Kasık Fıtığı Tedavisi

Kasık fıtığı özellikle erkeklerde sık görülen bir hastalıktır. Kasık fıtığında kasık bölgesinde yer alan yapıların bariyer görevini tam olarak yerine getirememesi ve bunun neticesinde karın içinde yer alan yapıların kasık bölgesine yer değiştirmesi söz konusu olmaktadır.

Kasık bölgesi zaman zaman tam olarak lokalize edilememekte bu nedenle bu bölgeye yakın başka hastalıklarla karıştırılabilmektedir. İnsanlarda kasık bölgesi karın alt kısmında, bacakların gövde ile birleştiği yerde ve her iki tarafta yer alan kıvrımlı bölgedir. Kasık bölgesi iç kısmının anatomisi oldukça karışıktır. Öyle ki bir çok tıp öğrencisi bu bölge anatomisini öğrenebilmek için büyük çaba sarfetmek zorunda kalır.

İnsan vücudunun en karmaşık yapılarını barındıran bu bölge, karın üst kısmında yer alan diyafram kası gibi alt kısımda karın içi organları sınırlandırır. Her iki bacağa ve genital organlara giden damarlar, sinirler, lenf kanalları ulaşım için kasık bölgesini kullanır. Kasların kemikle yapışma alanları bu bölgede bir çok katlantı ve kanal oluşmasına neden olur.

Karın alt bölgesinin desteklenmesinde rolü olan büyük kas gruplarının zayıflaması özellikle de transvers fasya zayıflığı direk fıtık denilen fıtık tipine, testise giden kanalın içinden oluşan fıtıklar ise indirek fıtıklara neden olur. Yine bacakların kanlanmasını sağlayan femoral damarların yol aldığı femoral kanal zayıflaması sıklıkla kadınlarda görülen femoral fıtıklara neden olur.

Kasık fıtıkları kasık ağrısından çok, kasık bölgesinde farkedilen şişlik ile kendini göstermektedir. Kasık bölgesinde şişlik olmadan hissedilen ağrı bir çok başka hastalık tarafından oluşabilmektedir. Bu nedenle kasık ağrısı yapabilecek hastalıkların ayırımı açısından konusunda uzman bir hekim tarafından muayene yapılması, gerekli durumlarda ultrasonografi gibi ek tetkikler yapılmalıdır.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Kasık fıtığı ameliyatı süresi ortalama otuz ile altmış dakika arasında değişir. Ameliyat süresini belirleyen bir çok faktörden söz edilebilir.
Fıtık ameliyatı kaç saat sürer sorusunun cevabını belirleyen faktörler arasında;

-fıtığın hangi tip olduğu
-fıtığın ne kadar süredir var olduğu
-seçilen ameliyat yöntemi
-komplikasyon varlığı
-anestezi türü
-cerrahi deneyim
gibi faktörler sayılabilir.

Kasık Fıtık Tipleri ve Ameliyat Süresi

Fıtık tipleri direk, indirek ve femoral fıtık olmak üzere üçe ayrılır. Femoral fıtık daha çok kadınlarda görülen ve femoral damarların içinden geçtiği femoral kanaldan kaynaklanır ve daha aşağı yerleşimlidir. Femoral fıtıkların açık yöntemle yapılan cerrahi tedavisi direk ve indirek fıtıktan farklıdır. Özellikle kadınlarda kasık fıtığı varlığında femoral fıtık olabileceği akılda tutulmalıdır.

Direk ve indirek fıtık tedavisi benzerdir. Açık yada kapalı yöntemle yapılabilir. Kasık fıtık ameliyatı kaç saat sürer sorusunun yanıtı seçilecek cerrahi yönteme göre de değişir. Açık ameliyatlar nispeten kolay yapılabildiğinden kapalı yönteme göre otuz dakika kadar daha kısa sürer. Fakat ameliyat sonrası ağrı ve diğer şikayetler daha azdır.

Fıtık ameliyatı süresini etkileyebilecek bir diğer faktör fıtığın hastada ne kadar süredir bulunduğudur. Eski fıtıklarda fıtık kesesi çevre dokuyla daha uzun süre yan yana bulunduğundan çevre dokuya yapışma ihtimali daha yüksektir. Bu durum fıtık kesesinin çevre dokudan ayrılmasını zorlaştıracak ve ameliyat süresi uzayacaktır.

Fıtık kesesinin boyun kısmı en dar yeridir. Bu kısımdan kese içine bağırsakların girerek sıkışması bağırsak beslenmesini bozacaktır. Bu duruma nadiren rastlanır. Nadiren de olsa beslenmesi bozulmuş bağırsak segmentlerinin çıkarılması gerekebilir. Sonuç olarak ameliyat süresi uzayacaktır.

Ameliyat süresini belirleyen bir diğer faktör uygulanan anestezi türüdür. Genel anestezi ile yapılan operasyonlar, lokal yada spinal anestezi ile yapılan operasyonlara nazaran nispeten daha uzun sürer. Yine özellikle kapalı yöntemle yapılan operasyonlarda tecrübeli cerrahlar çok daha kısa sürede ameliyatı tamamlayabilir.

Sonuç olarak fıtık ameliyatı süresi bir çok faktörden etkilenir. Fakat ortalama otuz ile altmış dakika arası süren ameliyatlar normal olarak kabul edilir.

Diğer yazımız olan Boyun Fıtığı Ameliyatı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Bel ağrısına hangi bölüm bakar

Bel Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bel Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir? Bel ağrısı farklı nedenler sonucu ortaya çıkabilen bir sağlık problemidir. Bel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close