Kabızlık Nedir?

SON GÜNCELLEME: Şubat 25, 2018

Kabızlık nedir? Belirtileri nelerdir? Doktora ne zaman gidilmelidir? Neden olur? Kabızlıkta nelere dikkat edilmelidir? Tedavisi nasıl yapılır? Makalemizin konusu bu soruların cevabından oluşmakta. Tüm bu bilgileri öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Kabızlık bağırsak hareketlerinin azalması ile ve boşaltım yapılırken güçlük çekilmesiyle kendini göstermektedir. Son derece sık görülen bir rahatsızlıktır. Haftada 3 defadan daha az sayıda büyük tuvalete çıkılıyorsa ve dışkı sert ve kuru bir yapıda ise kabızlık sorunu var demektir.

Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

Kabızlığın belirtileri arasında aşağıda belirtilen durumlar yer almaktadır.
1. Haftada 3 kereden daha az, büyük tuvalete çıkmak
2. Dışkılama esnasında bağırsakların tam olarak boşalmadığı hissi
3. Dışkılama yaparken aşırı şekilde zorlanmak
4. Karında şişme ve gürültü şeklinde gelen ses
5. Hazımsızlık ve gaz şikayetleri
6. Dışkının sert ve kuru bir yapıda olması
7. İştahsızlık
8. Karın bölgesindeki ağrılar

Doktora Ne Zaman Gidilmeli?

Rahatsızlık çoğa zaman doktora gitmeye gerek kalmadan geçmektedir. Yüksek lifli gıdalar almak, bol bol sıvı tüketmek, yürüyüş ve egzersiz yapmak, tuvalete çıkmayı kolaylaştıran ilaçlar almak, kabızlığın kısa sürede düzelmesini sağlamaktadır. Kabızlık 2-3 haftadır devam ediyorsa, dışkıda kan görülmesi, karnın alt bölgesinde şiddetli ağrılar, kilo kaybı gibi belirtiler varsa, kronik kabızlık sorunundan şüphelenmeli ve doktora gidilmelidir.

Kabızlık Neden Olur?

Kabızlıkta, dışkı sindirim sisteminden zorlanarak dışarıya çıkarılmaktadır. Hızlı şekilde çıkması gereken dışkı, yeterli lif ve su alınmadığında veya kolondaki kasılmalar yavaşladığında dışkının sertleşmesine, kurumasına neden olmakta ve bu duruma yol açmaktadır.

Kabızlığın diğer nedenleri arasında ise, stres ve depresyon, çeşitli ilaçlar, fiziksel hareketsizlik, hormonal sorunlar, rektum ve kolon bölgesindeki sorunlar, uzun yolculuklar, hamilelik, dışkılama zamanının geciktirilmesi, şeker hastalığı, tiroit bezinin yeterli düzeyde çalışmaması ve tümör ve kanser gelmektedir.

Kabızlık Halinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Daha sık ve az yenilmeli. Besinler ağızda iyice çiğnendikten sonra yutulmalıdır. Bol sıvı alınmalıdır. Lifli gıda alımına önem verilmelidir. Şeker oranı fazla gıdalardan uzak durulmalıdır. Probiyotik etkili süt ürünleri tüketilmelidir. Her gün en az 1 saat egzersiz yapılmalıdır. Demli çay ve kahveden uzak durulmalıdır. Bunlara rağmen hala sorun yaşamaya devam ediyorsanız mutlaka doktora görünmelisiniz.

Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle hastanın kolay dışkılaması için rahatlatıcı ve tedavi edici ilaçlar uygulanır. Kronik sorunlarında, kabızlığın altında yatan asıl faktörleri bulmak için bağırsak hareketleri incelenir ve dışkının yapısını analiz edilir. Makat sarkmasından kaynaklı tıkanmalarda ya da kolon kaslarındaki problemlerde doktorlar ameliyata karar verebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Meme Kanseri Risk Faktörleri Önleme Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ediyoruz.

Ayrıca kontrol et:

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

İÇİNDEKİLER Menopoz Yaşı ve Etkileyen FaktörlerErken Menopoz Nedir? Neden Olur?Menopoza Geç Girmek İçin Neler Yapılır? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir