği zengin lif ve potasyum maddeleriyle kalp sağlığını koruyor. Kalp ve damar sağlığınızı etkin bir biçimde korumanız için soydum miktarını azaltıp potasyum miktarını artırmanız gerekiyor. BU mantıkla, kivi de sizin sağlığınız üzerine olumlu etki bırakıyor.

Kivinin kandaki yağ oranını düşürme konusunda da maharati bulunuyor. Kivinin faydaları içerisinde yer alan kandaki yağ oranını düşürme özelliği sayesinde damar tıkanıklıklarının da önüne geçmeniz mümkün.

Kivi tansiyonunuzu da düşürmekte etkili. Çünkü tansiyonun ana kaynağı olan sodyumun(tuz) panzerihi olan potasyumu ihtiva ediyor. Günlük tuz tüketimi olan kişilere kivi tüketmelerini öneriyoruz. Tabii tuz tüketimlerini de düşürmelerini tavsiye ediyoruz. Kivi kullanarak tansiyonunuzu düşürmeniz mümkün. Günde sadece 1-2 tane tüketerek tansiyonunuzu kontrol altına almanız mümkün olabilir.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

1 Yorum

  1. Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir