Kirazın Faydaları
Kirazın Faydaları

Kirazın Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Kirazın Faydaları
Kirazın Faydaları

Kiraz bir yaz meyvesidir. Ülkemizde bolca yetişir. Kirazın faydaları içerisinde pek çok önemli ana unsur bulunmaktadır. Oldukça popüler olan bu meyve, birçok uzman tarafından önerilmektedir.

Kiraz üzerindeki araştırmalar hala devam etmektedir. Pek çok sağlık uzmanı kirazın faydaları üzerine vurgu yapmış ve tüketilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Artık sadece lezzeti için değil, faydası için de tüketilen bir meyve haline geldi.

Kirazın faydaları arasında en öne çıkan detay antioksidan özelliğidir. Antioksidan demek vücuttaki zehirli bileşenleri yok ederek vücuttan atılmasını sağlamak demektir. Bu da kanımızın ve hücrelerimizin temizlenmesi manasına gelir. İç organlarımızı korur, hücre hasarının önüne geçer.

Kiraz tam bir vitamin ve mineral kaynağıdır. İçerisinde K, A, C vitaminleri bulunur. Mineral olarak da fosfor, demir ve kalsiyum ihtiva eder. Bu maddelerin hepsi vücudumuzun sağlığı için oldukça mühimdir.

Kirazın Faydaları Nelerdir?

Kirazın faydaları tek bir noktaya odaklı değildir. Pek çok unsura karşı etkinliği bulunmaktadır. Kirazın faydaları nelerdir diye merak edenler için liste hazırladık.

  • Kiraz beyin sağlığına faydalıdır. Zihinsel aktiviteyi hızlandırır, hafıza sorunlarını düzenler. Düzenli olarak kiraz tükerek yaşlanmaya bağlı sorunlarınızın üzerinden gelebilirsiniz. Kiraz içerisindeki antioksidanlar serbest radikallere karşı koruma sağlar. Serbest radikaller hücre katilidir. Onları yok etmek demek sağlıklı hücre elde etmek manasına gelir.
  • Kirazlar uykusuzluk sorununa karşı etkileridir. Kirazın faydaları içerisinde uyku döngüsünü düzenlemek de vardır. Kiraz içerisinde melatonin bulunur. Melatonin normalde insan vücudu içerisinde üretilir. Ancak bazı nedenlerden ötürü üretimi azalırsa kiraz yiyerek desteklenebilir. Özellikle jetlag gibi durumlarda vücut malatonin ihtiyacı duyar. Kiraz yiyerek uykunuzun gelmesini sağlayabilirsiniz.
  • Kiraz yiyerek zayıflamak mümkündür. 100 gram kiraz yalnızca 60 kalori içerir. Öğün olarak bile yenmesi mümkündür. Eğer diyet yapıyorsanız, öğün alternatifi olarak kirazı tercih edebilirsiniz.
  • Kiraz iltihabı önler. Kiraz içerisindeki bazı maddeler, iltihabı engelleyen özelliğe sahiptir. Bu sayede gut, fibrmiyalji ve kronik spor sakatlıklarına karşı kullanılabilir. Hatta bazı araştırmacılar, 20 adet kirazın 1 adet asprinden daha etkili olduğunu iddia etmişlerdir.
  • Kiraz gut hastalığına iyi gelir. Hastalığa bağlı eklem ağrısı ataklarını önemli ölçüde azaltmaktadır.

 

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir