kilo alamama

Kilo Alamama ve Kilo Kaybı Nedenleri

SON GÜNCELLEME: Ağustos 2, 2018

Kilo Alamama ve Kilo Kaybı Nedenleri, Kilo alamama sorunu oldukça yaygın görülen bir sorundur. Türkiye’de oldukça sık görülen bu problemin altında çeşitli birçok neden yatabilmektedir.

Bağırsak sorunlarından, kan problemlerine hatta hormonal dengeye kadar birçok metabolizma kilo almayı etkilemektedir. Bu makalemizde bu sorunlara değinmeye çalışacağız.

Öncelikle kilo alamama şikayeti olan kişinin tuvalete gitme sıklığını öğrenmemiz gerekmektedir. Tuvalete gitme sıklığı günde maximum 3, haftada minimum 3 sıklığında olmalıdır.

Dışkılama sıklığının bu değerlerin çok üzerinde veya altında olması bizi altta yatan sebebi araştırmaya yöneltmelidir.

Kilo alamamanın en sık sebeplerinden biri bağırsak metabolizması bozukluklarıdır. Crohn hastalığı, ülseratif kolit veya irritabl barsak sendromu gibi kronik hastalıklar sonucu kilo alamama sorunu görülebileceği gibi, anormal kilo kayıpları da baş gösterir.

Unutulmamalıdır ki kilo alamamak farklı bir rahatsızlık tanımı iken, anormal şekilde kilo kaybı yaşamak ciddi bir kronik rahatsızlığı işaret edebilir ve derhal bir dahiliye kliniğine başvurmayı gerektirir.

Bunun dışında kanser, lösemi, lenfoma gibi kan ile ilgili olan kronik hastalıklar, kullanılan ilaçlar ve kemoterapi gibi durumlar da kilo kaybına sebep olabilir.

Ülkemizde sık görülen bir diğer kilo alamama sorunu ise hipertiroidi dir. Hipertiroidi tanım olarak troid bezinin çalışması gerekenden fazla çalışması ve fazla miktarda hormon üretmesi anlamına gelir.

Bunun sebepleri değişken olabileceği için tamamen farklı bir makale konusudur. Ancak kesinlikle araştırılması gereken hastalıkların başında gelmektedir.

Kilo alamıyorum. Ne yapmam gerekiyor?

Öncelikle kilo alamama ile beraber diğer semptom ve bulgularınızı da birlikte değerlendirmek gerekiyor. Bağırsak nedenli olan kilo alamama ve kayıp sorunlarına şu bulgular eşlik eder:

  • İshal
  • Çok fazla tuvalete çıkma
  • Anormal karın ağrısı
  • Çabuk doyma hissi
  • Çabuk acıkma, az miktar yiyince hemen doyma

Bunların haricinde hipertiroidiye bağlı kilo alamama sorunları görülebilir. Bu duruma ise şu bulgular eşlik eder:

  • Sinirlilik
  • Sıcağa intolerans (sıcağa tahammülsüzlük)
  • Görme kusurları
  • Nabız ve kalp atım hızında artış
  • ileri vakalarda gözlerin dışarı çıkacakmış gibi olması

Bu bulguların sizde olduğunu düşünüyorsanız hemen en yakın hastanenin dahiliye kliniğine başvurunuz. Unutmayın tüm bunlar tedavisi olan ve sadece düzenli ilaç kullanımıyla önlenebilecek rahatsızlıklardır.

 

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir