Kahvenin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

SON GÜNCELLEME: Ocak 23, 2018

 Kahvenin faydaları nelerdir? Sağlığa hangi yararları bulunur? Kahve neye iyi gelir? Kahve sağlığa faydalı pek çok madde barındıran antioksidan bir içecektir. Bu yazımızda kahvenin faydalarından bazılarına ayrıntılı bir şekilde değinmek istiyoruz.

Kahvenin Yararları

1. Kahve enerji seviyenizi artırır ve zekanızı daha iyi kullanmanızı sağlar.

Kahve, kendinizi daha az yorgun hissetmenize ve enerji düzeyinizin artırmasına yardım eder. Bunun nedeni, dünyada en çok tüketilen uyarıcı madde olan kafein içermesidir. Kahve içtikten sonra, kafein kan dolaşımına geçer. Buradan da beyne taşınır. Beyinde, adenozin adı verilen inhibitör nörotransmitteri bloke ederek etkisini gösterir. Bu olduğunda, norepinefrin ve dopamin gibi diğer nörotransmitterlerin miktarı artmakta ve nöronların ateşlenmesinde artışa neden olmaktadır. İnsanlar üzerinde yapılan birçok kontrollü çalışma, kahvenin beyin işlevinin çeşitli yönlerini geliştirdiğini göstermektedir. Hafıza, ruhsal durum, uyanıklık durumu, enerji seviyeleri, reaksiyon zamanı ve genel bilişsel fonksiyon olumlu yönde etkilenir.

2. Kahve, yağ yakmanıza yardım ederek kilo vermenizi sağlar.

Düzenli kahve tüketen bir birey, tüketmeyenlere göre daha hızlı zayıflar. Kahvenin zayıflamaya yardımcı olduğu bir gerçektir. Kahvede bulunan kafein metabolizmanızı hızlandırarak daha fazla kalori yakmanıza yardım eder. Çeşitli çalışmalar, kafeinin metabolik hızı % 3-11 oranında artırabileceğini göstermektedir. Ek olarak kafein, sinir sistemini uyarır ve vücut yağını parçalamak için yağ hücrelerine sinyaller göndermesini sağlar. Bununla birlikte, uzun süreli kahve tüketicilerinde bu etkilerin azalması muhtemeldir.

3. Kahve, fiziksel performansı ciddi oranda artırır. Bu hormon, vücudumuzu yoğun fiziksel egzersiz için hazır hale getirmek için tasarlanmış kaç ya da savaş sinyali veren hormondur. Kafein, yağ hücrelerinin ve vücut yağlarını parçalamasını sağlar. Bunların serbest yağ asitleri olarak kana salınmasını ve yakıt olarak kullanılmasını olanaklı hale getirir. Bu etkiler göz önüne alındığında, kafeinin fiziksel performansı ortalama %11-12 oranında artırabileceğini görmek şaşırtıcı değildir.

4. Kahve içerisinde faydalı besin ögeleri bulunur.

Kahve, keyif veren bir içecek olmaktan öte faydalara sahiptir. Kahvede B2, B3 ve B5 vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, manganez ve potasyum mineralleri bulunur.

5. Kahve tip II diyabete yakalanma riskinizi düşürebilir.

Yapılan araştırmalara göre kahve içen bir insanın kahve içmeyen bir insana göre şeker hastalığına yakalanma riski %40 daha azdır. Toplam 457.922 kişi ile yapılan 18 araştırmadan elde edilen verilere bakıldığında, günlük içilen her bir fincan kahve, tip 2 diyabet gelişme riskinde %7 azalma ile ilişkilendirilmiştir.

6. Kahve sizi Alzheimer Hastalığı ve Demansa karşı korur.

Yapılan araştırmalara göre kahve içenlerde Alzheimer hastalığına ve demansa yakalanma riski düşer. Birçok çalışma, kahve içenlerinin Alzheimer hastalığına yakalanma riskini % 65 kadar azalttığını göstermektedir.

7. Kahvede bulunan kafein, Parkinson Hastalığı riskini düşürür.

Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığından sonra 2. sıklıkta gmrülen nörodejeneratif hastalıktır. Parkinson beyindeki dopamin üreten nöronların ölümüne neden olur. Alzheimer hastalığı gibi tedavisi olmaması nedeniyle hastalığı önlemeye odaklanmak önem taşır. Bu açıdan hastalığı önlemek için düzenli olarak kahve içmek etkili bir çözüm olmaktadır.

8. Kahve, karaciğer üzerinde koruyucu etkilere sahiptir.

Kahve tiryakilerinin, karaciğeri etkileyen çeşitli hastalıklardan kaynaklanabilen siroz geliştirme riski daha düşüktür. Günde ortalama 5 bardak kahve içen bir insanda siroz hastalığına yakalanma oranı %70 düşmektedir.

9. Kahve Depresyonla Mücadelede faydalıdır ve kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlar.

Kahvenin, depresyon riskini ve intihar riskini önemli ölçüde azalttığı düşünülmektedir.

10. Kahve içicilerinin bazı kanser türlerine yakalanma riski daha düşüktür. Kahve karaciğer ve kolorektal kanser riskini azaltır.

11. Kahve Kalp Hastalığına Neden Olmaz ve İnme Riski Azaltır. 

Sıklıkla kafeinin kan basıncını artırabileceği iddia edilir. Bu kısmen doğrudur. Çünkü etki küçüktür (3-4 mm / Hg) ve düzenli olarak kahve içerseniz ortadan kalkar.

12. Kahve, daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir. 

Kahve içenlerin pek çok hastalığa yakalanma ihtimali düşüğü için, kahvenin daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceği mantıklı bir önermedir.

13. Kahve, batı tipi diyette antioksidanların en büyük kaynağıdır.

Standart bir batı diyeti ile beslenenler için kahve, aslında diyetin en sağlıklı yönüdür. Çünkü kahve çok miktarda antioksidan içerir. Kısaca özetlemek gerekirse kahve yer yüzündeki en sağlıklı içeceklerden birisidir.

Bununla birlikte aşırı miktarlarda tüketildiği taktirde kalp krizi riskini artırabildiğinden uygun miktarlarda kahve içmek önem taşır.  Hamileler, yüksek tansiyonu olanlar ve kalp hastaları kahve içerken dikkatli olmalıdırlar.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir