Karaciğere Ne İyi Gelir
Karaciğere Ne İyi Gelir

Karaciğere Ne İyi Gelir — Karaciğere iyi Gelen Besinler

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Karaciğere Ne İyi Gelir
Karaciğere Ne İyi Gelir

Karaciğere Ne İyi Gelir Karaciğer, vücudumuzdaki zararlı maddelerin temizlenmesinde, vitamin ve minerallerin emilmesinde görev alan büyük bir organdır. Vücudumuzda tek bir tane karaciğer olduğundan karaciğer yetmezliği görülmesi tüm hayati fonksiyonları olumsuz etkiler. Bu yüzden alkolden, yağdan ve fast food gibi besinlerden uzak durulması gerekir.
Sebzeler:  Sülfür içeren sebzeler günlük alınmalıdır. Bu sayede sülfür karaciğere yeteri kadar ulaşarak karaciğerin temizlenmesini sağlar. Sülfür bakımından en zengin sebzeler soğan, sarımsak ve lahanadır

Meyveler: Doğal antioksidan olan meyve, karaciğer fonksiyonlarının düzgün çalışmasını sağlar. Aynı zamanda toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.

Tahıllar: Tahıllar diyet için harika besinlerdir. Düşük yağ içerdiklerinden kalbe çok sağlıklıdır. Aynı zamanda karaciğer için gerekli besinleri içermektedirler.

Protein: vücudumuzun yapı taşlarından olan protein, karaciğerin güçlü kalması için gerekli bir besindir. Ancak fazla protein alımı karaciğeri çok fazla yorabilir. O yüzden günlük yeteri kadar protein alınmalıdır.

Lif: Lif, sindirim için en sağlıklı besindir. Lif tüketerek sindirimi büyük oradan kolaylaştırabilirsiniz. Aynı zamanda lifler yemeklerle alınan fazla yağın atılmasını sağlar. Bu sayede kötü kolesterölü önleyen lif, karaciğerin fazla yorulmasını önler.

Uzak Durulması Gereken Besinler

Karaciğer sağlığımızı korumak istiyorsak bazı besinlerden uzak durmak gerekiyor. Özellikle alkol uzak durulması gereken besinlerin başında yer alıyor. Eğer alkol almak istiyorsanız günde 2 bardaktan fazla alkol içmemelisiniz. Karaciğer için fazla A vitamini tehlikelidir. Tabi bu karaciğer hastaları için geçerlidir. Karaciğerin hasar görmemeis için doymuş yağ tüketimi minumum olmalıdır.  Fazla tuz tüketimi de ödeme yol açabilmektedir. Bu yüzden günlük tuz tüketimimiz gözlem haline tutmak gerekir ve kesinlikle fazla tuzdan kaçınılması gerekir.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir