Kilo Vermenin Püf Noktaları

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

Kilo Vermenin Püf Noktaları

Kilo Vermenin Püf Noktaları. Genel olarak sağlıksız ve düzensiz beslenmelerden ve ya hareketsiz kalmaktan dolayı çok hızlı şekilde kilo alınır. Ancak bu kiloların verilmesi çok hızlı şekilde olmaz. Çünkü vücut fazla yağ alımında genişler ve buda kilo kaybının hızlanmasını zorlaştırır. Ancak düzenli bir beslenmeyle ve yapılacak günlük sporla kilo kaybı hızlı şekilde sağlanabilir. Spor denince akıllara saatlerce koşmak, kendini yormak gelebilir. Ancak spora, günlük 25-40 dakikalık tempolu yürüyüşte girmektedir. Bu yürüyüş sayesinde vücuttan ter atımı kolay olacaktır.

Kilo vermek için yapılması gerekenler

– Kesinlikle uyku düzeninizin olması gerekir. Belli bir uyku düzeni demek, düzenli bir program demektir.
– Sabah kalkınca sıkı bir kahvaltı yapın ancak ekmek yemeyin. Ekmek yerine süt içebilir ve ya bol kepekli ekmek yiyebilirsiniz.
– Sabah ile öğle öğününüz arasında yemek yemeyin ancak salata türü yağsız besinler tüketin. Böylece öğle yemeğinde az yiyeceksiniz.
– Günlük şınav ve mekik hareketleri yapın ve günlük en az 30 dakika tempolu yürüyüş yapın.
– Yemek yerken hızlı bir şekilde yemeyin. Doyduğunuzda kendinizi zorlamayın.
– Tuzu, şekeri ve unu azaltın.
– Mayonez ve çekirdek mutlaka kaçınmanız gereken şeylerdir.
– En az 2 litre su tüketin.
– Sebze ve meyve ara öğünde tüketilmesi gereken besinlerdir. Mutlaka tüketin.
– Ayrıca kesinlikle şekerli, çikolatalı yiyecekler yemeyin. Çünkü enerji veren besinler olmadığından direk olarak kilo yapacaktır.

Kilo Vermenin Yolları

En önemli şey ise sabırlı olmak. İlk zamanlar vücut alışınca daha sonları yemek istemeyecek böylece kolay şekilde kilo verebileceksiniz.

Bayanların korkulu rüyası olan kilolardan kurtulmanın birçok yolu olmakla beraber genel olarak kilo vermenin en önemli yolu diyet ve spor yapmaktır. Diyet yapmak kişiden kişiye farklık gösterebilir fakat spor yapmak genel olarak aynı hareketlerle yapılabilir.

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki aç kalarak diyet yapmak doğru bir diyet programı değildir. Önemli olan sağlıklı beslenmedir. Diyet yapmadan önce aşağıda sıralayacağımız yemek programını denemeniz bir kaç kilo vermenizi sağlayacaktır.

  • Güne iyi bir kahvaltı ile başlayın:

Sabah uyandığınızda iyi bir kahvaltı yapmanız kilo verme yolunda en önemli unsurlardan biridir. Kahvaltıda bayat ekmek, az yağlı peynir, şekeriz veya az şekerli çay, yumurta, salatalık yiyebilirsiniz.

  • Öğle yemeğinde:

Lifli yiyecekler tercih edin, kepek ekmeği tüketin ve bol su için sizi tok tutacak çiğ veya pişmiş sebze tüketin. Ara öğün olarak meyve tüketerek akşam yemeğine kadar tokluk hissini devam ettirin.

  • Akşam Yemeği:

Akşam yemeğinde sizi tok tutacak az yağlı yemekleri tercih edin. Abur cubur, tatlı… Vb. yiyeceklerden kaçının.

  • Spor yapın:

Her akşam mekik, şınav, ip atlama gibi spor hareketleri yaparak vücudunuzu çalıştırın. Bu şekilde  ayda bir kaç kilo verebilirsiniz ama bu saydıklarımız diyet programı değildir.

Diyete başladıktan sonra yapılan en büyük yanlış; bir süre hiç bir şey yemeyerek zayıflamaya çalışmak ve hedeflenen kiloya ulaşıldığında eski yaşantısına geri dönmektir. Bu durumda kişi yeniden kilo almaya başlayacak hem sağlık açısından hem de psikolojik açıdan üzerinde olumsuz etkilere yol açacaktır.

Diyet yaparken aceleci olunmamalı bir doktor veya diyetisyen kontrolünde sağlıklı bir şekilde diyete başlanmalıdır. Asla kulaktan dolma çevremizden duyduğumuz diyetler uygulanmamalıdır.

Diyet sonrası yüksek kalorili yiyeceklerden fazla tüketilmemeli dengeli ve sağlıklı beslenmeye geçilmelidir.

 

 

 

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir