Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları Nelerdir? Neye iyi Gelir?

SON GÜNCELLEME: Ocak 21, 2018

Keçiboynuzu; bilinen diğer bir adıyla harnup, genellikle Akdeniz ülkelerinde yetişen bir bitkidir ve enerji kaynağı deposudur. İlk hali yeşildir ancak olgunlaştıkça kahverengi rengini alır ve görüntüsü itibariyle bu isimle bilinir. Uzunluk olarak 4-6 metreye kadar çıkan yetişkin bir keçiboynuzu ağacı, ilk 15 yılın ardından 1000 kiloya kadar meyve verebilir. Kurutularak tüketilmesinin yanı sıra tüketiminin en lezzetli hali keçiboynuzu pekmezidir.

Keçiboynuzu pekmezi nasıl yapılır?

Evde yapılabileceği gibi dışarıdan hazır halde de temin edilebilir.  Yapımı için keçiboynuzu meyvesi, su ve şeker yeterlidir.

 • İyice yıkanmış yeterli miktardaki keçiboynuzu, derin bir tencereye konur ve üzerini geçecek kadar su ekleyerek kaynatılır. Yapısı itibariyle sert bir meyve olduğu için 1 saat kadar kaynatılması gerekmektedir.
 • Keçiboynuzu yumuşadığında elek veya tülbent yardımıyla püre haline getirilir.
 • Püre halini alan keçiboynuzunun üzerine şeker ve limon eklenerek yarım saat kadar kaynatılır. Kullanacağınız şeker miktarı, keçiboynuzunun ağırlığıyla orantılı olmalıdır. 1 kg keçiboynuzuna, 1kg şeker eklenmelidir.
 • Kıvamı koyulaşan karışım sonrasında dinlenmeye bırakılır. Bir süre dinlenen ve soğuyan pekmez servise hazırdır. Sabah kahvaltılarında bal, reçel gibi besinlere alternatif olarak tüketilebilir.

Keçiboynuzu pekmezinin faydaları nelerdir?

 • Besin değeri açısından diğer pekmezlere kıyasla son derece zengin ve besleyici olan keçiboynuzu pekmezi; pek çok vitamini, minerali ve bileşeni de bünyesinde barındırır.
 • İktidarsızlık problemi yaşayan ve sperm sayısında düşüklük olan erkekler için oldukça etkilidir. Çocuk sahibi olmak isteyen ancak başarılı olamayan erkeklerin düzenli olarak keçiboynuzu pekmezi tüketmeleri halinde, kısırlık tedavisinde olumlu etkileri gözlenmiştir.
 • Keçiboynuzu pekmezi etkili bir antioksidan olması sebebiyle, doğal bir antibiyotik olarak sayılır. Özellikle solunum yollarında oluşan zararlı bakterilere, öksürüğe ve bulaşıcı bir hastalık olan gribe son derece iyi gelmektedir.
 • Bünyesinde barındırdığı lifler sayesinde genel anlamda sindirim sistemini düzenler ve koruyucu bir etki sağlar. Midedeki ve bağırsaktaki gazların dışa atımını kolaylaştırarak kabızlık veya ishal gibi hastalıklarda dengeleyici bir rol oynar.
 • Düzenli kullanımından sonra kalp çarpıntısı sorunlarınızın azaldığını görürsünüz. Kalbe oldukça faydalıdır ve düzenli kullanımında kalp krizi riskini en düşük seviyeye indirir.
 • İçerdiği E vitamini, fosfor ve yüksek kalsiyum zenginliğiyle kemik erimesine, kansızlığa ve öksürüğe karşı oldukça etkilidir.
 • Bunların yanı sıra keçiboynuzu pekmezi, akciğer dostudur. Her türlü nefes darlığı, akciğer hastalıkları ve özellikle de astıma çok iyi gelmektedir.

Keçiboynuzu pekmezi faydaları

Keçiboynu (Harnup) Pekmezi Saça faydaları 

Harnup pekmezi, tüketmek cilt ve saç sağlığını için son derece faydalı besin ögeleri barındırır. İçerdiği E vitamini kırışıklarla savaşır ve oluşabilecek cilt hasarının önlenler. Sağlıklı ve güçlü saçlar için çok iyi bir tercihtir. Harnup pekmezi tüketerek yaşlanmayı geciktirebilirsiniz.

Keçiboynuzu pekmezi ve astım

Keçiboynuzu pekmezinin bilinen en önemli özelliği astıma ve nefes darlığına karşı son derece etkili olmasıdır. Diğer bitkilere kıyasla, bünyesinde barındırdığı sayısız faydalı bileşenin astım tedavisinde en etkili bitki olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Her gün sabah kahvaltısı ve akşam yemeklerinden önce içeceğiniz yaklaşık bir çay bardağı kadar keçiboynuzu pekmezi, düzenli olarak kullanımına devam edildiği takdirde astım tedavisinde büyük rol oynar.

Ayrıca kontrol et:

Burun Akıntısını Durdurmak için Doğal Yöntemler

İÇİNDEKİLER Burun Akıntısı için Doğal Tedaviler1) Bol miktarda sıvı tüketin2) Buhar banyosu ile buhar soluyun3) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir