Kerevizin Faydaları
Kerevizin Faydaları

Kerevizin Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Kerevizin Faydaları
Kerevizin Faydaları

Kendisine özgün olan aroması ve tadıyla her kesimden insanın ilgisini çeken kereviz sağlığa lan faydalarıyla da dikkat çekiyor. Kereviz, antioksidan özelliği sayesinde hastalıkların önünü açan serbest radikallerin yayılmasını engelliyor.

Kereviz K vitamini bakımından oldukça zengin bir besin. İçerdiği mineral ve vitaminler sayesinde insana türlü şifalar veren kerevizin sağlığa olan faydalarını duyunca şaşıracaksınız.

Kerevizin Faydaları Nelerdir

Yüksek tansiyona iyi gelmektedir. Yüksek tansiyonu düşürmek için kereviz kullanılabilmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu kerevizin yüksek tansiyonu düşürmede etkili olduğu belirtilmiştir. Kerevizin içerisindeki maddelerin büyük bölümü sapında yer almaktadır. Kereviz içerisinde phthalide adlı bileşen bulunmaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucu günde yenilen 4 adet kereviz tansiyon düşürmeye etkili olmaktadır. Ancak yine de hipertansiyon hastaları kereviz tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdırlar.

Kerevizin kanser üzerine de pek çok etkisi vardır. Yapılan araştırmaya göre kereviz içerisindeki apigenin ve loteolin isimli flavonoidler, özellikle pankreas kanseri üzerinde etkili olmaktadır. Pankreas kanseri tümörünü küçültebileceği belirtilmiştir.

Kerevizin çok güçlü bir antioksidan özelliği bulunmaktadır. Ancak yine de kanser tedavisi için tek yöntem olarak kullanılmamalı, doktorlardan tavsiye alınmalıdır.

Kerevizin faydaları kolesterol üzerinde de etkilidir. ABD’de yapılan araştırmalarda kereviz yüksek koleterolü düşürmede oldkça etkindir. Kolesterol yüksek kan basıncını düşürmektedir. Günde 4 adet kereviz sapı yemenin kolesterolü %7 oranında düşürdüğü belirlenmiştir. Kereviz üzerindeki araştırmalar hala devam etmektedir.

Sindirim sistemine de iyi gelen bu besin suda çözülebilen liflere sahiptir. Sindirim sistemini düzenler, kabızlık gibi sorunları çözmek için kullanılabilir.

Kerevizin idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Vücudu toksinlerden arındırır. Fazla suyu vucuttan atılmasını sağlar. Sıvı dengesini düzenler.

Kereviz antibiyotik özelliğe sahiptir. İltihaplı hastalıklara şifa olmaktadır. Kerevizde bulunan flavanoidler iltihabın azalmasında etki gösterir. Kereviz, romatizma hastalına iyi gelir.

Kerevizin sakinleştirici etkisi bulunmaktadır. Uyku sorunu olanlar rahatlıkla kullanabilirler. Gece yatmadan önce 1 bardak kereviz sapı suyu içerek uyku sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz. Kereviz suyu kaslardaki kasılmalara da iyi gelir.

Kereviz adet sancılarını yatıştırmada etkilidir. Genel olarak kereviz sapı antibiyotik özellik göstermekte, insanların ağrılarını gidermede etkili bir rol üstlenmektedir.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir