Karanfilin Faydaları
Karanfilin Faydaları

Karanfilin Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Karanfilin Faydaları
Karanfilin Faydaları

Karanfilin Faydaları ; Karanfil yemeklerde tüketilmektedir. İnsanlar koku etkisinden dolayı kullanmaktadır. Hatta çoğu restorantda yemeklerden sonra misafirlerine ikram edilmektedir. Antiseptik özelliği bulunan karanfil, rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Oldukça güçlü aroması sayesinde, faydalarını daha etkili bir şekilde ortaya koyabilmektedir.

Karanfilin sağlığa faydalarının yanında zararları da mevcuttur. Dikkatli kullanılmalı, aşırıya kaçılmamalıdır. Bazı rahatsızlıklar için anında tedavi etkisi oluşturabilir. Bazı ciddi hastalıklara karşın önleyicidir. Düzenli olarak tüketilmesi sağlık açısından önemlidir. Ancak aşırıya kaçılmamalıdır.

Karanfilin Faydaları tarihin eski dönemlerinden beri bilinmekte, hastalıkların tedavisi için kullanılmaktaydı. Özellikle A, E ve K vitaminleri açısından çok zengindir. İçerisinde Kalsiyum, potasyum, sodyum, manganez bulunmaktadır. Uçucu yağlar içermektedir. Omega 3 ve omega 6’nın birlikte bulunduğu ender bitkilerdendir.

Karanfilin Faydaları Nelerdir?

Karanfilin Faydaları ağrı kesici bir yanı bulunmaktadır. Diş ağrılarını geçirmede oldukça ustadır. Bu yüzden diş macunlarının bileşeni içerisinde mutlaka karanfil bulunmaktadır. Eski çağlarda, dişçiye gitme opsiyonunun bulunmadığı dönemlerde insanlar diş ağrılarıyla karanfil kullanarak mücadele etmekteydi. Karanfil nasıl kullanılır derseniz, karanfili dişinizde ağrıyan bölgeye koymanız gerekmektedir. Bir süre sonra ağrıyı geçirdiğini görünce şaşıracaksınız.

Karanfil Bulantı ve Kusmalara karşı iyi gelir. Özellikle karanfil yağını ağızdan alırsanız anında bulantıya karşı önlem aldığını görebilirsiniz. Kusmalara karşı da oldukça etkilidir. Ancak karanfil yağının direkt olarak alınmasının zararları bulunabilmektedir. Bu konuda doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Bunun yerine karanfil tozunu hurma ya da bal ile karıştırıp yiyebilirsiniz.

Ağız kokusuna iyi gelmektedir. Eğer ağzınız kokuyorsa, gargara yapıp dişinizi fırçalama imkanı bulamıyorsanız karanfil çiğneyebilirsiniz. Karanfilin koku giderici bir etkisi bulunmaktadır. Hatta günlük olarak ara ara ağzınıza karanfil atarsanız bu probleminizin önüne geçebilirsiniz.

Karanfil iyi bir ağrı kesici olduğundan sinüzite iyi gelmektedir. Sinüzit sorunu olanlar özellikle kış aylarında karanfil kullanabilir. Hatta sadece ağrı kesmekle kalmaz, sinüziti temizleme etkisine de sahiptir. Bunun için karanfil tozunu burundan çekilmesi önerilmektedir.

şişkinliğini engelleyen gıdalar kategorisinde yer alan karanfil, su ile karıştırılıp içilebilir. Ya da direkt çay olarak hazırlayabilirsiniz. Bağırsak ve karın bölgelerinde yaşanan şişkinliklerin giderilmesinde çok etkili bir maddedir.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir