Karpuzun Faydaları
Karpuzun Faydaları

Karpuzun Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Karpuzun Faydaları
Karpuzun Faydaları

Karpuzun Faydaları; Yaz aylarında sıkça tüketilen bir gıda olan karpuzun faydaları içerisinde pek çok unsur vardır. Karpuz özellikle sıcaklarda besleyicilik bakımından oldukça zengindir. Elektrolik bakımından oldukça zengin olan karpuzu su kaynağı olarak da tüketmek mümkündür.

Domates gibi karpuzda da kırmızı rengini veren likopenin vardır. Likopenin kanser riskini azaltır, göz sağlığını korur. Likopen aynı zamanda kalp ve damar sağlığının korunması için önemli bileşenler sunar. Karpuzun faydaları bir miktar da C vitaminine bağlıdır. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu bağlamda karpuz tüketmenin bağışıklık sistemini güçlendirme etkisi bulunmaktadır.

Karpuzun faydaları içerisinde enfeksiyona karşı vücut direncinin artırılması da yer almaktadır. Aynı zamanda içerdiği C vitamini sayesinde cildi zararlı güneş ışınlarından korur. Saçların nemlenmesine de katkıda bulunur. Saçların kurumasını önler.

Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Karpuzun faydaları içerisinde çok değişik konular bulunmaktadır. Karpuz kas ağrılarından kalp sağlığına, yüksek tansiyon ve damar rahatsızlıklarına, kilo kontrolü, göz sağlığına kadar uzanan yelpazede faydaları bulunmaktadır.

Karpuz suyu çok şifalı bir maddedir. Özellikle spordan sonra yaşanan kas ağrılarını hafifletiyor. Yaptığınız antreman sonrası yaşanan kas ağrılarını karpuz suyu içerek azaltabilirsiniz. Bunun nedeni karpuzun içerdiği L-citrulline adlı bileşen. Bu bileşen aminoasit şeklinde vücuda giriyor, daha sonra bu madde L-arginine dönüştürülüyor.

Karpuzun  içerisinde kalp sağlığına olumlu etkiler de bulunmaktadır. Karpuzun kolestrol düşürücü özelliği bulunmaktadır. LDL kolestrolü düşürerek kalp hastalıklarının önünü açan yüksek kolesterolün önünü keser.

Karpuzun yüksek tansiyon hastalarına yönelik olarak da faydaları mevcuttur. Karpuz kilolu kişilerde yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olmaktadır.

Karpuzun Kilo Kontrolü üzerinde etkisi büyüktür. Karpuzun oldukça az kalorisi bulunmaktadır. Bir tabak karpuzun kalorisi ortalama 45’tir. Karpuzun lifli yapısı bağırsak hareketlerinizi de düzene kor. Böylece sindirim sisteminiz üzerinde olumlu etki bırakır. Fakat karpuz yemeyi abartmamalısınız. Zira karpuz şeker içerir.

Karpuzun faydaları içerisinde göz sağlığına olumlu etkisi de bulunmaktadır. Karpuz içerisindeki A vitamini göz sağlığının korunması için önemlidir. A vitamini eksikliğinde gözde kuruluk, enfeksiyon, ve görüşün zayıflaması gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. A vitamini aynı zamanda katarakt riskini de düşürmektedir.

kaynak: vikipedi

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir