Kadınlarda Yumurtalık Ağrısı ve Nedenleri

SON GÜNCELLEME: Mart 30, 2018

Kadınlarda yumurtalık ağrısı, yumurtalık ve karın bölgesini etkileyen birkaç farklı durumdan kaynaklanabilir.
Yumurtalık ağrısı akut ya da kronik olabilir. Akut yumurtalık ağrısı hızla (birkaç dakika veya gün içinde) ortaya çıkar ve kısa bir süre içinde ortadan kaybolur. Kronik ovaryen ağrı genellikle yavaş yavaş başlar ve birkaç ay sürer.
Yumurtalık ağrısı sürekli olabilir veya gelip gidebilir. Egzersiz veya idrara çıkma gibi bazı etkinliklerde daha da kötüleşebilir ya da çok hafif olabilir, fark etmezsiniz.

Kadınlarda Yumurtalık Ağrısı Nedenleri şunlardır:

1. Yumurtalık kistleri ve tümörleri
Kistler yumurtalıklarda oluşabilecek sıvı dolu keseciklerdir. Yumurtalık kistleri , özellikle doğurganlık yıllarında kadınlarda oldukça yaygındır.
Tümörler, tıpkı vücudun diğer bölümlerinde olduğu gibi yumurtalıklarda da oluşabilir. Bunlar kansersiz (benign) veya kanserli (habis) olabilir.
2. Endometriozis
Bazı kadınlarda, rahim tabakasının hücreleri, yumurtalıkların içinde ve çevresinde olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir. Bu doku şişer ve her ay kanar. Bununla birlikte, yara dokusu oluşturur ve çok acı verici olabilir. Bu durum endometrioz olarak bilinir.
3. Pelvik inflamatuar hastalık
Pelvik inflamatuvar hastalık (PID), yumurtalık, uterus veya fallop tüplerinin bir enflamasyonudur. Genellikle gonore veya klamidya gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar neden olur . Kadınlarda pelvik ağrının en yaygın nedenlerinden biridir .
4. Yumurtalık kalıntı sendromu
Rahim ve yumurtalıkları çıkarmak için cerrahi, histerektomi / ooforektomi olarak bilinir . Nadiren de olsa, yumurtalıkta küçük bir parça yanlışlıkla bırakılabilir. Bu kalıntılar kist oluşmasına ve ağrıya neden olabilir.
5. Mittelschmerz
Mittelschmerz ovulasyon (yumurtlama) sırasında ortaya çıkan yaygın bir ağrı türüdür. Adet dönemleri arasındaki orta noktada, bir dönemin başlamasından yaklaşık 2 hafta önce ortaya çıkar. Çoğu zaman rahatsızlık azdır. Bazen ağrılar fazla olabilmektedir.

Bir doktora görünmeli miyim?

Eğer yumurtalık ağrısı ile ilgili endişeleriniz varsa, tıbbi tavsiye almak için bir randevu alın .

Kadınlarda yumurtalık ağrısı nasıl teşhis edilir?

Doktorunuzun yumurtalık ağrısını teşhis etmek için kullandığı yöntemler, şüphelenilen nedene bağlı olarak değişir. Doktorunuz tıbbi geçmişinizi alacak, ağrı hakkında soru soracak ve fiziki muayene yapacaktır. Sorular şunları içerebilir:

• Acıyı nerde hissediyorsun?
• Ne zaman başladı?
• Ne sıklıkta acı hissediyorsun?
• Ağrının şiddeti nasıl?
• Acı günlük hayatınızı nasıl etkiliyor?

Yumurtalık ağrısı için hangi testler yapılır?

Fiziksel muayene ve bildirilen semptomların kontrol edilmesinin yanı sıra ultrason ve diğer tanı testleri, ağrının nedenini belirlemeye yardımcı olabilir.

Yumurtalıklarla ilgili Yumurtalık Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir