kabızlığa ne iyi gelir
kabızlığa ne iyi gelir

Kabızlığa ne iyi gelir?

SON GÜNCELLEME: Şubat 27, 2018

Kabızlığa ne iyi gelir? Kabızlık nasıl geçer? Bitkisel tedavi seçenekleri nelerdir? Hangi besinler kabızlığa iyi gelr? Kabızlık doğal yöntemlerle nasıl atlatılabilir? Kabılığa ne iyi gelir evde?  sorularının yanıtını sizin için derledik.

Kabızlığa ne iyi gelir? sorusunun cevabına geçmeden önce kabızlığın nedenlerine değinelim. Beslenme alışkanlıklarımızın ve yaşam koşullarımızın değişmesiyle birlikte özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanların birçoğunun sağlık problemleri arasında kabızlık yerini almış durumda. Özellikle beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik kabızlığın en önemli nedenlerinden.

Kabız olduğunuzu nasıl anlarsınız? 

Günde üç defa ile haftada üç defa düzenli olarak dışkılamak diğer bir şekilde büyük abdestini yapmak olağandır. Büyük abdestini yapma alışkanlığı önemli değildir. Çünkü sağlıklı bireylerde bağırsak hareketleri farklı zaman aralıklarıyla tekrarlar.

Haftada üçten az olarak büyük abdestini yapmak, dışkılama esnasında ıkınarak parça parça ve kuru dışkı çıkarmak kabız olduğunuzun göstergesidir. Kabızlığı başka bir şekilde ifade etmek gerekirse, normal periyodundan daha az sıklıkla ve sert dışkı çıkarma durumu olarak tanımlanabilir.

Kabızlık Neden Olur?

Sindirimin son aşaması tüketilen besinlerin dışkı olarak anüsten dışarı atılmasıdır. Bu süreçte ince bağırsakta sindirilemeyen besinler kalın bağırsağa geçer, kalın bağırsakta bir süre daha kalır ve yavaş yavaş kalın bağırsağın son kısmı olan anüse doğru kayar bu süreçte ise suyu alınarak dışkı kıvamına gelir.

Dışkının makata ulaşması durumu da tuvalet ihtiyacı hissedilir ve dışkı dışarı atılır. Eğer dışkı normal sürecini tamamlayarak makata ulaşmaz ve kalın bağırsağın daha üst kısımlarında kalırsa kişi günler geçse bile tuvalet ihtiyacı hissetmez. Bu durum kabızlığa neden olur. Özellikle yaşın ilerlemesi ile birlikte kabızlık rahatsızlığının görülme sıklığı artar.

Yaş ilerledikçe vücudun tüm kaslarında olduğu gibi bağırsak kaslarında da zayıflama ortaya çıkar. Bağırsak kaslarının zayıflaması ile birlikte sindirimde yavaşlama olur. Sindirim süresinin uzaması ile birlikte besinler kalın bağırsakta daha uzun süre kalır ve makata doğru ilerlemez bu durum da kabızlığa neden olur.

Kabızlık Nedenleri Nelerdir?

Kabızlığın en önemli nedeni beslenme alışkanlıklarındaki bozukluklardır. Çok az su ve posalı besin tüketmek kabızlığa neden olmaktadır. Yaşam stilimiz de kabızlığa neden olabilir. Uzun süre hareketsiz kalmak yada yavaş hareket etmekte kabızlığa neden olmaktadır. Alkollü ve kafeinli içeceklerin fazlasıyla tüketilmesi kabızlığa neden olur. Depresyon  ve tiroid rahatsızlığı geçiren kişilerde de kabızlık görülebilir. Alınan ilaçların bir bölümü de kabızlığa neden olabilir. Parkinson, alzheimer, parkinson zedelenmesi gibi rahatsızlıklar kabızlığa neden olabilir.

Dışkılamak için aşırı ıkınmak kalp ritminin bozulmasına, kalp ve beyin dolaşım bozukluğuna buna bağlı olarak bayılmaya, hatta geçici felçlere neden olabilir. Yine fazla ıkınma halk arasında basur olarak bilinen hemoroid hastalığına, hemoroid memelerinin oluşmasına neden olabilir. Anüste oluşması muhtemel fissür adı verilen yırtıklar da kişilerin dışkılama esnasında ağrı hissetmelerine ve dışkılamayı ertelemelerine neden olabilir. Bu durumda sonrasında kabızlığa neden olabilir.

Kabız Olmamak İçin Ne Yapılmalıdır? Kabızlık Önlemleri Nelerdir?

  • Dışkılama ihtiyacı hissedilir hissedilmez bu ihtiyaca cevap verilmelidir. Eğer dışkılama ötelenirse belli bir süre sonra bağırsak haber verme yetisini yitirecek ve size haber vermeyecektir. Dışkılama hissinin hissedilmemesi ile birlikte dışkı bağırsakta uzun süre kalacak bu durum ise kabızlığa neden olacaktır.
  • Dışkılama periyodunu düzene koyunuz. Hergün aynı zamanda dışkılama ihtiyacınız olmasa bile tuvalete gidiniz böylelikle vücut fonksiyonlarınızı dışkılama adına düzenlemiş olacaksınız. Bu durumda kabızlığa karşı sizi koruyacaktır.
  • Kabızlık problemini gidermek adına verilen ilaçları uzun süre kullanmamak gerekir. Uzun süre kullanılan kabızlık ilaçları bir süre sonra bağırsağın tembelleşmesine neden olacaktır.
  • Sıvı tüketimi kabızlık için önemlidir. Bu nedenle günde en az sekiz bardak su tüketilmesi kabızlığı önleyecektir.
  • Lifli yiyeceklerin sebze, meyve, kuru baklagiller, tam tahıl ürünleri, patates vs. gibi tüketilmesine dikkat edilmelidir.
  • Düzenli egzersiz yapmak, karın kaslarını geliştirmek, yürüyüş yapmak kabızlığa karşı sizi koruyacaktır.

kabızlığa ne iyi gelir

 

Kabızlığa Ne İyi Gelir? Kabızlık Nasıl Geçer?

Esas konumuz olan kabızlığa ne iyi gelir? kabızlık nasıl geçer? sorularının cevabına gelelim.

Kabızlığı önlemenik için mutlaka yapılması gereken şey çok katı besinler ile beslenmeyi azaltmak ve besinlerin arasına muhteşem lezzeti ve faydaları ile en sağlıklı besinlerden olan yoğurdu sokmaktan geçer. Sebze yemek de önemlidir. Eğer sebze yemeklerini çok sevmiyor iseniz her öğünde salata olmasına mutlaka özen göstermelisiniz.

Tüm bunları yapmaya başladınız ama nafile kabız oldunuz o zaman Kabızlığa Ne İyi Gelir  diye detayları ile bakalım. Mutlaka sulu beslenmek gerekir ayrıca birkaç günden fazla devamı durumunda doktora gidilmesi gerekmektedir.

kabızlık
kabızlık

Çünkü bu durum zehirlenmelere dahi sebep olabilir. Eğer yeni kabız olduğunuzu hissettiniz ise beslenme ile düzeltebilirsiniz.

En iyi seçenekler yoğurt ve ayrandır. Bunlar bağırsakta meydana gelen sıkışıklığı rahatlatmaktadır. Böylece biraz da gevşeklik sağlayarak dışkının atılmasına imkân vermektedir. Mutlaka düzelene kadar ekmek dâhil katı beslenmeye ara vermelisiniz. Bu dönemde sebze, meyve ve bitki çayları ile şifa bulabilirsiniz. Ilık sütlü veya yoğurtlu çorba içmek sizi hem tok tutacak hem de rahatlamanıza destek olacaktır.

Kabızlığa Ne İyi Gelir diye daha detaylı düşünürseniz hatırlayınız büyükleriniz sizlere çocukken ne hazırlardı? Doğal çaylar şimdi ki gibi hazır paket bitki çaylarının çok yaygın olmadığı dönemlerde bağdan bahçeden toplanan otlar kaynatılır suyu içilir ve birçok derde deva olurdu. Bu otların içinde rezene kabızlığın sebebiyet verdiği gazı gidermesi ile meşhurdur.

Ayrıca nane ve limon da bağırsak hareketliliğini sağlaması açısından tercih edilebilir. Bu dönemde mutlaka hareket etmelisiniz. Yapılan hareketler ile bağırsak, kilidini açmaya başlar ve rahatlama sağlanabilir. İyileşme sürecini kısaltmak sizin elinizdedir. Bol su içmek, kepekli tahıllı ürünler ile beslenmek çok faydalı olacaktır.

Kabızlık giderici olarak, Lifli maddeler tüketmek önemlidir. Bu maddeler su tutulmasını sağlar. Su tutulması ile birlikte dışkı yumuşak kalacaktır. Bu da sizi kabızlıktan koruyacaktır. Lifli maddeler tablet yada granül şeklinde bol su ile alınan ürünlerdir.

Bu önerilere ek olarak aşağıdakilere de dikkat edin. Kabızlığa ne iyi gelir? sorusuna cevap olacaktır.

Sıvı besinler tüketin

Genel olarak katı besinler kabızlık durumunda durumu dahada zorlaştırdığı bilinir. Katı besinler bağırsak sistemine daha çok katı atıkta bulunduracağı için çorba gibi sıvı besinlere yönelmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Su tüketimini artırın

Sıvı alımını artırırken su teketimini artırmak besinlerin midede yumuşamasına yardımcı olacağı için daha yararlı olacaktır.

Yemeklerde yağ kullanımını artırın

Yemek ve salatalarda yağ kullanımını artırarak bağırsakta çözünen yağların boşaltıma da yardımcı olacağını unutmayın.

Bir doktora başvurarak sorunların çözümünü ilaçlar ile çözmek yerine basit çözümler ile halledebilirsiniz. Kabızlığa ne iyi gelir? Kabızlık nasıl geçer? sorularını detaylı olarak yanıtlamaya çalıştık.

Hamilelikte Kabızlık Sorununa Ne iyi Gelir? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir