Kısmi Felç Geçermi

SON GÜNCELLEME: Şubat 18, 2018

Kısmi Felç Geçermi, Kısmi felç geçirme nedenleri, Kısmi felç hastalığının tedavisi, kısmi felç ne kadar sürede geçer, kısmi felç iyileşir mi gibi sorularınızın yanıtını tek bir yazı altında toplamaya çalıştık. Umarız kafanızda olan soruların cevaplarını bulabildiğiniz bir yazı olur.

Kısmi Felç Geçer Mi?

Kısmi felç geçer mi konusundan önce ilk olarak sizlere kısmi felç nedenlerini açıklayalım. Felç geçirme riski ne yazık ki her yaştan, her cinsiyetten, her ırktan insanda bulunuyor. Fakat felç geçirme adına en yüksek risk grubu olan kişiler; yüksek tansiyon hastaları, sigara ve alkol kullanan kişiler, diyabet hastası olanlar, güneş altında uzun süre zaman geçiren kişilerdir. Felç geçirme insanın beynini besleyen ve beyninin içerisinde olan damarların çeşitli nedenlere bağlı olarak tıkanması veya patlaması sonucunda oluşur. Tıkanan veya patlayan damar bulunduğu bölgede bulunan diğer damarlara da zarar verir ve diğer damarlara binen basınç yükünü arttırır. Damarlarda artan basınç ise beyin içerisinde ki damar hücrelerinin yok olmasına neden olur. Kısmi felç adını verdiğimiz olayda bu bölgede zedelenen ve zarar gören hücrelerin tedavi edilmesi ve hücre yenilenmesini arttırarak tekrardan sağlıklı beyin damarlarına kavuşması ile tedavi edilir. Fakat ülkemizde felç geçiren hastaların eski sağlığına tam olarak kavuşma oranı ne yazık ki düşüktür. Ülkemizde felç geçiren bir hastanın tekrar sağlıklı günlerine dönme oranı %25 civarındadır.

Kısmi Felç Hastalığının Tedavisi

Kısmi felç geçirenlerin tedavisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezinde alanında uzman beyin cerrahları ve nörologlar tarafından yapılmaktadır. Kanlanmasında problem olan beyin damarlarının tedavisi beyin cerrahları ve nöroloji uzmanı doktorlar tarafından gerçekleştirilir. İlerleyen süreçte ise felç geçiren kişinin felçli olan bölgesinin tedavisi adına Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı doktorlar devreye girer. Kısmi felç geçirilen bölgenin düzgün ve başarılı egzersizler ile beyne verdikleri uyarılar ile sinirsel yenilenme sağlanır.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli yer fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı doktorun son derece başarılı bir doktor olmasıdır. Tedavi konusunda bir doktor ile anlaşmadan önce kişinin iyice araştırılıp tedavi oranı başarı yüzdesi gibi konular değerlendirilmelidir.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon esnasında yaptırılan egzersizler beyine sinirsel bir uyarı göndermediği sürece kısmi felç tedavisine büyük bir katkısı olmayabilir. Bu noktada en önemli görev hastalığı geçiren kişiye düşmektedir. Büyük bir sabır ve büyük bir hırs ile yapması gereken egzersizleri eksiksiz uygulaması gerekmektedir. Hasta kişi kesinlikle moralini bozmamalı ve her daim moralini yüksek tutmalıdır. Eski sağlığına kavuşacağına şüphesiz bir şekilde mental olarak inanmalıdır. Çünkü kısmi felç geçiren hasta eski sağlığına kavuşacağına inanmadığı veya egzersizleri doğru ve düzgün bir şekilde yapmak için çaba sarf etmediği sürece iyileşme olmayabilir.

Bir önceki paragraf içerisinde bahsettiğimiz iyileşme oranının %25 gibi düşük oranlarda kalmasının en büyük nedeni hastalığı geçiren kişilerin mental olarak kendisini iyileşebileceğini düşünmemesidir.

Fizik tedavi ve rehabilitasyonu uzmanlarına ek olarak nöroloji ve beyin cerrahlarının hazırlayacağı ilaç tedavisi de iyileşme adına büyük önem taşır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi ortalama bir yıl kadar devam edebilir. Fakat hasta bu süreçte kesinlikle pes etmemeli ve tedavisini eksiksiz yerine getirmelidir. Hastalığı geçiren kişinin iyileşme durumu bir yılın sonunda hastanın gayretine ve günlük yaşantısına bağlıdır.

Kısmi felç tedavisinde genç yaşta olan hastalar daha avantajlıdır diyebiliriz. Çünkü genç yaşta olan kişilerin yaptığı egzersizlerin fayda sağlaması ve hücrelerin yenilenme oranı daha yüksektir. Bu duruma bağlı olarak kısmi felçten sonra iyileşme oranı daha yüksektir.

Kısacası kısmi felç geçermi sorunuzun cevabı Evet, kısmi felç geçer ve kısmi felç tedavisi mümkündürKısmi Felç Geçermi, Kısmi felç geçirme nedenleri, Kısmi felç hastalığının tedavisi, kısmi felç ne kadar sürede geçer, kısmi felç iyileşir mi sorularınıza cevap vermeye çalıştık. Konu hakkında yorum ve düşüncelerinizi bizimle yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Kısmi Felç Sağ Taraf yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

4 Yorumlar

  1. Moralini yüksek tutmak kesinlikle önemli. Dayım ne zaman yapamayacağım dese daha kötüleşiyor. Çocukları yanına gittiği ve moral verdiği zaman ise kısmi felç tedavisi hemen kendisini iyi yönde göstermeye başlıyor

  2. Aort damarı patlaması sonucunda kuzenim belden asagı felç kaldı. Kuzenimin yaşadığı kısmi felç geçermi? Kuzenim tekrar yürüyebilecek mi

  3. Doktorlar babanda bel fıtığı vardı fıtık patladı dediler ve sol bacağına vurdu yürümesi agırlaştı dediler. Sonrasında fizik tedavi ve rehabilitasyonu doktoruna gitti ve fizik tedaviye ihtiyacı oldugunu söylediler sonrasında sinir damarı kurumuş dediler babam iyileşir mi ve yürümesi düzelir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir