Kadın ve Kızlarda Adet Bozuklukları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Kadın ve Kızlarda Adet Bozuklukları

Kadın ve Kızlarda Adet Bozuklukları. Sağlıklı her kadın ve kız ayda bir defa olarak hasta (adet) olurlar. Adet görme süresi 3 ya da 5 gün arası değişmektedir. Bu adet görme süresi her kadında aynı değildir bazı kadınlar 35 gün sonra adet olabilmektedirler.

Nedir Bu Adet Kanaması?

Kadınlardaki rahim her ay hamile kalacakmış gibi hazırlık dönemine geçer. Kadınların rahim içinde bebeğin büyümesini sağlayan doku ve kanlara rastlanır belli bir süreden sonra rahim içinde oluşan bu astar yapı rahim tarafından hiç bir işe yaramayacağı için rahim bu kan ve doku astarını dışarı atma olayıdır.

Her Adet Kanaması Sancılı Olur mu?

Adet görme döneminde biraz sancı ve kramp oluşması normal olarak görülebilir, ancak çok fazla uzun ve şiddetli ağrılar normal ağrı değildir. Sancılarını çok şiddetli ise derhal doktorunuza danışmalısınız. Çünkü çok sancılı ve kanamalı adet gören kadınlarının sancıları çok şiddetli oluyorsa bunun sebebi kadınlar da görülen endometriosis hastalık olabilir. Bu hastalık kana ve rahimden parça düşmesi sırasında bazı parçaların karın boşluğuna kaçması sonucu ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Bu hastalık aynı zamanda kısırlığın yaygın sebeplerinden biridir.

Kadınlar Neden Adet Göremezler?

Kadınlar adet görmedikleri zaman ilk akıllarına gelen sebep hamile kaldıklarını düşünmeleridir. Ancak adet görememe sebebi sadece hamilelik değildir. Ergenlik çağına girmiş yeni kızlarda adet düzensizlikleri görülebilir. Bu adet göremem sebeplerinden biride stresten dolayı meydana gelen hormonal dengesizlikler normal adet süresini değişmesinde önemli rol alabilmektedirler. Eğer kadın ya da kızlarda 3 ya da 5 ay adet görülmüyorsa bunun sebebi kısırlık olabilir bu tür durumlarda hemen bir doktora görünmeniz lazım.

Adet Esnasında Kanama Neden Daha Fazla Olur?

Adet sırasında pedinizi çok sık değiştiriyorsanız ağır kanamalı bir adet dönemi geçiriyorsunuz demektir. Bunun nedeni endometriosis, yani doğum kontrol için rahime takılan doğum kontrol araçlarından dolayı olabilir. Normal zaman dışında ağır sancılı ve ağır kanamalı adet dönemi çocuk düşürme belirtisi de olabilir. Ayrıca bunun yanında çok fazla kan kaybının yanında kansızlıkla ortaya çıkabilmektedir.

 

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir