Kestanenin Faydaları
Kestanenin Faydaları

Kestanenin Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Kestanenin Faydaları
Kestanenin Faydaları

Kestane denince akla sobalarda pişirilen efsane kestaneler gelir. Kış mevsimiyle özdeşleşmiş kestanenin faydaları saymakla bitmez. Kestane her şeyden önce yemeklerde bile kullanılmaktadır. Nişastalı içeriğinden ötürü yemeklere lezzet verir, kıvamlarını artırır. Soba üzerinde yapılan kestane kebap anıları ise unutulmaz.

Kestane meyvesinin dığı sert bir kabukla kaplıdır. İçerisinde iki ya da 3 diş meyve vardır. Kestane ağacında yetişen meyveler hasat zamanı geldiğinde kabukları çatlayarak yere düşer.

Kestanenin Besin Değeri

Kestanenin besin değeri oldukça yüksektir. İçerisinde nişasta ve su bulunan kestanede, protein ve yağ oranı oldukça düşüktür. Genel olarak içerisinde bulunan maddeler şu şekildedir: Nişasta, lif protein, potasyum, fosfor, kalsiyum, mineraller, B1, B2 ve C vitamini.

 

Kestane oldukça doyurucu bir besindir. 100 gram kestanede 160 kalori enerji bulunur. Toplam besin miktarları ise 34 g karbonhidrat, 3.2 g protein, 1.8 g yağ ve 10 gram lif şeklindedir.

Kestanenin Faydaları Nelerdir?

Kestane karbonhidrat açısından zengin olmasına karşın vücut tarafından yavaş emilmektedir. Bunun manası diğer karbonhidrat oranı yüksek besinler gibi aniden kan şekerini yükseltmez. Yani diyabet hastaları rahatlıkla tüketebilir. Kalp damar hastalığı olan kişiler de rahatlıkla yiyebilirler.

Kestanede bulunan demir kansızlığı önlemektedir.

İçerisinde bulunan magnezyum ve fosfor ise kemik sağlığı için oldukça önemlidir. Kemiğin sağlamlaşmasını sağlarlar.

Kestanenin içerisinde C vitamini bulunur. C vitamini hücre yenilenmesini hızlandırır. Bağışıklık sitemini ise güçlendirmektedir. Kışın hastalığa yakalanma ihtimalinizi düşürür.

Potasyum eksikliği çekenler rahatlıkla kestane kullanabilirler. Çünkü kestanede bol miktarda potasyum bulnmaktadır. Potasyum oranı düşük insanlara doktorlar ceviz yemelerini önermektedirler.

Kestane içerisinde bulunan folik asit de oldukça önemlidir. Folik asitler kandaki alyuvarların yapımında önemlidir.

Kestane içerisinde bol miktarda lif bulunur. Lifin manası glisemik endeksin düşük olduğu manasına gelir. Glisemik endeks düşüklüğü şeker hastaları için iyi bir şeydir. Kestaneyi rahatça tüketebilecekleri anlamına gelir.

Kestane ayrıca beyin için de iyidir. Hafızayı güçlendirir. Alzheimer’ı önelemede etkindir.

Kestanenin faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmek de bulunur. Hücre yaşlılığını engeller. Kstane kalp ve damar sağlığı için de çok faydalıdır.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir