Kansızlık Anemi Nedir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Kansızlık Anemi Nedir

Kansızlık Anemi Nedir, Kansızlık kandaki kırmızı hücrelerin veya hemoglobinin azalmasıdır. Demir eksikliği kansızlığın başlıca sebebidir. Yeterli ve dengeli beslenmemek sonucu demir emilimi azalır. Bazen anemiye müzmin basur kanamaları, normalden çok daha fazla olan adet kanamaları, hamilelik, romatizma, lösemi gibi hastalıklar sebep olur.

kansızlık neye denir

Kansızlık ( Anemi ) Belirtileri Nelerdir ?

Sık hastalanma, fazla üşüme, halsizlik, baş dönmesi, çabuk yorulma, göz ve avuç içlerindeki renk solgunluğu belirtiler arasındadır.

Aşırı kansızlıkta ishal, kusma gibi rahatsızlıklarda görülür.

Kansızlık ( Anemi ) Tedavi Yöntemleri

Gebelerde ve bebeklerde sık görülen anemi için yeterli ve dengeli beslenme şarttır. Gerekirse demir takviyeside uygulanabilir. Aksi takdirde bebek ve küçük çocuklarda gelişim bozuklukları görülebilir.

Anemiye neden olan sorunlar ortadan kaldırılmalı, basur, adet kanaması gibi hastalıklar tedavi edilmelidir. Demir ve C vitamini açısından zengin besinler tüketilmeli, hastalık ilerlemiş ise ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Çok ileri durumlarda kan nakli gerekebilir.

Kansızlık ( Anemi ) Doğal Tedavi Yolları

Keçi boynuzu pekmezi, dut, üzüm, bal kansızlığa karşı çok etkili besinlerdir. Ayrıca çay, kahve, sigara, alkol ve gazlı içecekler demir emilimini azalttığı için bunlardan uzak durmak gerekmektedir.

 

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir