Kireçlenme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kireçlenme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kireçlenme eklemlerde meydana gelen mekanik rahatsızlıklar olarak bilinmektedir. Kireçlenme, daha çok ağır yük taşıyan kişiler ve ağırlığın en çok taşınıldığı bölgelerde görülmektedir. Yaş aralığına göre rahatsızlık gençlik döneminde ortaya çıkabildiği gibi 40 yaş üzeri kişilerde daha çok görülmektedir.  Hastalığın tedavisi, eklemlerde meydana gelen kireçlenmenin şekline ve etki alanına göre belirlenir. Kireçlenmenin ilerlemesi ve tedavi edilememesi durumunda ise kireçlenmenin meydana geldiği bölgede değişim yapılması ile çözümlenebilir. Bölgede yapılan değişim ile eklemlerin eski haline gelmesi zaman alacak ve %100 verim sağlanamayacaktır. Tedavi sonrası eklemlerin yaratmış olduğu sorunlar ise büyük oranda çözümlenebilmektedir.
Eklemlerde meydana gelen kireçlenme ise bir diğer adıyla iltihaplanma olarak bilinmektedir. Eklem rahatsızlıkları arasında en sık karşılaşılan durum eklem kireçlenmesidir. Eklemlerde meydana gelen zedelenmeler ve bazı fiziksel bozukluklar kireçlenmenin en önemli nedenlerinden birisidir.

Kireçlenme Nedir
Kireçlenme Nedir

Yaşlı kişilerde daha çok görülen bu durum, yaşın ilerlemesi sonucu işlevini yerine getiremeyen ve ölü hale dönüşen bölgelerde görülmektedir. Rahatsızlığın şekline göre eklemlerin daralması ve acı vermesi olağan durumlardandır. Eklemlerin birbirine olan teması ile hastanın aşırı acı duyması ve bölgede şişlik olması muhtemel durumlardan birisidir. Bölgede meydana gelen acılar sonrası şekil bozuklukları da nadiren görülmektedir.  Genellikle eklem rahatsızlıkları bel ve kalça bölgesinde, bileklerde daha çok görülmektedir. Hastalığın tedavisi yine hastalığın hangi dönemde olduğuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Tedavi bölgenin değişimiyle olabileceği gibi yine bölgenin temizlenmesi ile de mümkündür.

Ayrıca kontrol et:

Egzamaya Ne iyi Gelir

Egzama Korunma Yolları

Egzama korunma yolları nelerdir? Egzamaya ne iyi gelir?Egzama tedavisi nasıl yapılır? gibi egzamayla ilgili soruları ve bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close