Kısmi Felç Sol Taraf

SON GÜNCELLEME: Mart 22, 2018

Kısmi Felç Sol Taraf başlıklı yazımız içerisinde sizlere; “Kısmi Felç Sol Taraf, Kısmi Felç Sol Taraf Nedir, Kısmi Felç Sol Taraf Belirtileri, Kısmi Felç Sol Taraf Nedenleri, Kısmi Felç Sol Taraf Tedavisi” gibi konulara tek tek değineceğiz.

Kısmi Felç Sol Taraf

Kısmi felç sol taraf maalesef birçok insanın başına gelen ve büyük riskleri olan bir rahatsızlık durumudur. Sol taraf kısmi felç geçiren kişiler yaşadıkları durumdan haklı olarak büyük endişe duymaktadır. Sağlık açısından bakıldığı zaman insanların yaşadığı bu endişe haklı bir endişedir.

Kısmi felç sol taraf sinirler kaynaklı bir problemden ziyade organ kaynaklı problemlerden ortaya çıkmaktadır. Tabi bu durum sinirler kaynaklı oluşamaz demek değildir. Ama sıklıkla organlara bağlı olarak kısmi felç sol taraf gelişir. Rahatsızlık daha sık olarak orta yaşı geçen insanlarda gözlemlenmektedir ve meydana geldiği zaman günlük hayatı büyük ölçüde kısıtlayan bir rahatsızlıktır. Herhangi bir şekilde sol taraf kısmi felç durumu yaşayan kişilerin yapması gereken acil olarak doktoruyla görüşmek olmalıdır.

Kısmi felç sol taraf durumu kısmi felç sağ taraf durumuna göre çok daha tehlikeli bir durumdur. Nedeni ise insan kalbinin daha çok sol tarafa yakın olmasından kaynaklanır. Bu sebeple bedenimizin sol tarafında meydana gelebilecek bir felç durumu çok daha büyük bir tehlike arz eder. Hatta bu risk o kadar fazladır ki doktorlar bile yaşanabilecek risk durumlarına karşı hastalarını detaylı olarak bilgilendirmektedir.

Kısmi felç geçiren hastanın özellikle sol kolunda hissizlik ve hareket kaybı çok ciddi gözlemlenir. Kişi sosyal hayatı içerisinde ciddi sıkıntılar baş göstermeye başlar. Özellikle aile ve iş hayatında büyük zorluklar yaşar. Kısmi Felç Sol Taraf tedavisi süresi ve iyileşme zamanı ne yazık ki uzun. Bu nedene bağlı olarak hastalığı yaşayan kişilerin birçoğu ne yazık ki işlerinden ayrılmak zorunda kalmaktadır.

kismi-felc-sol-taraf
kismi-felc-sol-taraf

Kısmi Felç Sol Taraf Nedenleri

Kısmi felç sol taraf sinir hasarından daha çok organ hasarına bağlı olarak ortaya çıkar. Bu durumun altında yatan en büyük sebepler ise travma ve darbelerdir. Özellikle beyin bölgesine alınan hasar veya vücut üzerinde herhangi bir noktaya alınan sert darbeler kısmi felç sol taraf nedenleri arasında gösterilebilir. Başka bir neden olarak da kalbe giden damarların tıkanması gösterilebilir. Kalbe giden damarların tıkanması gibi durumlarda kısmi felç sol taraf durumu kendisini yavaş yavaş gösterir. Kalbe giden damar tıkanmasına bağlı olarak ortaya çıkan felç durumunda kollarda hissizlik durumu da yavaş yavaş ortaya çıkar. Böylesi durumlar yaşandığı takdir de vakit kaybetmeden kesinlikle doktorunu ziyaret etmelidir. Herhangi bir şekilde bir kere bile sol kolunuzda hissizlik yaşarsanız doktorunuza giderek hissizliğin nedenini öğrenmeyi ihmal etmeyin. Çünkü aksi durumlarda kalıcı hasar ve kısmi felç sol taraf gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Kısmi Felç Sol Taraf Tedavisi

Sol taraf kısmi felci beyinden kaynaklı bir nedene bağlı olarak ortaya çıkmış ise ilaç tedavisi yapılmaktadır. Eğer beyinde meydana gelen tümör veya kist gibi durumlara bağlı olarak kısmi felç ortaya çıkmış ise yapılan başarılı cerrahi müdahaleler sayesinde kişi sağlığına kolaylıkla kavuşabilir. Fakat beyin üzerinde böyle bir durum meydana gelmemiş ise kişide fizik tedavi ve rehabilitasyona ek olarak ilaç tedavisi uygulanarak kısmi felç sol taraf tedavisi yapılır. Fizik tedavi ve rehabilitasyona ek olarak uygulanan ilaç tedavisi ile kısmi felç sol taraf tedavisi olan hastaların iyileşme yüzdesi %85 gibi rakamlara ulaşabilmektedir.

Kısmi felc tıp literatüründe “Hemipleji” olarak geçer. Yaşanılan hemipleji durumunda ilk olarak hastanın beyin kontrolleri gerçekleştirilir. Bu incelemeler ve kontroller ile beyin damarlarının açık ve sağlıklı olup olmadığı kontrol edilir. Bu durumlara ek olarak hastanın unutkanlığı, dikkat dağınıklığı ve diğer sağlık problemleri de değerlendirilmektedir.

Kısmi Felç Sol Taraf İyileşme Belirtileri Ve Süresi

Kısmi felç sol taraf iyileşme süresi birçok farklı etkene bağlı olarak değişiklikler göstermektedir. Kısmi felç sol taraf iyileşme süresi hastanın yaşına, başka sağlık problemlerine, şeker hastalığına, tansiyon hastalığına, sigara ve alkol kullanım durumuna göre birçok farklı nedenlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Kısmi felç geçiren hastaların en çok karşılaştığı durumlardan bir tanesi ise kemik erimesidir. Kısmi felç sol taraf tedavisi süresince kesinlikle hastaların kemik erimesine karşı düzenli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir.

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

7 Yorumlar

  1. Eşim geçirdiği kalp krizi sonrasında sol taraf kısmi felç yaşadı. Ve dediğine göre sol tarafı çok ağrıyormuş. Tedavisi nedir

  2. Ablamın beyin damarlarında tıkanıklık varmış. Özellikle 8 tanesinde. Sol kol ve bacakta uyuşma ağrı var. Sırtım ve kalbim ağrıyor ne yapacağımı bilmiyorum. Sol taraf kısmi felç doktor tedavisi dışında ne yapabilir?

  3. Babamda damar tıkanıklığı vardı. Sonrasında ameliyat oldu ve ameliyat sonrasında felç oldu. Doktorlar sol taraf kısmi felç dediler. Sol kol sol ayak ne zaman iyilesecek kısacası sol taraf kısmi felç iyileşme süreci ne zaman?

  4. Annemin geçtiğimiz günlerde kalpten çıkan ana atar damarı tıkandı. Sonrasında bir saat içinde doktorlar tarafından müdahale yapıldı. 12 gün boyunca yoğun bakım yattı ve sonra servise geçirdiler. Yaşı 88. Konuşma ve bilinç kaybı yok Allah’a şükür. Fakat sol kol ve bacakta his kaybı var ayrıca sol bacakta istemsiz hareketler meydana geliyor. Nöroloji bölümünde 23. gündeyiz. Fizik tedavi ve rehabilitasyon adına Fizik tedavi bölümüne yönlendirecekler. Ailece çok büyük stres altındayız. Az çok pozitif bir gelişme olur mu sizce.

  5. En küçük kızım kalp hastası ve sol tarafı kısmı felc gecirdi. 3 yaşında sol taraf kısmi felç tedavisi nelerdir

  6. Sol kol bacağımda ağrılıklı olmak üzere ve başımın sol tarafı üzerinde sürekli olarak ağrı içinde his kaybı oluşuyor. Ayrıca aşırı ağrı var ve kalbimde kıranlar gibi böyle teklemeler gibi şeyler oluyor arada bir. Sizce sol taraf kısmi felç belirtisi olabilir mi?

  7. Kız kardeşim kroner damar hastası. Geçtiğimiz günlerde nefes alamadı ve astım krizi geçirdi. Astım krizi ile beraber kalp krizi de meydana geldi. Ve kriz sonrasında sol kolunu hareket ettiremiyor. Götürdüğümüz doktorlar ilaç tedavisi uyguluyor. Uyguladıkları ilaç tedavisi devam ediyor ve 3 gün oldu. Hala sol taraf kısmi felç iyileşme belirtileri adına hala bir hareket yok ne yapmamız lazım lütfen yardımcı olur musunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir