Kıl Dönmesi

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Kıl dönmesi, vücudumuzda dökülen tüy ve kılların gözenek ya da boşluklardan cildimizin altında birikmesi sonucu oluşur. Büyük bir çoğunluğu kuyruk sokumunda ortaya çıkan kıl dönmesi nadir olarak göbek deliğinde ve parmaklarda görülebilir. Başlangıçtan son evreye kadar ciddi komplikasyonlara neden olabilen kıl dönmesi vakasında erken teşhis oldukça önemlidir. Zira toplumumuzda makat hastalıklarının son evresinde hekime başvurulmaktadır. Hastalar içinde yaşadıkları durumu değil bir hekim ile paylaşmayı ailesinden bile gizleyebilmektedir. Tıp literatüründe “pilonidal sinüs” olarak adlandırılan kıl dönmesi hijyen koşullarının sağlanması ve vücuttaki tüylerin düzenli periyotlar ile alınması ile tedbir alınabilen bir hastalıktır. Fakat vaka vuku buldu ise yapılacak tek şey klinik ve hastanelerde yer alan uzman hekimlerden destek almaktır. Çünkü kıl dönmesi belirli bir zaman sonra kendiliğinden geçecek bir vaka değildir.

Kıl Dönmesi Belirtileri

Kıl dönmesi sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Kıl ve tüylerin derimizin altında birikerek oluşturduğu hastalığın vücuda verdiği sinyaller vardır. Başlangıç aşamasında hastayı rahatsız etmeyen belirtiler son evrelerde dayanılmayacak bir hal alabilir. Kliniğimize müracaat eden hastaların neredeyse tamamında gözlenen belirtileri başlıklar altında toplamak gerekirse;

  • Kıl dönmesinin başlangıç aşamasında akıntı sorunu baş gösterir. İç çamaşırındaki bu nemliliği olağan karşılayan hastalar bu evrede vakadan genelde habersizdir.
  • Anüsten gelen akıntı mikroplar ile birleştiğinde iltihap haline döner ve yeşil bir renk alır. Ortaya dayanılmayacak bir koku çıkar.
  • Kıl dönmesinin kendini iyiden iyiye hissettirdiği bir diğer belirti ise makatta; kaşınma ve ağrıdır. Bu ağrı o kadar şiddetli bir hal alır ki hasta artık günlük aktivitelerini yerine getiremeyecek hale gelir.

Kıl dönmesi belirtileri fark edildiği an tedavi sürecine başlamak çok önemlidir. Yukarıda sayılan belirtilerden biri ya da birkaçı ile karşılaşıldığında bitkisel formüller gibi zaman kaybına neden olan tekniklerden uzak durmalı işi uzmanlarına bırakmalısınız.

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi ve Avantajları

Küçük bir operasyon dahi olsa ameliyat kavramı hastaları her zaman korkutmuştur. Hastalığın vücuda vermiş olduğu zararın yanında; muayeneye girmek, tetkikler yaptırmak, anestezi almak, neşter kullanılması ve hastanede yatış gibi bir süreci gözünün önünden geçiren ve ameliyattan uzak duran kişilerin sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Hal böyle olunca hastalar ameliyatı son çare olarak düşünmekte ve çeşitli yollara başvurmaktadır. Bu yollardan biri de maalesef kendilerine ekonomik ve sancısız olarak sunulan geleneksel metotlardır. İşte tam da bu noktada hastaların korkusunu azaltacak ve modern tıbba uygun olacak yeni bir formülden bahsetmek istiyoruz: Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi… Tıp sektöründe çağdaş bir anlayışa sahip olan klinik ve hastanelerde başvurulan ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi ile hastalar kısa bir sürede rutin yaşamına dönebilmektedir.

Pilonidal Sinüs Nasıl Oluşur?

Pilonidal sinüsün oluşumu ile ilgili 2 farklı teori bulunmaktadır. Bunlardan ilki vücuttan dökülen kıl ve tüylerin özellikle terleme sırasında delik ve gözeneklerden cildimizin altında birikmesidir. Vücudun hareket ettiği sırada deri altına giren kılların 60-70 civarına ulaşabildiği görülmüştür. Kılların biriktiği bölge bir zarla çevrilmekte ve kıllara reaksiyon olarak ortaya çıkan sıvı ise sinüs ağzından dışarıya doğru akan kötü kokulu bir apseyi oluşturmaktadır. Kıl dönmesinin meydana çıkmasında gerekçe olarak gösterilen bir diğer teori ise doğuştan var olan kök hücrelerin 20’li yaşlardan sonra hormonsal etkiler ile aktifleşmesi sonucu kıl üretimine başlaması durumudur.

Oturduğu Yerden Çalışmak Zorunda Olanlar Dikkat!

Hareketsiz yaşamın birçok hastalığa davetiye çıkardığı herkes tarafından biliniyor. Yaşam şeklimizin değişmesi sonucunda iş hayatında da bir reforma gidildi. Özellikle masa başı işlerde çalışan kişilerin karşılaştığı sağlık sorunlarından biri de kıl dönmesidir. Dik bir şekilde değil tabiri caizse yayılarak oturan kişilerde kıl dönmesi vakasının görüldüğü tespit edilmiştir. Bu nedenle masa başı işlerde çalışırken ya da gündelik yaşamınızda dik bir pozisyonu tercih etmenizde fayda var.

Jeep Hastalığı Kıl Dönmesi

Yukarıda da belirttiğimiz üzere sürekli oturan kişilerde kıl dönmesi vakası ile karşılaşılmaktadır. Binicilik yapan ve sürekli oturarak çalışan kişilerin risk grubu içinde olduğu bu vakaya 2. Dünya Savaşı döneminde de rastlanmıştır. Sürekli jeep kullanmak zorunda olan askerlerin büyük bir çoğunluğunda görülen kıl dönmesi vakası belirli bir zaman sonra “jeep hastalığı” olarak adlandırılmıştır.

Kıl Dönmesi Hastası Genel Şikayetler

Kıl dönmesi makat hastalıkları arasında etki gücü en yüksek vakadır diyebiliriz. Tabi erkenden müdahale edilmemiş ise… Artık son aşamaya gelmiş bir kıl dönmesi hastalarda ciddi reaksiyonların görülmesine neden olabilir. Dilerseniz kıl dönmesinin ilk aşamalarından sonuna kadar vücutta yarattığı tepkilere yakından bakalım…

  • Apse: Kıl dönmesinin ilk aşamasında hastaların tamamının yaşadığı bir sorundur. Sinüs ağzından çıkan akıntılar mikroplar ile birleşerek kötü kokulu ve iltihaplı bir apsenin oluşmasına neden olur.
  • Şişlik: Sıvı sinüslerin akmasından sonra meydana gelen şişlik bölgede biriken kılların yoğunluğuna göre değişmektedir.
  • Ağrı: Kistin gerilerek apse halini almasıyla meydana gelen ağrı dayanılmayacak bir şiddete sahip olabilir. Kişi bu ağrı nedeniyle oturamaz ve yürüyemez hale gelir. Gündelik faaliyetlerin artık imkansız olduğu ağrı hastalığın son evresinde olunduğunun kanıtıdır.

Apse Nasıl Boşaltılır?

Kıl dönmesi tedavisinin yapılabilmesi için öncelikli olarak apsenin boşaltılması gerekir. Apse tamamen boşaltıldıktan 1-2 ay sonra kıl dönmesi tedavisi uygulanır. Apse boşaltma işlemi modern klinik ve hastanelerde 5 dakika gibi kısa bir zamanda yapılır. Cilt üzerinde iz bırakmayan küçük bir kesi ile apsenin içi boşaltılır ve içi özel bir sıvı ile temizlenerek kapatılır. Genel Cerrahi Uzmanlarının yaptığı bu işlemde deneyimli olunması şarttır.

Kıl Dönmesi Nasıl Geçer?

Kıl dönmesi tedavisinde iletişime geçtiğiniz kurum ve doktorun önemi büyüktür. Eski usul ameliyatlar ile kıl dönmesi tedavisi gerçekleştiren kuruluşlarda sorundan kurtulmak için sancılı bir süreçten geçmiş olursunuz. Kıl dönmesi artık ameliyatsız teknikler ile kısa sürede yapılabilmektedir. Kıl dönmesinin geçmesi için sizlere önerilen bitkisel karışım ya da geleneksel yöntemler ile hastalığın ilerlemesine izin vermemeli modern tıbbın sizlere sunduğu tedavi yöntemlerine başvurmalısınız.

Tedavi (Ameliyat) Nasıl Olmalı?

Kıl dönmesi ameliyatı steril bir ortamda yapılmalıdır. Klinik ya da hastanenin temel prensibi hasta ve hasta yakınlarının memnuniyeti olmalıdır. Kıl dönmesi ameliyatında apse boşaltıldıktan sonra sorunlu bölgede iz bırakmayacak küçük bir kesi açılarak işlem yapılır. Operasyon yapılan bölge, iyi bir şekilde temizlendikten sonra dikiş atılarak yaranın iyileşmesi beklenir. Alınan dikişlerin ardından hasta artık eski sağlıklı günlerine kavuşacaktır.

Kıl Dönmesine Kesin Çözüm Mikro Sinüsektomi

Kıl dönmesi tedavisinde en modern yöntem olan mikro sinüsektomi doktor ve hastalar için en ideal yöntemdir. Eski usul(flat) ameliyatının aksine; anestezi, narkoz ve hastanede yatış gerektirmeyen mikro sinüsektomi yöntemi en az riske sahip olan operasyon olarak karşımıza çıkmaktadır. Operasyondan sonra hastanın vücudunda iz kalmaması, hastanede yatmayarak gündelik yaşamına geri dönmesi ve 20-30 dakika gibi kısa süreli bir işlem olması itibari ile hasta ve doktorlar tarafından tercih edilmektedir.

Kıl Dönmesi İçin Önerilen Doktorlar ve Hastaneler

Kıl dönmesi tedavisi için muayene olmanız gereken bölüm Genel Cerrahi’dir. Sağlık sektöründe 23 yıllık bir geçmişe sahip olan MedicalArt kliniğinde kıl dönmesi tedavisi modern tekniklerle steril bir klinik ortamında yapılmaktadır. Kendi alanında 30 yıllık deneyime sahip olan bay-bayan Genel Cerrahi Uzmanları hasta ve hasta yakını memnuniyetini her şeyin üstünde tutan anlayışı ile hasta kabullerine devam etmektedir.

Kıl Dönmesi Nerelerde Olur?

Kıl dönmesinin vücudumuzda en yoğun görüldüğü yer kuyruk sokumudur. Vakaların neredeyse tamamına yakını kuyruk sokumunda görülen kıl dönmesinin belirli bir kısmına göbek deliğinde rastlanılmaktadır. Son olarak çok nadir olmakla beraber parmaklarda kıl dönmesi hastalığının görüldüğü kişiler de bulunmaktadır.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir