Kısmi Felç Sağ Taraf

SON GÜNCELLEME: Mart 27, 2018

Kısmi Felç Sağ Taraf yazımız içerisinde Kısmi Felç Sağ Taraf neden olur, sağ tarafa felç vurması, sağ tarafta felç tedavisi, sağ tarafa gelen felç ve sağ taraf felci geçermi konularına değineceğiz.

Kısmi Felç Sağ Taraf

Beyini besleyen damarlarda meydana gelen tıkanma gibi problemler sonucunda damarlar içerisindeki kan akışı durur. Kan akışının durması ile beyin hasarı meydana gelerek felç gözlemlenebilir. Felç türleri iki ana tür arasında incelenir. Bunlardan bir tanesi İskemik Felç iken diğer türü Hemorajik Felç’tir. İskemik felç, toplam felç durumlarının %90’ını oluşturmaktadır. Geriye kalan yüzde onluk bölümü ise Hemorajik felç oluşturur.

Hastanın beyninde zarar gören yere ve hasarın derecesine bağlı olarak felcin etkileri anlaşılabilir. Örnek vermek gerekirse beyin damarlarında meydana gelen hasar sonrasında beynin görme işlemini yapan bölüm hasar görürse kişi de görme bozukluğu ortaya çıkacaktır.

Felç durumunu ortaya çıkarabilecek birçok farklı neden bulunmaktadır. Bu nedenler arasında en önemli ve en çok felç nedeni olan Yüksek Tansiyon‘dur. Ayrıca sigara ve alkol kullanımı, aşırı derecede yorgunluk ve halsizlik, uzun süreli güneş ışınlarına maruz kalma ve sinir, stres gibi durumlarda felç durumlarının en büyük nedenleri arasında yer alır.

Kısmi Felç Belirtileri

Kısmi felç belirtileri arasında ilk sırada uzuvların duyu kaybı yer alıyor. Kol, bacak veya yüzünüzde meydana gelen duyu ve his kaybı kısmi felç belirtisi olabilir. Ayrıca kısmi felç kendisini baş dönmesi, görme bozukluğu, işitme bozukluğu gibi de gösterebilir.

Beynimiz iki farklı yarım küreden meydana gelmektedir. Beynimizin sağ yarım küresi vücudumuzun sol tarafını kontrol ederken, beynimizin sol yarım küresi ise vücudumuzun sağ tarafını kontrol etmektedir. Bu sebeple beynimizin sağ lobunda meydana gelen hasar kendisini vücudun sol tarafında gösterecektir. Aynı şekilde beynin sol tarafında oluşan bir hasar da vücudun sağ tarafında kendisini gösterecektir.

Kısmi felce bağlı olarak ortaya çıkacak ilk belirtiler:

 • Ani Bilinç Kaybı
 • Uzuvlarda (kol, bacak) Uyuşukluk Hissi ve Karıncalanma Hissi
 • Yüzde Uyuşukluk Hissi ve Karıncalanma Hissi
 • Ani Ortaya Çıkan Görme Bozukluğu
 • Ani Ortaya Çıkan Konuşma Bozukluğu
 • Ani Ortaya Çıkan İşitme Bozukluğu
 • Ani Ortaya Çıkan Konuşulanı Anlamada Sıkıntı
 • Aniden Ve Nedensiz Ortaya Çıkan Şiddetli Baş Ağrısı

Bu belirtilerden bir veya birkaç tanesi ortaya çıkar çıkmaz kesinlikle alanında uzman bir hekime başvurmanız gerekmektedir.

Kısmi Felç Tedavisi

Kısmi felç tedavisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde yapılmaktadır. Kısmi felç tedavisi esnasında vücudun felç olan tarafına özen gösterilen bir tedavi uygulanır. Örneğin kısmi felç sağ taraf gerçekleştiyse uygulanan kısmi felç tedavisi de aynı şekilde sağ taraf için olacaktır. Fakat kısmi felç tedavisinde bir yandan da felç geçiren hasta bir bütün olarak kabul edilmeye devam edilir.

Kısmi felç tedavisi kesinlikle alanında uzman bir rehabilitasyon ekibi tarafından yapılmalıdır. Bu fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı ekip, “Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı, Beyin Cerrahı, Fizyoterapist, Nörolog, Hemşire, Hasta Bakıcı, Ortez ve Protez Teknisyeni, İş ve Uğraş Terapistleri, Sosyal Danışmanlar ve Psikolog“‘dan oluşmalıdır.

Kısmi felç tedavisi en büyük amaç olarak, felç geçiren hastanın hayatını bağımsız bir şekilde yani kendi fiziksel ihtiyaçlarını kendi yerine getirebilecek şekilde sağlamaktır. Bu sebebe bağlı olarak felç geçiren kişinin ve yakınlarının moral olarak kendilerini bırakmamalı ve rehabilitasyon toplantılarına düzenli ve aktif katılım sağlamaları gerekmekte.

Kısmi felç tedavisi:

 • Hareket ve Dengeyi Sağlamak Amaçlı Fizik Tedavi
 • Hastanın Günlük Aktivitelerden Geri Kalmaması Adına İş – Uğraş Tedavisi
 • Konuşma ve Diksiyon Tedavisi
 • Yutma Tedavisi
 • Mesane ve Bağırsak Tedavisi

gibi tedavileri içermektedir.

Kısmi Felç İyileşme Süreci

Düzenli ve başarılı bir rehabilitasyon programı sonrasında kısmi felç hastalarının %25’lik bir dilimi normal ve sağlıklı seviyelerine ulaşabilmekte. %70’lik bir kısmı ise tekrar yürüyebilecek ve kendi fiziksel aktivitelerini kendi başlarına giderebilecek hale gelebilmekte. Kısmi felç hastalarının iyileşme süreleri, fizik tedavi ve rehabilitasyona erken başlama, kişinin ruhsal durumu, egzersizleri uygulama durumu, felç geçiren kişinin yaşı, şeker ölçüm sonuçları, tansiyon hastalıkları ve kalp rahatsızlıklarına göre değişiklik gösterebilmekte. Bu tür felç dışında rahatsızlığı bulunan kişilerin rahatsızlıkları tedavi süresince kontrol altında tutulması büyük önem taşır.

Son söz olarak kısmi felç iyileşme süreci hastanın yakınları tarafından gösterilecek sevgiye ve anlayışa bağlıdır.

Kısmi Felç Sağ Taraf yazımız içerisinde Kısmi Felç Sağ Taraf neden olur, sağ tarafa felç vurması, sağ tarafta felç tedavisi, sağ tarafa gelen felç ve sağ taraf felci geçermi, kısmi felç iyileşme süreci, kısmi felç tedavisi, kısmi felç belirtilerine değindik. Konu hakkında yorum, düşünce ve görüşlerinizi yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

Kısmi felç geçer mi ve sağ taraf kısmi felci geçer mi yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

7 Yorumlar

 1. Abim kaza sonucu sağ taraf kısmi felç geçirdi. Konuşma zorluğu yaşıyor

 2. Arkadaşlar benim babamda kısmi felç sağ taraf geçirdi hiç konuşamıyordu ama şimdi rahatlıkla ve güzellikle konuşuyor. bol bol soru sorun bana instagram üzerinden ulaşırsanız daha iyi anlatabilirim

 3. sağ tarafım kısmi felç oldu konuşma bozuluğum var birde bunlara ek olarak yüzümün sağ tarafı geriliyor ne yapabiilirim nasıl bir tedavi yapabilirim

 4. Merhaba benim babam kismi felc gecirdi. tedavisi yapıldı. Kısmi felç tedavisi yapılmasına rağmen kolunun agrisi hala gecmedi neden olabilir

 5. Benim babamın sağ bacağında sağ kolu açıyor birde yürüme bozukluğu gibi sıkıntıları var dengesini sağlayamıyor. Nasıl bir tedavi uygulanması gerekiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir