Kemik Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Kemik Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Kemik Kanseri Belirtileri ve Tedavisi, Diğer kanser türlerine göre görülme sıklığı çok daha az olan kemik kanseri (Osteosarkom) her yaş grubundan insanı tehdit etmektedir. Zaman zaman değişen, ileri safhalarda süreklilik arz eden ağrı ve şişlik kemik kanserinin en belirgin belirtileridir.

 

Kesin nedeni bilinmemekle beraber genetik faktörler önemlidir. Ayrıca ultraviyole ışınlara maruz kalmak, çeşitli enfeksiyonlar ve virüslerin de etkili olduğu ileri sürülmektedir.

Kemik Kanseri Belirtileri ve Tedavisi
Kemik Kanseri Belirtileri ve Tedavisi görsel

Geçmeyen ağrılara şüphe ile yaklaşılmalıdır. Büyüme çağında kemik ağrıları sık yaşandığından çoğunlukla önemsenmez, bu da teşhisi geciktirir. Erken teşhis hastanın öncelikle hayatını ve uzuv kaybını önlemek açısından çok önemlidir.

 

Kemik Kanseri Tedavisi 

 

Onkolog, radyolog, patolog, ortopedist gibi hekim gruplarının birlikte çalışmasını gerektirir. Röntgen, sintigrafi, MRI, tomografi, biyopsi ile tümörün varlığı ve cinsi tespit edilir. Tümörün türü belirlendikten sonra tedavi planlanır.

 

İyi huylu tümörlerin metastaz (atlama) kabiliyeti yoktur. Takip yeterli olabilir. Alınması gerektiğinde tümörlü bölge kazınarak oluşan boşluk uygun şekilde doldurulur.

 

Kötü huylu (habis) tümörler de ise cerrahi müdahale-  kemoterapi -radyoterapi birlikte uygulanır. Ameliyatla hastanın tümör kaynaklı ağrılardan kurtarılması gerekir. Cerrahi müdahaleden önce uygulanan kemoterapide amaç tümörün yayılmasını engellemektir.

 

Tümörlü bölgenin tamamen çıkarılması çok önemlidir. Cerrahi müdahalenin biyopsi ile birlikte yapılması tercih edilir. Ameliyat esnasında kanserli hücre kalmamasına dikkat edilmelidir. Bunun için tümörle beraber sağlıklı dokuların bir kısmı da alınabilir. Böylece metastaz riski azaltılır.

 

Ameliyatın ardından bazı hastalar için gerek görülmese de kemoterapi tedavinin bir parçası olarak uygulanır. Çoğunlukla damardan verilen ve kanser hücrelerini öldürmeyi hedefleyen ilaç tedavisidir. Birkaç haftalık kürler halinde uygulanır. Bulantı, kusma, iştah kaybı, saç dökülmesi gibi yan etkileri hastaları bedensel ve ruhsal anlamda fazlasıyla yormakta ve yıpratmaktadır. Vücudun kendini toparlaması için kemoterapi kürlerine ara verilerek uygulamaya devam edilir. Tedavi esnasında oluşan yan etkiler tedavi sonrasında kaybolur.

 

Kemoterapi uygulaması kanserli hücrelerin % 90’ dan fazlasını yok edebilmektedir. Radyoterapi ise kanserli bölgenin yüksek radyasyon ışınları ile etkisiz hale getirilmesidir.

 

Özellikle tümörün tamamının cerrahi müdahale ile alınamadığı durumlarda etkili bir tedavi yöntemidir. Tedavinin ardından kanserin tekrarlamadığından emin olabilmek için uzun yıllar düzenli kontrol gerekir.

 

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir