Kekik ve Yağı Neye İyi gelir? Faydaları Nelerdir?

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Kekik, kekik çayı ve kekik yağı neye iyi gelir? Faydaları nelerdir? Kekik yağı hangi amaçlarla kullanılır? Bu şifalı bitki mutfaklarda kurutularak ya da kurutulmadan taze olarak sık olarak tercih edilen bir bitkidir. Kekik, kendine özgü kokusu ile yemek yaparken istenmeyen kokuları bastırmak ve hoş bir koku ve tat vermek için en çok kullandığımız baharatlardan biridir. Yemeklere lezzet vermesinin yanı sıra kekik ve kekik yağı şifa amacıyla da kullanılır.

Kekikte bulunan en iyi bilinen aktif madde Timol’dür. Bu organik bileşiğin mantar ve virüs enfeksiyonlarını önleme, böylelikle bağışıklık sisteminin çalışmasına katkı sağlama kabiliyeti de dahil olmak üzere vücutta çok çeşitli faydalı etkilere sahiptir.

Kekiğin diğer faydaları arasında stresi azaltmak, solunum sorunlarını rahatlatmak, kalp sağlığını geliştirmek, kronik hastalıklara karşı koruma, kan akışını düzenleme bulunur. Kekikteki yüksek demir konsantrasyonu ve diğer önemli mineraller eritrosit adı verilen kırmızı kan hücrelerinin üretimini teşvik ederek kan dolaşımını ve dolayısıyla temel organlardaki oksijenizasyonu düzenler.

Kekikte bulunan karotenoidler ve A vitamini antioksidan özelliği ile göz sağlığına katkı sağlar. Gözde oluşabilecek zararlı maddeleri etkisiz hale getiren bu maddeler katarakt gibi göz sorunlarına karşı koruma sağlar. Kekik içerdiği yüksek seviyede C vitami ile doğal bir bağışıklık güçlendiricidir. Geleneksel tıpta kekiğin en çok bilinen kullanım alanı solunum yolları ile ilgilidir. Bronşit, kronik astım, soğuk algınlığı, grip, sinüzit veya mevsimsel alerjilerden muzdarip olanlarda kekik bir balgam ve iltihap sökücü gibi etki ederek iyileşmeyi hızlandırır.

Kekikteki vitaminlerden biri olan B6 beyindeki bazı nörotransmitterlerde stres hormonlarıyla doğrudan bağlantılı olan güçlü bir etkiye sahiptir. Diyetinize düzenli olarak kekiği dahil etmek, stresli düşüncelerin ortaya çıktığı anda ruh halinizi yükseltmeye ve zihninizi rahatlatmaya yardımcı olur. Geleneksel tıpta kekik kullanımının en çok bilinen kullanım alanı solunum yolları ile ilgilidir. Bronşit, kronik astım, soğuk algınlığı, grip, sinüzit veya mevsimsel alerjilerden muzdarip olanlarda kekik bir balgam ve iltihap sökücü gibi etki ederek iyileşmeyi hızlandırır.

Kekik Çayı ve Faydaları

Kekik çayı belki de pek çoğunuz tarafından bilinmez. Kekik çayı boğaz ağrısı ve öksürüğün geçmesine yardım ederken adet döngüsünü de düzenler. Kekiği kaynar suyun içerisinde birkaç dakika bekleterek pratik bir şekilde çok yararlı bir çay elde edebilirsiniz. Kekik çayı bağışıklığı güçlendirir ve kolesterolü düşürür. Antiasit etkisiyle gastrit gibi mide sorunlarıyla başa çıkmada yardımcı olur.

Kekik Yağı ve Faydaları

Kekiğin kurutulmuş yaprak, tohum ve çiçeklerinin su buharı ile damıtılması sonucu elde edilen kekik yağı, kekik özü kokusunu taşır ve yakıcı bir lezzete sahiptir. Bu yağ çevrenizde en çok rastlayacağınız rahatsızlıklardan biri olan öksürük, kramp ve krampın neden olduğu ağrıları giderici etkilere sahiptir. Rahatsız olan bölgeye süreceğiniz kekik yağı krampa ve spazma engel olarak vücudun gevşemesine ve sinirlerin yatışmasına yardımcı olur. Kekik yağı, uygulandıktan bir kaç saat sonra rahatsız olan bölgede rahatlama hissedilmeye başlanır. Kekik yağının bir diğer etkisi ise antibakteriyel özelliktenolmasıdır.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir