Karpuz ve Karpuzun Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Karpuz ve Karpuzun Faydaları

Karpuz ve Karpuzun Faydaları, Meyve ve tohumlarında faydalanılır. Özellikle yaz aylarında serinletici, iştah açıcı olarak fazla miktarda tüketilir. Yeşil kabuğun altındaki beyaz renkli kısım ile çekirdekleri zengin besin içeriklidir. Bu nedenle çekirdek, kavrulmadan tüketilmelidir.

Karpuz, iyi bir kalp dostudur. Günde ince bir dilim yenilmesi önerilmektedir. İçerdiği likopenden dolayı, güçlü bir antioksidan özelliğine sahiptir. Bu nedenle, her türlü kanser riskine karşı vücudu güçlü tutar.

Karpuz ve Karpuzun Faydaları
Karpuz ve Karpuzun Faydaları görsel

Karpuz; soğuk, yaş temizleyici özelliğe sahip bir bitkidir. Midedeki mevcut karışıma kısa zamanda uyum gösterir. Harareti olanların hararetini alır. Harareti olmadığı halde karpuz yiyenler zencefil ve benzerlerinden bir miktar almalıdır. Karpuz, yemeklerden 15-30 dakika önce yenilmelidir. Aksi takdirde beklenen fayda sağlanmaz. Zira yemekten önce yenen karpuz, mideyi tamamen yıkar, hastalığı giderir. Hazmı, acur ve hıyardan daha kolaydır ve daha kısa sürede tamamlanır.

 

Halk tababetinde; çok sulu olduğundan kan temizlemede, hararet gidermede, idrar söktürmede, mesane ve böbrekteki taşları düşürmede kullanılır. Karpuz, damarların açılmasında, sarılığın önlenmesinde, balgam söktürmede (bal ve zencefil ilave edilerek), göz ağrılarında ve mide ile ağız kokusunun giderilmesinde geniş bir şekilde faydalanılır. Solucan düşürmede, kemik gelişimini hızlandırmada ve baş ağrılarının dindirilmesinde de istifade edilir. Üşüyen hastanın yemesi halinde, zararını telafi etmek için bir miktar zencefil almalıdır.
Şırasında, yeşil kabukları ve köklerinden idrar söktürmede istifade edilir.

Meyvesi sıtma hastalığındakalp hararetini gidermede ve serinletici olarak kullanılır. Kurutulmuş kabuk ve tohumlarından hazırlanan çay böbreklerdeki taşı düşürmede ve idrar yollarındaki iltihapların giderilmesinde, karaciğer hastalıklarında safra atılmasında kullanılır.

 

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir