Kayısının Faydaları
Kayısının Faydaları

Kayısının Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Kayısının Faydaları
Kayısının Faydaları

Türkiye’de bol miktarda yetişen kaysı pek çok derde devadır. Dünyanın en büyük kayısı üreticilerinden birisi olarak bu konuda şanslı olduğumuzu söyleyebiliriz. Kaysının faydaları da diğer pek çok besin gibi çoktur. Kaysının halk arasında en çok bilinen faydası kabızlığa iyi gelmesidir. Ancak bu tek faydası değildir.

Kayısı göz sağlığından bağırsak sağlığına, cilt ve saç korunumuna kadar uzanan yelpazede faydalıdır. Lifli bir besin olan kayısı tokluk hissi vermesi sayesinde kilo verilmesine faydalı olabilir.

Kayısının Faydaları Nedir?

Kaysının faydaları en başta kabızlık üzerinedir. Yalnızca kabızlık olarak düşünülmemesi gerekir. Kaysı sindirim sistemine yardımcı olur. Lifli yapısı sayesinde bağırsak hareketlerini düzenler. Bir adet orta boyuttaki kayısı yaklaşık 1 gram besin lifi içermektedir. Bu besin lifi sayesinde vücudunuzdaki bağırsak hareketlerinin düzenli olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaysının kemik sağlığı üzerine de etkisi bulunmaktadır. Kayısı kemik gelişimi ve korunumu için gerekli pek çok mineral ve vitamine sahiptir. İçerisinde kalsiyom, manganez, fosfor, demir ve bakır mineralleri bulunur. Bunlar osteoporoz gibi kemik hastalıklarından korunmanızı sağlamaktadır.

Kayısı kalp sağlığı için ilişkilidir. Kaysının faydaları içerisinde kalp ve damar sağlığı da bulunmaktadır. Kayısı içerisinde flavonoid ve türlü antioksidanlar bulunmaktadır. Antioksidanlar kanımızın temizlenmesinde faydalıdır. Oksidatif stresi dengeleyerek damar sağlığını korur. Antioksidanların bir diğer faydası da kılcal damar duvarlarının muhafaza edilmesidir.

Kayısının göz sağlığı üzerine de faydası pek çoktur. Kayısıya rengini veren karotenoid ve lütein pigmentlerinin göz sağlığına faydalı olduğu tespit edilmiştir. Yaşla birlikte ortaya çıkan göz rahatsızlıklarının riskini düşürdüğü belirlenmiştir.

Kayısı iltihaba iyi gelir. Kayısının faydaları içerisinde iltihaplara karşı koruma sağlamak da bulunur. Bitkisel besinlerde bulunan kateşinler bakımından zengin olan kayısı bu özelliği sayesinde romatizma, bronşit gibi iltihaplı hastalıklara iyi gelmektedir.

Kayısı içerisinde bulunan potasyum vücuttaki sıvı dengesini sağlamaktadır. Potasyum yüksek tansiyonun ilacıdır. Kalp ritminin korunması, kasların hareket etmesi, sinir sisteminin iyi çalışması ve böbreklerin kanı filtremelesine yardımcı olmaktadır. Sadece 1 adet kayısı vücudunuzun potasyum ihtiyacının %3’ünü karşılamaktadır.

Kayısının faydaları içerisinde demir maddesini ihtiva etmesi de bulunur. İçerisindeki demir sayesinde kansızlık gibi sorunlara önlem alabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir