Kadında Kısırlık Bulgusu Ve Nedenleri

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Şüphesiz ki her kadın yaratılış gereğince çocuğunun olmasını ister. Annelik her kadının isteyeceği önemli bir dönemdir. Günümüzde ise gerek sağlık koşulları ve farklı sebeplerden dolayı 100 çiftten 15’i anne baba olabilmek için doktorların yardımına ihtiyaç duyar.

Kısırlık bulgularına rastlanan çiftlerde tedavi nadiren çözümsüz olmaktadır. Erken menopoz veya baba adaylarında hiç sperm hücresinin olmaması durumunda yardımcı tedavi yöntemleri pek işe yaramaz. Diğer vakalarda ise çocuk sahibi olmak imkânsız değildir ve sadece bebek sahibi olma şansı az düzeydedir.

Kısırlık ve kısırlığa neden olan etkenin tanısı için gerekli tetkikler ve yapılacak muayeneler sırası ile uygulanır. Bu süreç biraz zaman alabilir. Kısırlığa sebep olan etkenlerin araştırılması sonrasında birden daha fazla bulguya rastlanılabileceği gibi %15lik bir kısmında hiçbir bulguya rastlanmayabiliyor.

Kadınlarda meydana gelen kısırlık sorununun en önemli etkileri arasında endometriozis, tüplerde meydana gelen hasar veya tıkanıklık ve yumurtlamada bozukluk yer almaktadır.

Yumurtlama bozuklukları

Kadınlarda var olan kısırlık nedenleri arasında en çok rastlanan neden yumurtlama bozukluğudur. Yumurtlamanın hiç gerçekleşmemesi veya seyrek, düzensiz gerçekleşmesine yumurtlama bozukluğu denilmektedir. Çoğu zaman adetlerin hiç olmaması ya da seyrek kanamalar, kadında genel bir yumurtlama bozukluğu olduğunun habercisidir. Düzenli olarak gerçekleşen adetlerin var olduğu durumlarda da yumurtlama bozukluğu olabilir. Yumurtlama bozuklukları üç ana gruba ayrılır.

Doğuştan meydana gelen ve yumurta üretiminin uyarmasını sağlayan hormonların beyin sapından salgılanamama durumu: Rastlanılan bu tür durumlarda ergenliğin başlangıcından itibaren adet görülmez.

Hipofizden prolaktinin gereğinden fazla salgılanma durumunun olması: Karşılaşılan bu durumda genel olarak bölgede var olabilecek iyi huylu tümöre rastlanılabileceği gibi hiçbir neden bulunamayabilir. Herhangi bir sebep bulunmadığı takdirde gerekli ilaç takviyesi ve Prolaktin seviyesinin düşürülmesi sonucunda kadındaki yumurtlama durumu normale döndürülebilir.

Polikistik Over Sendromu

Bu rahatsızlığın tipik hareketleri arasında en sık olarak düzensiz ve seyrek olarak gerçekleşen adetler görülmektedir ve bu miktar yılda 3-4 adettir. Bazı kadınlarda ise adet hiç gerçekleşmez. Polikistik Over Sendromu rahatsızlığına sahip hastalar kilo almaya oldukça yatkındır. Vücutta yağlanmaya bağlı olarak saçlarda yağlanma ve sivilce oluşumuna da oldukça sık rastlanılmaktadır. Hastaların yumurtalıklarında normalde olması gerekenden fazla yumurta bulunur ve salgıladıkları erkeklik hormonu sebebiyle yumurta gelişimi engellenir.

Tüplerde hasar veya tıkanıklık olması

Bu durumda sperm ile yumurta buluşmaz ve döllenme gerçekleşmediği için hamilelik olanaksızdır. Hasar veya tıkanıklıklar, daha önce geçirilmiş bir ameliyat, enfeksiyon veya birçok sebep ile meydana gelmiş olabilir. Dış gebeliğin yaşanması durumunda da tüpler hasar görebilmektir.

Endometriozis

Rahmin iç kısmını döşeme görevi olan dokunun rahim dışında gelişmesine endometriozis denilmektedir. Sık olarak rahmin yerinde durmasını sağlayan bağlara yerleşmektedir. Bundan farklı olarak yerleştiği bölgeler arasında yumurtalıklar, tüpler ve rahim yüzeyi yer almaktadır.

Endometriozis hormonlara duyarlıdır ve adet esnasında kanama gerçekleştirir. Zamanla meydana gelen bu mikro kanamalar sonucunda yapışıklıklar meydana gelir. Endometriozisin yumurtalıklara yerleşmesi durumunda ise kist oluşur. Oluşan kistler Endometrioma olarak bilinir.

Endometriozisin en önemli belirtileri ve bulguları arasında ilişkiye girildiği veya girilirken sonra meydana gelen ağrılar, düzensiz veya şiddetli olarak meydana gelen adet kanamaları ve kısırlık bulunmaktadır. Nadir olarak görülen belirtileri arasında ise bağırsak ve sindirim sisteminde görülen bozukluklar yer almaktadır. Baz hastalarda ise endometriozis hiçbir belirti göstermeyebilir. Endometriozis tanısı konulan hastaların hamile kalabilmeleri için %50lik bir kısmının tedavi olması gerekir. Kısırlık şüphesi ile gelen hastaların %25 oranında ise Endometriozis durumuna rastlanılmaktadır.

Rahim ağzından kaynaklı problemler

Rahim ağzında yapısal olarak meydana gelebilen ve mukusta bulunan bozukluklar kısırlığa sebep olabilmektedir. Rahim ağzından salgılanan mukus, spermlerin daha kolay taşınması için önemli bir etkendir. Bu bölgede gerçekleşmiş olan cerrahi müdahaleler veya polip, kısırlığa sebep olabilir.

Alerjik kaynaklı sebepler

Alerjik nedenler ile gerçekleşmiş olan kısırlık vakalarında teşhis koymak ve tedavi uygulamak oldukça zor olabilmektedir. Alerjik durumlar ile kısırlık vakasına sahip olan ve tedavi edilen ile tedavi edilmeyen hastaların gebelik ihtimali oranlarında fazla bir fark bulunmamaktadır.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir