Keçiboynuzunun Faydaları
Keçiboynuzunun Faydaları

Keçiboynuzunun Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Keçiboynuzunun Faydaları
Keçiboynuzunun Faydaları

Keçiboynuzu özellikle Akdeniz bölgesinde bolca yetişen bir bitkidir. İçi enerji doludur. Pek çok alanda kullanılmaktadır. Taze olarak tüketirseniz oldukça şekerli bir tadı bulunmaktadır. Bu şeker tadı içerisindeki sıvıdan kaynaklanmaktadır. Görüntüsünden ötürü bu adı almıştır. Kıbrıs’ta çok iyi yetişmektedir. Yetiştiği ağaçların boyu yaklaşık 7 metreye kadar uzayabilmektedir. Keçi boynuzu genelde kurutularak tüketilmektedir.

Keçiboynuzunun besin değeri oldukça yüksektir. İçerisinde yüksek oranda karbonhidrat, yağ ve sodyum bulunmaktadır. Aynı zamanda A ve C vitaminleri içerir. İçerisinde çok çeşitli mineraller bulunmaktadır. İçerdiği elemenler ve vitaminler sayesinde sağlımıza olumlu etki bulunmaktadır.

Keçiboynuzunun Sağlığa Faydaları

Keçiboynuzu genel olarak kış aylarında tüketilmektedir. Kış aylarında artan astım ve bronşit hastalıklarına karşı faydası bulunmaktadır. Soğuk algınlığı kaynaklı hastalıklara karşı oldukça etkilidir. Önemli bir antioksidan keçiboynuzu değişik hastalıklarla mücadele eder.

Keçiboynuzu Kolesterole iyi gelir. Keçiboynuzunun kolesterole iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanamasa da bir takım uzmanlar kolesterol düşürmeye etkili olduğunu söylemektedir. Keçiboynuzunun içerisinde beta-karoten maddesi bulunmaktadır. Beta-karoten güçlü bir serbest radikal düşmanıdır. Serbest radikaller damar hastalıklarından tutun da kanser hastalıklarına kadar pek çok konuda insana zarar vermektedir.

Keçiboynuzu Sindirim sistemine yardımcı olur. İçerisinde bulunan lifler sindirim sistemini rahatlatır, bağırsak hareketlerini düzenler. Kabızlığa iyi gelir. Lifler midenin kuvvetli kalmasını sağlamaktadır. Midenin bulantısını giderir, gastrit gibi problemlerin önüne geçer. Bağırsak iltihabı oluşumunun da önüne geçer.

Keçiboynuzunun faydaları içerisinde akciğer kanseri ne karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Antioksidan özelliği ile keçiboynuzu kanser hastalığına neden olan nedenleri mininmuma indirir. Keçiboynuzu akciğerleri temizler. Ayrıca bronşit benzeri akciğer rahatsızlıklarından korur.

Hücreleri onarıcı etki sağlamaktadır. Hücreleri onararak görevlerini yerine getirme özellikleri kazandırır. Sürekli ölen hücreler yüzünden vücudumuz zayıf düşer. Keçiboynuzu bunun önüne geçerek vücudumuzu güçlendirmektedir.

Keçiboynuzu alerjik hastalıklara iyi gelir. Keçiboynuzunun antialerjik ve antibakteriyel özelliği bulunmaktadır. Çok kuvvetli bir antioksidan olması bu özelliğinin ana nedenidir. Kış aylarında solunum yolları üzerinden bulaşan zararlı bakterilerin yayılmasını engeller. Antibiyotik özelliği gösterir. Özellikle alerjik astım kaynaklı problemlere çok iyi gelmektedir. Alerji sorunu bulunanlar ve astım hastaları keçi boynuzu tüketmelidirler.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir