Kan Testlerindeki Bazı Kısaltmalar

Kan Testlerindeki Bazı Kısaltmalar

Arkadaşlar merhaba. Çağımızda artık kan testi yaptırmak oldukça basit işler arasında yer almaktadır. Yapılan kan testleri ile rahatsızlıklar hakkında detaylı bilgi sahibi olunabilmektedir. Günümüzde kan testlerinin oldukça basit yapılması, insanların neredeyse genelinin kan testi yaptırmasına olanak sağlamaktadır. Yapılan kan testlerinde bazı kısalta ibarelere muhakkak genelimizin gözü çarpmıştır. Yazımızda sizlere kan testlerindeki bazı kısaltmaların ne anlama geldiği hakkında ufak bilgiler aktaracağız.

PDW Nedir?

Yapılan tüm kan testlerinde PDW değerleri hakkında bilgi bulunmaktadır. PDW genel anlamı ile, kanda mevcut olan trombosit büyüklüğünün aralıkları anlamına gelmektedir. Normal olarak kabul edilen pdw değerleri 9 – 14 aralığında yer almaktadır. Arkadaşlar PDW hakkında detaylı bilgi elde etmek için vermiş olduğumuz link üzerinden devam ederek, daha kapsamlı bilgiyi elde edebilirsiniz.

Link: PDW Nedir?

RDW Nedir?

Yapılan tüm kan testlerinde de RDW ibare bulunmaktadır. RDW genel olarak, kırmızı kan hücrelerinin dağılımı anlamına gelmektedir. Normal olarak kabul edilen rdw değerleri 11,5 ile 14,5 aralığındadır. Kan testlerinde sonuçlarda, değerlerin aşağıda veya yukarıda olması, bazı sağlık sorunlarına işaret edebilmektedir. Konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmek için, aşağıdaki vermiş olduğumuz link üzerinden devam ederek, detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Link: RDW Nedir

İNR Nedir?

Kan testlerinin büyük bir bölümünde İNR ibaresini rastlamış olmanız oldukça yüksek bir ihtimaldir. Genel olarak, hangi amaç ile istenirse istensin, tüm testlerde inr değerleri hakkında bilgi bulunmaktadır. İNR kanınızın mıhtılaşma süresi hakkında detaylı olarak bilgi vermektedir. Doktorunuz bu sayede, kanamalı yaranızın, kanamasının ne zaman duracağı hakkında bilgi sahibi olabilmektedir. Konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız, aşağıda vermiş olduğumuz link üzerinde, detaylı yazıya göz atabilirsiniz.

Link: İNR Nedir?

Ayrıca kontrol et:

Egzamaya Ne iyi Gelir

Egzama Korunma Yolları

Egzama korunma yolları nelerdir? Egzamaya ne iyi gelir?Egzama tedavisi nasıl yapılır? gibi egzamayla ilgili soruları ve bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close