kafeinin zararları

Kafeinin Zararları ve Yararları Nelerdir?

SON GÜNCELLEME: Mart 18, 2018

Kafein nedir? Ne işe yarar? Hangi yiyecek ve içeceklerde bulunur? Kafeinin zararları ve yararları nelerdir? gibi soruların cevabı yazımızın devamında.

Kafeinin Zararları Nelerdir?

Ülkemizde günün her saatinde yaygın olarak tüketilen çay, kahve gibi içeceklerde bulunan kafein, belirli bir miktarın üstünde tüketildiği zaman ciddi sağlık sorunlarına yol açan bir maddedir. Kafeinli içecek ve yiyeceklerin fazla tüketilmesi en başta kalp üzerinde ciddi sorunlara neden olmaktadır.

Kalpte, ritim bozukluklarına yol açmakta ve damar sertliğine neden olmaktadır. Çok fazla kafein tüketimi kişide anksiyete bozuklukları, uykusuzluk problemleri, huzursuzluk ve sinirlilik haline yol açmaktadır. Ülser ve mide rahatsızlıklarını tetiklemekte, kafeinin diüretik özelliğinden dolayı da, vücuttaki suyu attığından dolayı böbrek sorunlarına yol açabilmektedir.

Vücudun su dengesinin bozulması, vücudun diğer yaşamsal fonksiyonlarında da ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Kafein, bağımlılık etkisi yapan bir madde olduğundan, belirli zamanlarda alınmadığında kişide huzursuzluk, sinir ve depresyona neden olmaktadır, iştahsızlık ve kilo kaybı gibi durumlara yol açmaktadır.

Özellikle çocukların kesinlikle kafein içeren gıdalardan ve içeceklerden uzak tutulması gerekir. Yetişkin bireyler ise günlük 300 miligramı geçmeyecek şekilde kafein tüketebilirler.

Kafeinin Yararları Nelerdir?

Kafein, belirli bir oranı geçmeyecek şekilde alındığında vücuda bazı faydaları olan bir maddedir. Çay, kahve, çikolata gibi içecek ve gıdalarla vücuda alınan kafein, seratonin hormonu salgılanmasını sağlar ve bu kişide mutluluk duygusu uyandırır. Ayrıca endorfin salgılanmasıyla da kişinin kendini her zamankinden daha enerjik ve zinde hissetmesini sağlar.

Sabahları içilen bir fincan kahve, kişinin güne daha iyi başlamasında olumlu etkileri olduğunu söyleyebiliriz. Ancak günlük 300 mg limitinin üstüne çıkılmaması önemlidir. Kafein içermeyen kahveleri tüketmekte bir seçenek olarak söylenebilir.

Gebelikte Kafein Kullanımının Zararları

Hamilelik döneminde kafeinli içeceklerin tüketilmesi, erken doğum riskini arttırmakta, bebeğin gelişimini olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle özellikle gebelik dönemindeki kadınların bu süreçte alkol ve kafeinden uzak durmaları çok önemlidir.

Gebelikte kadınların daha çok demir mineraline ihtiyacı olmaktadır. Ancak demir içeren besinlerin yanında alınan kafeinli gıdalar ve içecekler, demir emilimini ciddi oranda düşürmekte ve vücutta demir eksikliğine yol açmaktadır.

Bu dönemde siyah çay veya kahve gibi içeceklerin yerine papatya çayı, ıhlamur gibi bitkisel çayların tüketilmesi önerilmektedir. Sonuç olarak her şeyin azı yarar çoğu zarar ilkesiyle, kafein içeren yiyecek ve içeceklerin belirli dozda tüketilmesi gerekir. Hamilelik sürecinde ise bu daha da azaltılmalıdır. Bebek sağlığı açısından bu oldukça önem taşımaktadır.

Kafein içeren kahve ile ilgili yazımız olan Kahvenin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ediyoruz.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir