Kavunun Faydaları
Kavunun Faydaları

Kavunun Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Kavunun Faydaları
Kavunun Faydaları

Yaz aylarında yetişen kavunun faydaları pek çoktur. Olgunlaşan kavun tatlı bir hale gelir. Kavunun olgunlaştığını kenarlarının yumuşaklığından anlarız. Naif bir kokusu bulunan kavunun beyaz çekirdekleri vardır. Kavunlar genel olarak sarı ve yeşil renktedir.

Kavunun güzel tadı bir yana, sağlık açısından olan faydaları da yabana atılacak gibi değildir. Kavun yüksek miktarda ihtiva eder. Bunun yanında zengin besin kaynaklarına sahiptir. Kavun içerisinde bol miktarda A, B ve C vitaminleri bulunur. Bunlar dışında bol miktarda B vitamini kompleksleri içerir. Yani B1, B3, B5 ve B6 vitaminleri içerir. İçerisinde az da olsa E ve K vitaminleri de bulunmaktadır.

Kavun yalnızca mineral olarak değil, sodyum, potasyum, magnezyum, demir, bakır ve alfa-beta karotenleri bakımından da zengindir.

Kavunun Faydaları Nelerdir?

Kavunun faydaları içerisinde vitaminlerine bağlı etkileri çok sayıdadır. Çünkü kavun içerisindeki bol miktardaki vitamin ve mineraller sağlık üzerinde olumlu etkide bulunurlar.

Kavun Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Kavun içerisinde bol miktarda bulunan C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirme olanağı sunar. C vitamini ayrıca serbest radikallerin çoğalmasını engelleyerek vücuda koruma sağlar.

Kavunun Kalp ve Damar Sağlığı Üzerine Etkileri: Kavun içerisinde bol miktarda bulunan potasyum, bu özelliğinden ötürü kalp ve damar sağlığı için oldukça etkin bir rol olyar. Kavun içerisinde bulunan sodyum, damar basıncını dengeler. Bu da yüksek tansiyonu azaltıcı etkiye sahip olduğu manasına gelir. Aynı zamanda kan inceltme hususuna da yardımcı olur. Tüm bu özellikler kalp sağlığı üzerinde olumlu etki bırakır ve içerdiği folatlar sayesinde kalp krizi riskini azaltır.

Kavunun Kansere Etkisi: Kavunun direkt olarak olmasa da dolaylı yoldan kanser engelleyici özelliği bulunmaktadır. Kavun içerisindeki C vitamini, kansere neden olan serbest radikallerin çoğalmasının önüne geçer. Bu da kanser önleyici bir durum oluşturur.

Kavunun Strese Faydası:Özellikle panik atak ve anksiyete hastalarına faydalı olan kavun anormal kalp atışlarını normalleştirerek strese olumlu etkide bulunur. Beynin daha fazla oksijen almasını sağlar. Tansiyon düşürücü etkisinden ötürü stresi azaltan etkiye sahiptir. İçerisinde bulunan potasyum kan basıncını dengelemektedir.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir