Kavun ve Kavunun Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Kavun ve Kavunun Faydaları

Kavun ve Kavunun Faydaları, Kavun; bir yıllık otsu bir kültür bitkisidir. Kökleri yaprak yüzeyine yakın gelişmekle beraber 45-90 cm kadar derine iner. Kazık köke sahiptir. Gövdesi sürüngen olup, 1,20-3,60 m kadar uzayabilir. Toprak yüzüne paralel olarak gelişir. Yaprakları; iri, böbrek şeklinde, fazla girintili çıkıntılı olmayan, hafif tüylüdür.

Çiçekleri sarı renklidir. Yabancı döllenir. Meyvelerin şekil, irilik, renk, kabuğun düzgünlüğü veya parlaklığı, işlemeli veya çizgili oluşu, kabuk kalınlığı, et kısmın sert veya yumuşak oluşu, et rengi, aroması, çekirdekli olup olmaması vs. gibi özellikler birer çeşit özelliğidir.
Kavunun meyve ve çekirdeklerinden faydalanılır. Meyveleri soğukluk olarak tüketildiği gibi tazelerinden turşu ve dondurma da yapılmaktadır. Çiçeklerinden güney ve güneydoğu bölgemizde sübye adı verilen besleyici ve kuvvetli, hoş lezzetli bir şerbet yapıldığı gibi çerez olarak da değerlendirilir.

Kavun ve Kavunun Faydaları
Kavun ve Kavunun Faydaları görsel

Kavun, kalbi güçlendirir. Günde ince bir dilim yenmelidir. Etli kabuğu, yemeklere ilave edilirse pişmeyi hızlandırır.
Halk hekimliğinde; idrar söktürmede, böbreklerin beslenmesinde, böbrekteki kum ve taşların düşürülmesindeyararlanıldığı gibi basur memelerinin iyileştirilmesinde, kanın temizlenmesinde, kabızlığın önlenmesi ve giderilmesinde, romatizma ve nikris ağrılarının dindirilmesinde, cildin yumuşatılarak cilde tazelik ve güzellik verilmesi konularında istifade edilir. Akşam yatmadan önce yenmesi halinde, rahat bir uyku verir. Sinirleri yatıştırır, yaraları iyi eder. Çekirdekleri, iç yaralarını iyileştirir ve idrar arttırır.

Uyarı: Şeker hastaları ve yüksek tansiyonu olanlar ile mide-bağırsaklarında ülser veya iltihap olanlar yememelidir.

 

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir