Kan Testlerindeki Bazı Kısaltmalar

SON GÜNCELLEME: Mart 20, 2019

Bu yazımızda kan testlerindeki bazı kısaltmalar ile ilgili bilgiler vermek istiyoruz. Günümüzde artık kan testi yaptırmak son derece kolay hale gelmiştir. Pratik bir şekilde yapılan kan testleri ile rahatsızlıklar hakkında detaylı bilgi sahibi olunabilmektedir. Kan testlerinin oldukça basit yapılması, insanların neredeyse genelinin kan testi yaptırmasına olanak tanımaktadır. Yapılan kan testlerinde bazı kısaltma ibarelerin bulunduğu herkesçe bilinmektedir. Yazımızda sizlere kan testlerindeki bazı kısaltmalar ne anlama gelir? sorusunun cevabı olan kısa bilgiler sunuyoruz.

PDW Nedir?

Yapılan kan testlerinde PDW değerleri hakkında bilgi bulunabilir. PDW genel anlamı ile, kanda mevcut olan trombosit büyüklüğünün aralıkları anlamına gelmektedir. Normal olarak kabul edilen pdw değerleri 9 – 14 aralığında yer almaktadır. 

Ciltte mor lekeler, burun kanaması ve kızarıklıklar gibi açıklanamayan belirtiler olduğunda Kemik iliği üretiminin değerini gösteren PDW tetkiklerine bakılır. Tam kan sayımında genelde bu değerler de kontrol edildiği için, diğer kan değerleriyle birlikte değerlendirilmektedir.

PDW Yüksekliği Neyin Belirtisidir?

Kemik iliği üretiminin dengesiz olduğuna işaret eden PDW yüksekliği:

 • Anemi,
 • İltihap,
 • Enfeksiyon,
 • Bazı kanser çeşitleri,
 • Doğum kontrol hapı kullanımı gibi durumlarda görülebilir.

Diğer tetkiklerle birlikte değerlendirildiği için PDW yüksekliği tek başına bir anlam ifade etmez. Bu nedenle diğer tetkiklerle birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir.

PDW Düşüklüğü Neyin Belirtisidir?

Virüs kaynaklıkızamık, hepatit ve mono gibi sorunlar, bazı ilaçlar ve kanser türleri nedeniyle PDW düşüklüğü görülmektedir. Ancak tek başına değerlendirilemeyen bu durum, diğer kan tetkikleri değerlendirilerek neden dolayı sorun yaşandığının tespit edilmesi gerekir.

RDW Nedir?

Kan testlerinde RDW şeklinde kısaltılmış bir ibare de görebilirsiniz. RDW genel olarak, kırmızı kan hücrelerinin dağılımı anlamına gelmektedir. Normal olarak kabul edilen rdw değerleri 11,5 ile 14,5 aralığındadır. Kan testlerinde sonuçlarda, değerlerin aşağıda veya yukarıda olması, bazı sağlık sorunlarına işaret edebilmektedir. 

İNR Nedir?

Kan testlerinin İNR ibaresine. rastlamış olmanız oldukça yüksek bir ihtimaldir. Genel olarak, hangi amaç ile istenirse istensin, inr değerleri çoğu doktor tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. İNR kanınızın mıhtılaşma süresi hakkında detaylı olarak bilgi vermektedir. Doktorunuz bu sayede, kanamalı yaranızın, kanamasının ne zaman duracağı hakkında bilgi sahibi olabilmektedir.

Hgb Nedir?

Hgb tam kan sayımı testinde yer alan bir parametredir ve kansızlığın varlığını tespit etmek için kullanılır. Ayrıntılı bilgi için Hgb Nedir? Hgb Düşüklüğü, Yüksekliği ve Normal Değerleri başlıklı konuyu okuyabilirsiniz.

PCT , MCV , PDW Nedir
PCT , MCV , PDW Nedir

PCT Nedir?

Kan tahlillerinde merak edilen birçok değer gibi PCT değeri de oldukça önemlidir. Ciddi bir enfeksiyon olup olmamasının belirlenmesi için PCT nedir sorusunun cevabını öğrenmeniz gerekecektir.

Kan zehirlenmesi olarak bilinen enfeksiyonlardan olan sepsisin teşhis edilmesi için prokalsitonin değerine bakılır. Kalsitonin hormonu yapımında kullanılan bu bileşen, 116 aminoasitten oluşur ve bu değerdeki artış enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkar.

PCT Yüksekliği Neyin Belirtisidir?

Sağlıklı bir insanda PCT değeri yükselmez. 0,05 değeri sağlıklı bireylerde görülür. 0,5 ug değeri olduğunda, bir enfeksiyon varlığı söz konusudur. Diş eti iltihabı ya da üst solunum rahatsızlığı olabilir. 0,5 ile 2 ug arasındaki değer, sistemin bir enfeksiyona, 2-10 ug arası sepsis olasılığına, 10ug ve üzeri ise, ciddi bir sepsis şüphesine işaret eder.

PCT Düşüklüğü Neyin Belirtisidir?

Tiroid kanseri ve organlardaki sorunlar, bakteriyel zatürre ve menenjit gibi sorunlar nedeniyle yükselmektedir. Düşüklüğünde ise, herhangi bir soruna işaret etmemektedir. Bakteriyel enfeksiyonların vücudu etkilemesi nedeniyle erken teşhis edilmesi ve yüksekliğinin tespiti oldukça önemlidir.

Plt ile PCT sıklıkla karıştırılmaktadır. Oysa ikisinin hiçbir bağlantısı yotur. Plt hemogtam testinde bulunan kan pıhtılaşmasında görevli trombosit adı verilen kan pulcuklarının sayısını gösterir. Plt ile ilgili detaylı bilgi için Plt Nedir? Yüksekliği, Düşüklüğü, Normal Değerleri

MCV Nedir?

Bir diğer kan değeri olan MCW nedir merak edenler için, kandaki kırmızı kan hücrelerinin büyüklüğünü gösteren bir değerdir. Normalden büyük ve küçük hücreler, bir sorun olduğuna işaret edebilmektedir.

Normal MCV değeri yenidoğanlarda 95-121 fl, 18 yaş üzerinde ise 78-98 fl değerindedir. Laboratuvar ve hastanelerde farklılıklar gösterebilen bu değerler, birçok farklı açıdan değerlendirilmektedir.

MCV Yüksekliği Neyin Belirtisidir?

MCV yüksekliği kırmızı kan hücrelerinin normalden büyük olduğu anlamına gelmektedir. Bu durumda makrositik anemi ortaya çıkabilir. Folik asit eksikliği, B12 anemisi, aşırı alkol kullanımı, hipotiroid, gibi hastalıklar ve siroz olduğunda MCV değerinde yükseklik görülmektedir.

MCV Düşüklüğü Neyin Belirtisidir?

Kırmızı kan hücrelerinin normalden düşük olması durumunda da demir eksikliği anemisinden şüphe edilmektedir. Mikrsoitik anemi kurşun zehirlenmesi, B6 vitamini eksikliği, kan kaybı ve talasemi gibi durumlarda görülmektedir.

Kan testlerindeki bazı kısaltmalar ile ilgili verdiğimiz bilgiler yeterli gelmediyse sorularınızı yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

2 Yorumlar

 1. Hocam kan sonuçlarımda normal çıkmadı
  T.Kolestrol 230
  HDL Kolestrol 81
  LDL Kolestrol 132
  SGPT (ALT) 48
  GGT 88

  Aç karnına verdim. Yorumlamanızı ve ne yapmam gerektiğini söylemenizi rica ederim.

  Hocam ayrıca ben romatid artrid hastasıyım. Lansor, prednol 4 mg ve Reumil 20 mg kullanıyorum.

 2. kan testi yazınız çok bilgi verici teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir