Kakule nedir

Kakule Nedir Neye İyi Gelir Faydaları Nelerdir

SON GÜNCELLEME: Mart 12, 2018

Kakule nedir? Faydaları nelerdir? Neye iyi gelir? Nasıl kullanılır? Zayıflatır mı? Çayı nasıl hazırlanır? gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kakule, Hindistan ve civarında yetişen bir bitki türüdür. Sadece belirli bir alanda üretilmesinden dolayı fiyatı yüksektir. Zencefiller ailesine mensup bir bitkidir. Sıcak ve bataklık bölgeleri seven, boyu 4-5 metreye erişebilen bir bitkidir.

Kakulenin meyvesi 1-2 santim büyüklüğündedir. Baharat olarak kullanılan kısım ise tohumlarıdır. Keskin ve eşsiz bir kokuya sahip olan bu tohumlar aynı zamanda yemeklere tat katmak için çeşni olarak da kullanılmaktadır. Kahve ile kullanıldığında, aromasını zenginleştirmektedir. Tohumları, meyvelerin kurutulmasıyla elde edilmektedir.

Kakule Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Şifalı özelliklere sahip bir bitkidir. Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlamakta, hazmı kolaylaştırıp, gaz söktürerek mide problemlerine iyi gelmektedir. Kan dolaşımını arttırmakta ve astım ve bronşit gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Diüretik etkiye sahiptir. Vücuttaki fazla suyun ve toksinlerin atılmasını sağlar. Zihnin çalışmasını hızlandırmakta, hafızayı güçlendirmekte ve afrodizyak etkisi ile bilinmektedir.

Kakule Zayıflatır mı?

İştah açıcı olarak yemeklere katılsa da, çay olarak doğru şekilde tüketildiğinde, metabolizmayı hızlandırıcı etkilerinden dolayı kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca fazla suyun atılmasını sağladığından dolayı da zayıflama açısından kullanımı uygun bir bitkidir.

Kakule Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Yemeklere lezzet katmak amaçlı kullanılabildiği gibi, yemeklerin üstüne yenilen sütlü tatlılara katılarak farklı bir tat verilebilir. Türk kahvesi ile karıştırılıp içildiğinde ya da çikolata kremasına eklendiğinde ortaya enfes bir lezzet çıkmaktadır. Kuzey Avrupa ülkelerinde ekmek ve diğer unlu mamüllere katılarak tüketilmektedir. Nefes kokusunu giderir. Baharat olarak da yemeklerde ve tatlılarda tüketilmektedir.

Kakule Çayı Nasıl Hazırlanır?

1 kahve kaşığı ölçüsündeki kakuleyi, bir bardak kaynamış suya katıp, 10 dakika demlenmeye alırız. Daha sonra hazırlamış olduğumuz kakule çayını süzerek, içebiliriz.

Aktarlardan satın alırken, öğütülmüş değil de, tohum halinde almak gerekir. Bunun nedeni ise, kakulenin öğütüldüğünde, keskin aromasını kaybetmeye başlamasıdır.

Kabuklu olarak alıp, kullanılacağı zaman öğütülüp tüketilmesi en iyi yöntemdir. Türleri arasında en kalitelisi, Malabar kakulesidir. Pahalı bir bitkidir ve kilosu ortalama 100 TL civarında satılmaktadır. Kakuleyi demledikten sonra içine esmer şeker veya bal katabilirsiniz. Çayı sayesinde iştahsızlık problemleriniz varsa azalacak ve kakulenin birçok şifalı özelliğini keşfedeceksiniz.

Kakule içeren masala çayı ile ilgili Masala Çayı Tarifi ve Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir