Karaciğer Hastalıkları Çeşitleri

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Karaciğer Hastalıkları Çeşitleri

Karaciğer Hastalıkları Çeşitleri, Diyaframın hemen altında bulunan, sağ tarafta  yaklaşık olarak 2 kilogram ağırlığında koyu kırmızı renkte bir organ olup karaciğer vücudun denge noktalarından biridir.Karaciğer vücut için hayati önem haiz bir çok görev üstlenir.Karaciğerin görevlerini saymak gerekirse;

  • Karaciğer günde yaklaşık olarak 1 litre safra salgılar.
  • Karaciğer,yağ,şeker ve protein metabolizmasını düzenler.
  • Karaciğer vücut ısısını ayarlar.
  • Karaciğer vücudun ihtiyacı olan su ve vitaminleri yapar.-
  • Karaciğer kan yapımı için gerekli olan maddeleri depolar.
  • Karaciğer vücuttaki kan miktarını ayarlar.
  • Karaciğer Hastalıkları Çeşitleri
    Karaciğer Hastalıkları Çeşitleri görsel

Karaciğer yukarıda saydığımız görevlerinden birini yapamaz ise karaciğer hastalıkları baş gösterir.Peki hangi karaciğer hastalıkları vardır?Başta karaciğer yağlanması olmak  üzere,karaciğer kanseri,karaciğer sirozu,karaciğer iltihaplanması,karaciğer yetmezliği ve sarılık, olmak üzere pek çok karaciğer hastalığı vardır.Şimdi gelin bu karaciğer hastalıklarını daha detaylı inceleyelim.

Karaciğer Yağlanması

Karaciğer yağlanması ,karaciğer hücre ve dokularında gereğinde fazla yağ birikmesi durumudur.Karaciğer yağlanması diyabet,ani kilo alıp verme,obezite,aşırı alkol tüketimi,yanlış beslenme vb. gibi durumlarda baş gösterir. Karaciğer yağlanmasının ilerlemiş seviyesi karaciğer sirozuna neden olabilir.Karaciğer yağlanması tedavisinde genel olarak dikkat etmemiz gerekenler,doğru beslenme,fiziksel aktivite ve alkol tüketimini minimize etmekten geçiyor.

Karaciğer Sirozu

Karaciğer sirozu, çeşitli hastalıklar sebebiyle karaciğer dokularının hasara uğramsı ve hasara uğramış karaciğer dokularının yerine nedebe dokusunun gelmesidir.Bunu sonucunda karaciğer hücreleri azalır ve karaciğer sertleşir.Böylece karaciğer içinden geçmesi gereken kana karşı direnç gösterir.Kan da dolaşıma devam edebilmek için başka yollar arar ve karaciğer üzerinde baskı oluşturur.Sonucunda giderek karaciğer fonksiyonları bozulur ve karaciğer sirozu meydana gelir.Siroz aşırı ilerlemişse karaciğer yetmezliği meydana gelir.Bu durumda karaciğer nakli gerekebilir.

Karaciğer Yetmezliği
Karaciğerin fonksiyonlarının bir bölümünü ya da tamamını çeşitli nedenlerden dolayı yitirdiği durumda oluşan hastalıktır.

Karaciğer İltihaplanması.(Hepatit)
Karaciğerde meydana gelen tüm iltihaplanmalara Hepatit adı verilmektedir.Karaciğerde hepatit yapan birçok etmen vardır;Virüsler, parazitler, mantarlar, bakteriler, bazı ilaçlar, zehirler ve alkol en  etmenler arasında en başta gelir.Hepatiti’in en temel belirtisi sarılıktır.Kimi hastalarda karaciğer yetmezliği de görülebilir.

 

Karaciğer Kanseri

Karaciğer Kanseri, en sık rastlanan kanser türlerinden biridir.Karaciğer kanserinde tanı konması genellikle güçtür. Karaciğer kanserinin karın sağ üst kısmında ağrı, bitkinlik hissi ve kilo kaybı en sık görülen klinik belirtilerdir. Karaciğer kanseri vakalarının 1/3´ünde sarılık görülür. Karaciğer sirozuna bağlı olarak karında sıvı toplanması, dalak büyümesi ve sindirim sisteminden kanamalar olabilir.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir