Kilo aldıran yiyecekler

Kalorisi Yüksek Besinler

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Kalorisi yüksek besinler hangileridir? Bu sorunun cevabının bilinmesi hem kilo almak isteyenler hem de kilo vermek isteyenler için gereklidir. Kilo vermek isteyen kişiler düşük kalorili gıdalar tüketirken, kilo almak isteyenler de yüksek kalorisi olan besinleri tercih etmektedir.

Yüksek kalorili besinleri tüketirken en başta dikkat edilmesi gereken konu, işlenmiş hazır gıdaları tüketmek yerine, doğal besinlerin tercih edilmesi gerektiğidir. Yüksek kalorili besinleri alırken, vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri de taşımalarına dikkat etmek gerekmekte. Böylece vücuda ihtiyacı olan kalori alınırken, aynı zamanda bağışıklık sistemi sağlıklı çalışmakta ve vücudun doğal dengesi korunmaktadır.

Doğal ve Kalorisi Yüksk Besinler

Meyveler ve Meyve Suları:

Sağlıklı beslenmede önemli olan meyveler, karbonhidrat yönünden sebzelere göre daha zengindir. Taze sıkılmış bir bardak portakal suyunda 160 kalori, avakado meyvesinde 147 kalori, muzda ise 80 kalori bulunur. Meyve sularını kendiniz sıkarak içmeye dikkat edin. Marketlerde satılan katkılı meyve sularından uzak durmaya özen gösterin.
Yüksek Karbonhidrat İçeren Besinler: Makarna, patates, pilav gibi besinlerde karbonhidrat ve nişasta bolca bulunmaktadır. Bir porsiyon makarnanın kalori değeri 500-600 kalori civarındadır.

Yağlar:

Kalori değeri açısından en önde gelen gıdalardandır. Yemeklere katarak ve kahvaltıda tereyağı ve zeytinyağı tüketimini artırarak, hem sağlığınızı koruyabilir hem de bol kalori alabilirsiniz. Bir yemek kaşığı ölçüsündeki tereyağında 70 kalori bulunmaktadır.

Süt ürünleri:

Protein ve vitamin açısından zengin besinler olan süt ürünleri, yüksek kalori taşıyan gıdalar arasındadır. Zayıflık şikayeti olanların, kahvaltıda peynir, yumurta, süt, tereyağı gibi besinlere ağırlık vermesi önemlidir. Kaşar peynirinde 404 kalori, beyaz peynirde ise 235 kalori bulunur. Bir kase yoğurtta ise 250 kalori bulunmaktadır.

Kuruyemişler:

Kalori yönünden zengin olan besinler arasındadırlar. Özellikle fındık, fıstık, badem, ceviz yüksek kalori taşımaktadır. Kuruyemişlerde ortalama 500-650 arası kalori bulunmaktadır.

Çikolata:

Kadınların vazgeçemedikleri lezzetlerden birisi olan çikolatalar, yüksek kaloriye sahip bir üründür. 100 gr çikolatada 500 kalori vardır. Aşırıya kaçmadan tüketilmesinde fayda vardır.

Et ürünleri:

Ördek eti, koyun eti, tavuk eti kalorisi yüksek besinler arasındadır. Bu gıdaları tüketerek hem günlük protein ihtiyacınızı karşılamış olmakta, hem de kilo almanız için gereken yüksek kaloriyi sağlamış olursunuz.

Şarküteri ürünleri:

Sucuk ve salam bu ürünler arasında en yüksek kalori değerine sahip ürünlerdir. Kalori değerleri 500’dür. Bir adet yumurtada ise 80 kalori bulunmaktadır.

Önceki yazımız olan Diş Ağrısı ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et:

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

İÇİNDEKİLER Menopoz Yaşı ve Etkileyen FaktörlerErken Menopoz Nedir? Neden Olur?Menopoza Geç Girmek İçin Neler Yapılır? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir