lis ameliyatı nedir

Kapalı Makat Çatlağı Lis Ameliyatı Nedir? İyileşme Süresi

SON GÜNCELLEME: Şubat 22, 2018

Anal fissür ya da makat çatlağı nasıl tedavi edilir? Lis ameliyatı nedir? Nasıl yapılır? Komplikasyonları nelerdir? İyileşme süresi ne kadardır? Fissür iyileşmezse ne olur? gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Lis ameliyatı konusuna girmeden önce makat çatlaklarına kısaca değinelim. Makat çatlağı ya da anal fissürler, anüs çevresindeki ciltte oluşan çatlaklardır. Bunlar genellikle ağır kabızlıktan kaynaklanan sert dışkıdan dolayı ortaya çıkmarlar.

Makat Çatlağı Tedavisi

Anal fissürler, çok ağrılı olabilirler. Genellikle dışkılama esnasında keskin yanma veya yırtılma acısı olarak kendini gösterir. Ağrı öncelikle çatlağın yakındaki sfinkter kasında ortaya çıkan spazm yani kas kasılmalarımdan kaynaklanmaktadır.

Çatlakların çoğu bağırsak yönetimiyle düzelir. Yüksek lifli diyet, su alımını arttırmak ve müshil maddeler dışkıyı yumuşatarak çıkışını kolaylaştırır. Sert dışkılama olmazsa çatlakta zaman içinde küçülür. Böylece çatlağın iyileşmesi sağlanarak kısır döngü kırılmış olur. 

Kabızlığı daha da kötüleştirdiği için ağızdan alınan ağrı kesicilerden kaçınılmak gerekir. Bölgesel ağrı kesici kremler büyük ölçüde yardımcı olabilir. Bu krem ya da merhemler anal bölgeye uygulandığında, sfinkter kasındaki spazmı azaltırlar. Böylece sfinkteri gevşetir ve bağırsak hareketlerinin rahatlamasını sağlar. 

lis ameliyatı nedir

Bu önlemler çatlamaları iyileştirmede başarısız olursa, cerrahiye ihtiyacınız olabilir. Anal fissürler için en iyi ameliyat, Lateral internal sfinkterotomi LİS cerrahisi olarak bilinir. Bu tedavi, ağrılı spazmları durdurmak ve iyileşmeyi sağlamak için anal sfinkterin iç katmanını bölmeyi içerir. Geniş olan veya hala iyileşmeyen çatlaklar için, bitişik dokuyla örtülerek bölgenin kesilmesi veya onarılması gerekebilir.

Lis Ameliyatı Komplikasyonları

Lateral internal sfinkterotomi standart bir prosedür olmasına rağmen, fissürlerin tedavisinde nadiren riskler ortaya çıkabilir.

Küçük dışkı tutamama ve  gaz kontrolünde zorlanmanın  ameliyat sonrasında görülebildiği saptanmıştır. Kalıcı küçük dışkı inkontinansı, hastaların % 1.2 ila% 3.5’inde bildirilmiştir. Lateral internal sfinkterotomi, uzun vadeli anal fissürlerin tedavisinde kullanılan herhangi bir tedaviden daha iyi bir başarı oranına sahiptir.

Anal fissürlerin tekrarlama oranı düşüktür. Kanama , daha sık açık teknik ile ortaya çıkabilir ve dikişle bağlama gerektirebilir. Perianal apse , kapalı sfinkterotomilerin yaklaşık % 1’inde, genellikle anal fistül ile birlikte, omurga tarafından anal mukozanın kırılması sonucu ortaya çıkar. Apse kesi ve drenajı ve fistülotomi gereklidir.

Bazı çalışmalarda, Lateral internal sfinkterotomisi olan kişilerin, ilaçla tedavi edilenlere kıyasla ameliyattan sonra gaz veya dışkı kontrollü olarak yetersizliği ( inkontinans ) vardı.

Bu sonuçlara rağmen, bu Lis ameliyatı sonuçlarından memnuniyet yüksektir. Birçok araştırma sonucunda, idrar kaçırma riskinin %8 olduğunu gösterdi. Bu, ameliyat olan 100 kişiden 8’inde idrar kaçırma konusunda bir takım problemlerin olduğu anlamına geliyor.

Ameliyattan sonra hastanede kalmam gerekecek mi?

Aynı gün eve dönebilirsiniz, ancak doktorunuz durumunuza dayanarak bunu size söyleyecektir.

Fissürüm iyileşmezse ne olur?

Cerrahınız, fissürektomi veya anal ilerleme flebi gibi alternatif bir teknik kullanarak başka bir ameliyat yapılmasını önerebilir.

Kliniğimizde modern yöntemlerle, anal fissür tedavisi yapılmaktadır. Uzman doktorlarımız tarafından başarıyla uygulanan bu yöntemler hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan D Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar? Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririzö

Ayrıca kontrol et:

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

İÇİNDEKİLER Menopoz Yaşı ve Etkileyen FaktörlerErken Menopoz Nedir? Neden Olur?Menopoza Geç Girmek İçin Neler Yapılır? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir