Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir
Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir?

SON GÜNCELLEME: Haziran 23, 2018

Kalça ağrısına ne iyi Gelir? Kalça ağrısı nasıl geçer? sorularının cevabı yazımızın devamında. Son zamanların önemli sağlık sorunlarından biri de diz ve kalça bölgelerinde oluşan ağrılar, bu rahatsızlıklara yönelik şikayetler, eski ile kıyaslarsak artmış durumda.

Genellikle 50 yaş ve üstünde görülen, bazı durumlarda genç kesimde de görülebilen genellikle kalçanın üst kısmında ve alt kaba et bölgelerinde, bazı durumlarda kasık bölgesinde de görülür. Kalça ağrısına yol açabilecek birden çok etken bulunur. İşte bunlardan en sebepler;

-Aşırı kiloya bağlı oluşan ağrı: Kalça vücudun ağırlığının büyük bir kısmını taşıyan as bölgelerden birisidir. Vücut ağırlığınız ne kadar artarsa, kalça bölgenizde oluşabilecek ağrının şiddetinde de o kadar artma gözükür. Uzun bir süre yürüme veya ayakta durma gibi eylemlerden sonra kalça bölgenizde ağrı oluşabilir ve bu ağrı artma gösterebilir.

-Kese iltihabına bağlı oluşan ağrı: Kalçanın kemikli bölgesinde bulunan, bir nevi yastık kemiğe yastık görevi gören ve en önemlisi kalça bölgesinde meydana gelen hareketlerin yarattığı sürtünmeyi azaltan bu sıvı ile dolu keseciklerde iltihaplanma meydana gelirse kalça bölgenizde hasasiyet ve düzensiz ağrı görülebilir. Bu ağrı diz veya bacağın geneline de yayılabilir. Bu şikayetlerden muzdaripseniz bir uzmana gözükmenizi tavsiye ederiz.

-Kalça kemiği kırığına bağlı oluşan ağrı: Kalça bölgesinde kemik, genellikle en kolay kırılan kemiklerdendir. Hafif bir düşme veya darbede bile kırık meydana gelebilir. Kırılmayı ilk başlarda farketmeyebilirsiniz fakat zamanla, şiddetlenen ağrı belirtisi ile anlaşılabilir.

Kalça Ağrısı Nasıl Geçer?

-Kalça bölgenizde fazla harekete yol açan aktiviteleri azaltın.

-Kalça bölgenize düzenli masaj yapabilirsiniz. Masajı düzenli şekilde yapmayı ihmal etmemeye özen gösterin.

-Gün içerisinde 2 veya 3 kez kalça bölgenize 20 dakika duracak şekilde ıslak sıcak havlu koyabilirsiniz. Havlunun sıcaklığını koruması için ıslak havlunun üzerinde kuru havlu da koymanız iyi olur.

-Kalça ekleminin çevresindeki kasları güçlendiren fizik tedavi hareketlerini düzenli olarak uygulamanız önemlidir. Bu hareketleri öğrenmek ve diğer uygulamalar için en önemlisi bir doktora görünmenizdir. Fizik tedavi doktorunuz size çeşitli hafif egzersizler verebilir.

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir